Recept na domáci chlieb, ktorý si zamilujete: Krok za krokom k čerstvému bochníku priamo z vašej kuchyne
Milujete vôňu čerstvého domáceho pečiva? Tak prečo si ho neskúsiť upiecť sami doma? Domáci chlieb má nezameniteľnú chuť a vôňu, ktorým sa nič nevyrovná. Pečenie však nie je len o výsledku – je to zážitok, ktorý môže byť pre mnohých skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť po náročnom dni. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo skúsený pekár, s naším návodom zvládnete upiecť dokonalý chlieb. Objavte svoj obľúbený recept na domáci chlieb a vychutnajte si jeho čerstvú chuť kedykoľvek budete mať chuť.
Základný recept na domáci chlieb
Tento recept je ideálny pre začiatočníkov. Ak idete skúsiť upiecť chlieb doma prvýkrát, s týmto návodom by ste mali uspieť. Výsledkom bude chutný a nadýchaný bochník.
Ingrediencie
- 500 g hladkej múky
- 250 ml vlažnej vody
- 1 kocka droždia
- 1 čajová lyžička soli
- 1 polievková lyžica olivového oleja
Postup
Pripravte si kvások tak, že zmiešate droždie, lyžicu múky a trochu vlažnej vody. Nechajte ho kysnúť približne 10 minút. Pokračujte prípravou cesta. Do väčšej misy preosejte múku, pridajte soľ a v strede urobte jamku. Do nej vlejte pripravený kvások, zvyšok vody a olej. Vypracujte hladké cesto, misku prikryte utierkou a nechajte na teplom mieste vykysnúť. Bude to trvať približne hodinu a objem cesta sa zdvojnásobí. Potom cesto vyklopte na pomúčenú dosku. Premieste a vytvarujte bochník. Preložte ho na plech vystlaný papierom na pečenie a nechajte oddychovať ďalších 15 minút. Bochník popichajte vidličkou a pečte 30 až 35 minút v rúre vyhriatej na 200 °C.
Pečenie kváskového chleba začína prípravou vlastného aktívneho kvásku
Budete potrebovať ražnú múku, najlepšie celozrnnú, teplú, ale nie horúcu vodu a sklenenú nádobu s viečkom. Do sklenenej nádoby zmiešajte rovnaké množstvo ražnej múky a teplej vody, napríklad 50 g múky a 50 g vody. Dobre premiešajte, aby neboli v zmesi hrudky, nádobu zakryte viečkom voľne a nechajte na teplom mieste. Každých 24 hodín pridajte do kvásku rovnaké množstvo múky a vody ako na začiatku. Keď sa na povrchu objavia bublinky a kvások začne kysnúť, ste na dobrej ceste. Ak sa nič nedeje, pokračujte v dokladaní múky a vody. Nazývame to kŕmenie kvásku. Môže to trvať aj niekoľko dní, kým sa kvások aktivuje.
Kvások je zrelý, keď zdvojnásobí objem, je plný bubliniek a má výraznú kyslastú chuť. Ak chcete mať istotu, oddeľte kvások lyžicou a vložte ho do pohára s vodou. Ak pláva, je pripravený na pečenie. Akonáhle máte pripravený aktívny kvások, môžete začať piecť lahodný kváskový chlieb.
Prečítajte si tiež:
Základný recept na domáci kváskový chlieb
Recept na kváskový chlieb predpokladá, že už ste si podľa vyššie napísaného návodu pripravili aktívny kvások. Veríme, že sa vám podaril.
Ingrediencie
- 100 g aktívneho kvásku
- 300 ml teplej vody
- 250 g celozrnnej múky
- 250 g hladkej múky
- 1 čajová lyžička soli
Postup
V miske zmiešajte aktívny kvások s teplou vodou. Postupne pridávajte múku a vypracujte lepkavé, ale nie príliš riedke cesto. Cesto prikryte a nechajte odpočívať asi 30 minút. Potom doň zapracujte soľ. Cesto je potrebné miesiť, kým sa stane hladkým a elastickým. Potom ho preložte do naolejovanej misky, prikryte a nechajte kysnúť na teplom mieste. Zvyčajne to trvá niekoľko hodín. Počas kysnutia cesto niekoľkokrát preložte. Vykysnuté ho opatrne vyklopte na pomúčenú dosku a vytvarujte bochník. Preložte do ošatky vystlanej múkou alebo ľanovým obrusom a nechajte ešte raz vykysnúť. Bochník vyklopte z ošatky na pečiaci papier a opatrne ho vložte do rúry predhriatej na 230 °C. Na spodok rúry môžete dať misku s horúcou vodou, aby ste zvýšili vlhkosť. Po 15 minútach znížte teplotu na 200 °C a pečte chlieb ďalších 30 až 40 minút.
Pridajte do chleba semienka, bylinky a koreniny
Základný recept na domáci chlieb si vždy môžete prispôsobiť podľa seba. Stačí pridať napríklad rôzne semienka, byliny a koreniny. Každá prísada dodá chlebu špecifickú chuť, chrumkavosť a zaujímavú štruktúru a mnohé semienka a koreniny sú bohaté aj na vlákninu, vitamíny a minerály.
Tip od Modrej strechy
Semienka pred pridaním do cesta zľahka opražte na suchej panvici, aby ste zvýraznili ich chuť a arómu. Pridajte ich do cesta tesne pred tvarovaním bochníka. Čerstvé bylinky môžete nasekať na drobno a pridať do cesta spolu so soľou. Sušené pridajte spolu s múkou.
Lahodnú kombináciu vytvoríte pridaním sladkého medu a aromatického rozmarínu. Klasickou stredomorskou kombináciou je chlieb s olivami a oreganom. Na jeseň odporúčame pridať tekvicové semienka a škoricu. Počas celého roka si môžete pochutiť na ľanových semienkach s rascou a chutiť vám určite budú aj chia semienka s vanilkou. Takýto chlieb môžete pokojne podávať aj ako dezert. A aká je vaša obľúbená prísada, ktorá v domácom chlebe nesmie chýbať?
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Nestíhate jesť zrelé rajčiny? Využite ich inak. Vyskúšajte náš overený a rýchly…