Pracovňa podľa podľa feng-shui: 7 tipov, ako ju zariadiť

  • 01.03.2023

V čase korony bolo mnoho z nás odkázaných na prácu z domu. Večné sedenie za počítačom v obývačke alebo kuchyni zabíjalo produktivitu, kreativitu a chuť pracovať. V súčasnosti je pandémia na ústupe, avšak niektoré povolania zostali v stave home-office. Zamestnávatelia zistili, že niektoré činnosti sa dajú jednoducho vykonávať z pohodlia domova, tým pádom nemusia držať veľký počet kancelárskych miest. Pracovňa podľa feng-shui môže byť prínosom.

Nie každému vyhovuje home-office. Možno na to nemáte priestory, máte menšie deti alebo len jednoducho milujete režim a oddelenie súkromia od práce. Každopádne je práca z domu pre niektorých náročná a vyžaduje si špecifické podmienky. Pripravili sme si pre vás článok, ktorý vám pomôže zlepšiť atmosféru a prostredie home-officu. Takto vyzerá pracovňa podľa feng-shui.

pracovňa podľa feng-shui
Foto: iStock

Čo je feng-shui?

Feng-shui je tradičné čínske umenie, ktorého cieľom je harmonické prepojenie energie človeka a energií prúdiacich z ostatných predmetov naokolo. V tomto prípade sa doslova uplatňuje porekadlo: ,,Všetko má svoje miesto.“ Feng-shui dáva dôraz na estetiku a presné rozmiestnenie jednotlivých kusov nábytku a doplnkov s ohľadom na svetové strany a 5 základných elementov.

Odporúčame diskusiu:

Projekt domu podľa feng-shui

Základom je poriadok

Hlavným pravidlom, ktorým sa riadi feng-shui umenie, je organizácia a udržiavaný poriadok. V miestnosti, v ktorej nás nič nerozptyľuje, sa pracuje lepšie a efektívnejšie. Nepúta pozornosť neutretý prach, neroztriedená kopa papierov ani skrinka, z ktorej vypadávajú veci pri každom otvorení. Ako zariadiť pracovňu podľa feng-shui? Pred zariadením feng-shui pracovne je teda dôležitým krokom zorganizovať si všetky dokumenty, perá, knihy, nabíjačky a rôzne iné potreby.

Vytrieďte si zásuvky, aby ste vedeli, kde majú veci svoje miesto. Rozdeľte dokumenty do organizérov, zakladačov, euroobalov. Zaraďte ich podľa pravidelnosti používania, staré odložte do skriniek, a nechajte priestor pre nové, ktoré budú po ruke. Odpracte všetko, čo tam nemá byť. V jednoduchom a zorganizovanom priestore nič nepúta vašu pozornosť. Zvyšujete efektivitu svojej práce, výkon a možno aj chuť do práce. 

Harmonické bývanie s Feng Shui

Prečítajte si tiež:

Harmonické bývanie s Feng Shui

Dôležitý je písací stôl

Pre niekoho detail, pre feng-shui nosný pilier. Najviac času v pracovni trávite pri písacom stole, preto by ste nemali podceniť jeho precízny výber. Stôl by sa vám mal páčiť, mali by ste sa pri ňom cítiť dobre a mal by zapadať do štýlu miestnosti. Aj pri tejto voľbe je dobré riadiť sa myšlienkou jednoduchosti. Feng-shui volí stôl štvorcového tvaru z kvalitného dreva. Tým sa zaisťuje jeho odolnosť a jednoduchosť. Vyhnite sa stolom v tvare písmená L a takisto sa vám nevyplatí investovať do skleneného stola.

Feng-shui verí, že sklo, vďaka svojej priehľadnosti, môže spôsobiť, že sa nám cezeň nápady stratia. Najdôležitejším bodom, ako zariadiť pracovňu podľa feng-shui, je správne umiestenie písacieho stola. Veľkú rolu hrá to, na čo sa v priestore pozeráme. Písací stôl má veliacu pozíciu. To znamená, že má byť umiestnený ideálne oproti dverám a tak, aby sme mali prehľad o dianí v izbe. Snažte sa vyvarovať umiesteniu stola oproti holej stene a chrbtom k dverám. Ak vám možnosti neponúkajú inak, môžete si dopomôcť zrkadlom, ktoré zaveste blízko stola. Tak budete vidieť, čo sa v miestnosti deje a nebude vás rozptyľovať neustále otáčanie sa.

