Vyberáme svietidlá do domácnosti

  • 06.03.2024

Svietidlá a osvetlenie sú dôležitým bodom v interiéri. Či už sa svetlá umiestňujú pre konkrétne činnosti alebo na navodenie atmosféry, bez nich to proste nejde. Takisto ako čítanie pri slabom svetle, aj pri zle umiestnenom svetle si dokážete poškodiť zrak a unaviť oči. Preto sú pri výbere svietidiel podstatné tieto faktory: intenzita osvetlenia, umiestnenie svietidiel a farba svetla.

svietidlá do domácnosti
Foto: iStock

Zapojte sa do diskusie na najväčšom Fóre o stavbe, bývaní a rekonštrukcii v kategórii „Osvetlenie“.

Ideálne podmienky

Každá miestnosť v našej domácnosti má iné zameranie. Preto by sme mali voliť aj iné druhy osvetlenia. V pracovni sa chceme sústrediť, preto sa neobklopujeme teplým tlmeným svetlom. Naopak v spálni nás ruší ostré biele svetlo. Všetko je o pocitoch, ktoré v nás vyvoláva osvetlenie. Pri zariaďovaní izieb by sme sa preto mali pýtať, ako sa chceme v miestnosti cítiť a čo tu chceme vykonávať. Prirodzené denné osvetlenie sa pohybuje na škále 5500-6000K (kelvinov). Farebnosť osvetlenia sa od neho odvíja nasledovne:

  • Chladné biele svetlo – 6000K – ideálne pre priestory, v ktorých sa potrebujete sústrediť alebo podávať výkon, zachováva neutrálne pocity, pôsobí skôr sterilne a chladne, vhodné do tmavých miestností, napríklad šatník, chodba, wc, ale aj posilňovňa alebo pracovňa.
  • Podobné dennému svetlu – 4500K – najpodobnejšie dennému prirodzenému svetlu, aj keď nenahraditeľné, pôsobí najpríjemnejšie na oko ľudské pocity, ideálne na čítanie, osvetlenie detských izieb alebo kuchynskej linky a prakticky použiteľné v celej domácnosti.
  • Teplé svetlo – 3000K – uvoľňujúce a pobádajúce telo k relaxu a oddychu, najlepšie sa uplatní v spálni alebo obývačke, neodporúča sa na písanie a čítanie
  • Veľmi teplé svetlo – 2700K – viditeľne žltšie svetlo, ideálne na nočné lampičky, podsvietenie schodov alebo dekoratívne podsvietenie, veľmi nevhodné na čítaciu lampu

Nemôžeme zanedbať ani svietivosť

Svetelný tok sa určuje v lumenoch. Predstavuje množstvo svetla vyžarovaného svetelným zdrojom. Na každú činnosť potrebujeme vhodný počet lumenov. Tým zabezpečíme kvalitné osvetlenie na miestach, kde je oko nadmerne sústredené, napríklad pri krájaní zeleniny, písaní alebo čítaní. Pre predstavivosť tu máme nasledovnú tabuľku:

Kuchyňa – miestnosť – 300-400 lumenov na m²

Kuchyňa – pracovná doska – 700-800 lumenov na m²

Obývacie izba – 400-500 lumenov na m²

Chodba/predsieň – 300 lumenov na m²

Spálňa/detská izba – 300-400 lumenov

Pracovňa – písací stôl- 700-800 lumenov na m²

Kúpeľňa – 500-600 lumenov na m²

Kúpeľňa – líčiace zrkadlo – 700-800 lumenov na m²

svietidlá do kuchyne
Foto: iStock

Svietidlá do kuchyne

Všetci milovníci varenia poznajú, aké je to nepríjemné, ak nevidia dobre na svoje ruky, ak si pri krájaní zacláňajú alebo musia žmúriť, aby prečítali dátum spotreby. Nejde o nepríjemnosť, ale hlavne o bezpečnosť pri varení. Máme pre vás dôležité body pri výbere svietidiel do kuchyne:

Pracovná doska musí byť dokonale osvetlená, aby ste videli každú omrvinku. Najlepšie na to poslúži LED osvetlenie umiestnené pod hornými kuchynskými skrinkami.

Svetlo nemá byť nikdy za vami. Veľa ľudí umiestni svietidlo do stredu miestnosti, kde ho nie je potreba. Ideálne je namontovať svietidlá nad vás, čiže zarovno s kuchynskými hornými skrinkami.

Ostrovček by mal disponovať závesnými lampami, končiacimi 80cm nad doskou ostrovčeka.

Jedálenský stôl by mal takisto obsahovať závesnú lampu končiacu 70-80cm nad povrchom stola.

svietidlá do spálne
Foto: iStock

Aj keď v spálni trávime najviac času potme, skoré zimné rána a tmavé večery si dokážeme spríjemniť atmosférickým osvetlením.

Nočné lampičky zaveste 50cm nad nočné stolíky.

Pre čítanie v posteli investujte do mobilnej lampičky, ktorú môžete ľubovoľne ohýbať a natáčať spolu s vašou polohou.

Podsvietenie spodku postele oceníte pri nočných návštevách na toaletu. Takisto vám dokážu vytvoriť intímnu atmosféru.

Vyhnite sa umiestneniu svietidla priamo nad posteľ. Bude vám to veľmi nepríjemné a nebudete ho používať.

Ak máte v spálni televízor, vhodná bude aj stojaca lampa, ktorá osvetlí okolie televízora a nebudete si príliš namáhať oči.

svetlo na čítanie
Foto: iStock

Svietidlá do kúpeľne

Kúpeľňa zahŕňa oba druhy osvetlenia. Svietidlá, ktoré majú precízne osvetliť dané povrchy a svietidlá, ktoré majú vytvoriť relaxačnú náladu. Prevažne v okolí zrkadla nad umývadlom sa volí ostrejšie svetlo a ďalej do miestnosti slabšie.

Nad zrkadlom a po jeho bokoch umiestnite lampy s priamym osvetlením. Majú vám výborne osvetliť tvár a telo.

Lampy po bokoch zrkadla montujte do výšky zhruba 150-180cm.

Vychytávkou sú aj zrkadlá so zabudovanými svetelnými pásmi, čo ocenia hlavne minimalisti.

Podsvietenie poličiek a vane je skvelou investíciou, ak milujete relaxovať v kúpeľni. Jemné tlmené svetlo prinesie uvoľnenie a dobrú náladu.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku