Lunárny kalendár na júl 2024: Budete chudnúť a nastane ideálny čas na veľké poriadky v domácnosti

  • 03.07.2024

Pripravili sme pre vás lunárny kalendár na júl 2024. Môžete sa naň spoľahnúť, či už hľadáte usmernenie v starostlivosti o vaše zdravie a krásu, alebo chcete poradiť so záhradkárčením, či s plánovaním domácich prác. Vďaka nášmu lunárnemu kalendáru na prvý letný mesiac si môžete všetky aktivity naplánovať podľa postavenia mesiaca a zverokruhu v rámci mesačného cyklu. Dozviete sa, kedy si strihať vlasy, kedy polievať záhradu a kedy naplánovať rekonštrukciu.

lunárny kalendár na júl 2024
Zdroj: Canva

Lunárny kalendár na júl 2024 pre záhradkárov, pestovateľov a farmárov

Dobrý čas na siatie a sadenie koreňovej zeleniny je hneď na začiatku júla. Sadiť však môžete aj od 3. do 17. júla. Ak sa chystáte sadiť kvietky alebo iné okrasné rastliny, skúste to od 12. do 14. júla.

Niektoré dni sú ako stvorené na zalievanie a zavlažovanie. Je to napríklad 5. a 6. júl, 15. a 16. júl a 24. júl. Naopak dni, v ktorých sa odporúča nezalievať rastliny, pretože by sa na nich mohli objaviť škodcovia, sú 4. júl, 12. až 14. júl,  21. až 23. júl a 30. až 31. júl. Podobne je to aj s kosením trávy. Koste 5. a 6. júla, 15. a 16. júla a 24. a 25. júla. 

Ak sa chcete tešiť z plodov svojej záhrady čo najdlhšie, určite nezbierajte úrodu 5. a 6. júla a 10. až 11. júla. Naopak, obzvlášť výhodným časom na zber a skladovanie ovocia je 17. až 20. júl. Tieto dni sú vhodné aj na zber, spracovanie a konzervovanie koreňovej zeleniny a 17. a 18. júla môžete zbierať a zmrazovať ovocie. Rovnako aj 26. a 27. júla. 

V období od 7. do 9. júla nepoužívajte chemické hnojivá. Riskujete vysušenie a zničenie rastlín. Ak chcete hnojiť, odporúčame tak urobiť 21. júla. V tento deň môžete zbierať a skladovať aj ovocie. Ideálnymi dňami na zber, spracovanie a konzervovanie ovocia sú 26. a 27. júl.

lunárny kalendár odporúča dni, kedy je najlepšie zavárať ovocie
Zdroj: iStock

Lunárny kalendár na júl 2024 pre domácich majstrov a gazdinky

Chystáte sa tento rok rekonštruovať? Zapíšte si do diára nasledujúce dátumy. Najlepšia doba na všetky práce spojené s maľovaním, lakovaním a drobnými úpravami je hneď na začiatku mesiaca. Prvé štyri júlové dni vám budú v tomto veľmi priať. Potom sa môžete k maľovaniu vrátiť  22. a 23. júla a aj koniec mesiaca bude na tieto činnosti priaznivý.

Domácim prácam môžete venovať 3. a 4. júl a 22. a 23. júl. Znovu ku koncu mesiaca sa môžete vrátiť k čisteniu okien. Počas celého mesiaca nezabúdajte na vetranie a ak sa rozhodnete pre veľké upratovanie, tak napríklad  3. a 4. júla sa bude veľmi dobre utierať prach, rovnako aj 7. až 9. júla, 12. až 14. júla, 17. a 18. júla  a 21. a 22. júla. Väčšina týchto dní vám praje aj na pranie a čistenie, pretože budete potrebovať menej čistiacich prostriedkov.

A na záver mala rada. Ak potrebujete odstrániť nejakú škvrnu, vyskúšajte to 5. júla. Spotrebujete menej prostriedku na odstraňovanie škvŕn a čistenie bielizne bude v tento deň omnoho efektívnejšie.

Kedy je ideálny čas na chudnutie prezradí lunárny kalendár

Aj keď je plavková sezóna v plnom prúde a veľké zázraky s letnou formou do plaviek sa už neudejú, predsa len sú prvé júlové dni ako stvorené na chudnutie a detoxikáciu tela. Luna vám bude v tomto priať až do 6. júla. Určite to využite. A ak nestihnete dosiahnuť váš cieľ, môžete sa na chudnutie zamerať aj na konci mesiaca, presnejšie od 22 júla. Tieto dni sú rovnako vhodné aj na starostlivosť o pleť a depiláciu. Môžete si naplánovať viaceré kozmetické procedúry. V júli vás čaká aj mnoho dní priaznivých pre asimiláciu živín. V dňoch od 7. do 20. júla sa starajte o pokožku a doprajte si výživné či hydratačné masky.

Mesiac júl vám prinesie aj niekoľko dní vhodných na umývanie vlasov, ale aj zastrihávanie končekov a farbenie. Ak si chcete dať upraviť účes alebo dokonca prvýkrát ostrihať vlasy vašich ratolestí, odporúčame obdobie od 7. do 9. júla. V júli sa však objavujú aj dni, počas ktorých by ste si starostlivosť o vlasy mali odpustiť. Neumývajte si vlasy 15. a 16. júla. Strihanie vlasov v tieto dni by mohlo viesť k tvorbe lupín.

Ak plánujete navštíviť zubára, odporúčame vám návštevu naplánovať na prvé štyri júlové dni. Ďalším vhodným obdobím bude 21. až 23. júl. a 28 až 31. júl. Ak vás čakajú vyšetrenia u lekára, liečebné procedúry alebo dokonca operácie, vhodné sú prvé tri júlové dni. Ďalšie vhodné obdobie nastáva až od 22. júla. Ak si chcete svoje zdravie posilniť, môžete sa objednať aj na posilňujúcu a regeneračnú masáž s esenciálnymi olejmi. Od 7. do 20. júla si môžete dopriať masáž bez výčitiek svedomia. 

A na záver máme pre vás zaujímavý tip. Ak vás trápia nejaké zlozvyky, 6. júla, počas novu, budú ideálne podmienky na to, aby ste sa ich zbavili.

obhrýzanie nechtov ako zlozvyk
Zdroj: iStock

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskusie na tému článku