V menších miestnostiach sa pravdepodobne nevyhnete ani sedeniu oproti stene. V tomto prípade určite nedoporučujeme nechávať stenu holú a monotónnu. Pracovňa podľa feng-shiu, to sú aj motivačné citáty na stene, nástenka alebo nerušivá tapeta.

pracovný stôl feng-shui
Foto: iStock

Malá kompozícia na stole

Čím menej vecí naokolo, tým viac priestoru na originálne nápady. Pracovný stôl je miesto, pri ktorom podávate výkon, tvoríte, častokrát silno premýšľate. Na všetky tieto aktivity je dobré spraviť si okolo seba fyzický priestor. Na stole udržujte len to, čo zasadne potrebujete k práci. Eliminujte objekty na stole na počítač, kalendár, písacie potreby a nádobu s vodou. Všetko ostatné z neho odpracte.

Mnohí z nás trpia krátkodobou nepozornosťou. Niečo nám nejde, zamyslíme sa, zbadáme niečo v našom okolí, začneme sa s tým hrať a už je naša myseľ úplne inde a ďaleko od pôvodného problému. Udržiavaním minimálneho počtu vecí na stole tomu ľahko predídete a práca vám pôjde od ruky.

Pracovňa podľa feng-shui: Urobte si pohodlie

Keď už máme správne nastavené prúdenie energií v priestore, zamerajte sa na prúdenie v našom tele. Pri práci na počítači je veľmi dôležitá chrbtová opora v podobe pracovnej stoličky. Tá by mala byť pohodlná, príjemná a hlavne s vysokým operadlom. Feng-shui sa snaží obmedziť všetky externé faktory, ktoré môžu negatívne vplývať na náš výkon.

Medzi ne sa radí aj bolesť chrbta, krku a krížov. Človek s bolesťou sa nedokáže sústrediť, čím sa jeho práca spomaľuje a degraduje. Pracovňa podľa feng-shui by mala vytvoriť nielen pocit pohodlia, ale aj pocit bezpečia. Dobrou voľbou je sedenie chrbtom k stene, ak to nie je možnosťou, umiestnite za seba rastliny alebo menšiu komodu. 

Ideálne podmienky pre zrak

Prirodzené denné svetlo pôsobí priaznivo nie len na naše oči, ale aj na celý organizmus. Prebúdza v nás kreativitu, pozitívnu náladu a produktivitu. Počas dlhých zimných večerov sa nevyhnete ani používaniu umelého osvetlenia. Dôležité je vyhnúť sa tlmeným a farebným tónom, ktoré vzbudzujú v človeku pocit uvoľnenia, relaxu a oddychu. Nehovoriac o tom, že čítanie pri tlmenom svetle ničí náš zrak. Voľte priame biele svetlo, ktoré vám výborne osvetlí pracovnú plochu.

dekorácie do pracovne podľa feng-shui
Foto: iStock

Dekorácie do pracovne podľa feng-shui

Spomínaný minimalizmus a jednoduchosť, ktoré sa uplatňujú v materiáloch a farbách, hrajú svoju rolu aj pri výbere dekorácií. Obrazy by sa mali niesť v jemných farebných tónoch a nemali by narúšať harmóniu miestnosti. Vhodné sú inšpiračné obrazy, ktoré sú v súlade s naším cieľom alebo víziou.

Neodporúča sa umiestňovať v okolí pracovného stola predmety s ostrými hranami a sviečky, ktoré by mohli spaľovať našu energiu. Určite sa vyhnite pestrým obrazom, plagátom, fotografiám a rôznym drobným predmetom, akými sú napríklad zbierka mušlí z dovolenky. Áno dostávajú akvária a veci z prírodných materiálov.

Must have sú rastliny do pracovne podľa feng-shui

Pozitívna energia, čistenie vzduchu a okysličenie miestnosti. Živé rastliny sú určite vhodnou voľbou do pracovne. Dôležitá je ich poloha. Podľa feng-shui výborne fungujú na okennom parapete a na podlahe.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku