Správný výber terasovej krytiny a stavba terasy
Terasa je v záhrade miestom na oddych, rodinné posedenia aj letné grilovačky. Aby Vám slúžila čo najdlhšie je dôležitý správny výber materiálov a precízny postup pri stavbe. Nejde teda len o jej estetiku ale aj funkčnosť a kvalitu, preto záleží hlavne na vybranom materiály. Zistite ako správne vybudovať odolnú a štýlovú terasu. Prinášame pár tipov od odborníkov z Hornbachu, ktoré Vám pomôžu pri výbere toho správneho riešenia pre Vašu terasu.

Drevo: prírodná krása
Drevené terasy sú esteticky príťažlivé a pôsobia prírodne, relaxačne a vyžarujú teplo. Na výber máte drevá ako dub, smrek či borovica. Ak terasu nemáte celú zastrešenú, je nutnosť sa o drevo starať, pravidelne ho olejovať, potierať a udržiavať ochranu pred škodcami.

Kompozit (WPC): skvelý kompromis
Drevoplastové dosky kombinujú výhody dreva a plastu. Výhodou je ich jednoduchá starostlivosť. Sú protišmykové, neštiepia sa a ich montáž je veľmi jednoduchá. Ďalšou výhodou je odolnosť proti UV žiareniu a vplyvom vetrov či vlhkosti. Materiál s dlhou životnosťou a dreveným výzorom je vhodný pre každú terasu.
Dlažba: trvanlivá elegancia
Keramická dlažba je ideálnou voľbou pre minimalistickú záhradu. S jej nenáročnosťou na údržbu a odolnou voči akémukoľvek počasiu si keramickú dlažbu zamilujete. Pokiaľ ide o vzhľad HORNBACH ponúka keramické dlažby v imitácii betónu, dreva alebo kameňa. Pozor si však treba dať pri podklade, ten by mal byť kvalitne spracovaný aby neskôr nedošlo k praskaniu dlažby.
Kameň: luxus a odolnosť
Prírodný kameň je nielen krásny ale aj mimoriadne trvanlivý. Jeho životnosť je dlhá aj vďaka jeho mrazuvzdornosti a preto je aj nenáročný na údržbu. Nevýhodou však je jeho náročnejšia inštalácia. Záhrady dodá prírodný a stredomorský vzhľad. Vďaka jedinečnosti a originalite každého kusu kameňa, pôsobí terasa exkluzívne a prirodzene zapadne do záhradného prostredia.

Správny postup ako na to
Stavať hrad na piesku sa nevypláca, a tak aj pod terasou musíte vybudovať dostatočné základy. Po odstránení asi 30 cm zeminy si pripravte betónový podklad, do ktorého po celom obvode terasy uložíte obrubníky. Akonáhle betón stvrdne, môžete do jamy začať sypať štrk. Ten je dôležitý pre odvodnenie a usadenie dlaždíc. Štrk sypte najskôr hrubý (zvoľte hrubosť, teda frakciu 16/32) a na vrch už dosypávajte jemným (8/16), ktorý potom starostlivo uhladíte do roviny.
Do takto zhotoveného “lôžka“ už možno pokladať napríklad betónovú dlažbu, trendové 2 cm dlaždice, prírodný kameň, podkladové dlaždice pre rektifikačné terče alebo podkladné hranoly terasy z dreva alebo WPC.

Čím väčšia je hrúbka dosky, tým väčší môže byť rozostup trámov, tým väčšie budú potrebné skrutky pre priskrutkovanie terasovej krytiny. Správne rozmery a dostatočne dimenzované prierezy pri použitom dreve sú rozhodujúce pre stabilitu terasových konštrukcií. Pri príliš veľkých trámových odstupoch sa môžu dosky krytiny napr. prehýbať alebo pružiť.
Pokiaľ terasa priamo nadväzuje na dom, oddeľte ju dilatačnou medzerou alebo stenu obložte nízkym obkladom od hornej hrany terasy. Pre dilatáciu sa väčšinou používa 2 cm XPS extrudovaný polystyrén. Terasu môžete napojiť na dom aj pomocou železných roxorov, ktoré navŕtate do steny. Aj v prípade, že má terasa široký základ, je nutné, aby základy domu boli izolované tak, aby do nich nestekala voda. Na takto zhotovenej finálnej doske môžete skonštruovať akýkoľvek povrch, ktorý si zaumienite.
Zdravim, vie mi nejaký skúsený odborník alebo kto má s tým skúsenosť poradiť, kt…