Je čas napustiť bazén! Viete však, ako pripraviť plochu a čo dať pod bazén?

  • 04.07.2024

Leto je už tu a mnohí z vás sa pýtajú, ako pripraviť plochu pre nadzemný bazén vo vašej záhrade a aký najvhodnejší podklad pod bazén odporúčame. Kúpiť kvalitný bazén je rovnako dôležité, ako správne upraviť plochu pod ním.

Je čas napustiť bazén! Viete však, ako pripraviť plochu a čo dať pod bazén?
Zdroj: iStock

Čo dať pod bazén je rovnako dôležité ako to, kde ho umiestniť

Z bezpečnostných dôvodov by ste nikdy nemali bazén umiestniť pod visuté elektrické vedenie ani pod šnúry na bielizeň. Myslíte aj na to, že ak bude bazén v blízkosti stromov a vyšších kríkov, padajúce listy ho môžu znečisťovať. Okrem toho, používanie bazéna by vás nemalo obmedzovať. Okolo by ste teda mali ponechať dostatočný priestor a nemal by vám zavadzať v iných činnostiach. V súlade s bezpečnostnými predpismi budete potrebovať aj dostupný zdroj elektriny.

deti kúpajúce sa v bazéne
Zdroj: iStock

Najprv upravte terén pod bazénom

Ak staviate bazén po prvýkrát, starostlivo vyberte, kde ho budete celé leto mať. Myslite na to, aký veľký je váš bazén a aby ste k nemu mali pohodlný prístup. Umiestniť by ste ho mali na rovnú plochu. Určite nesmie byť položený vo svahu. Odporúčame čo najslnečnejšie miesto. Voda v bazéne sa tak bude prirodzene prehrievať.

bazén v záhrade so schodíkmi
Zdroj: iStock

Čo dať pod bazén, aby ste predĺžili jeho životnosť

Bazén môžete položiť na dlažobné kocky či terasové a dlažobné dosky. Nezabúdajte však, že aj tie najrovnomernejšie položené dlažobné kocky alebo terasové dosky môžu mať ostré hrany a pod váhou vody ich cez dno bazéna budete cítiť. Môžu bazén aj poškodiť. Preto nezabudnite na kvalitnú podložku pod bazén, alebo ho umiestnite radšej na trávnatú plochu, ktorú pripravíte nasledovným spôsobom.

Odporúčame odstrániť mačinu – hornú vrstvu trávnika, zarovnať plochu do dokonalej roviny a prikryť tenkou vrstvou piesku. Je veľmi dôležité celú plochu poriadne vyrovnať a zhutniť. Použite buď profesionálny zhutňovač, alebo špeciálny valec. Ak takýto nástroj nevlastníte, môžete si ho prenajať, alebo si jednoducho najať odborníkov, ktorí celú prácu urobia za vás. Ďalšou možnosťou je urobiť to po starom. 

Ak staviate obdĺžnikový bazén

Budete potrebovať 2 úrovňové dosky dlhšie ako šírka bazéna. Umiestnite ich po oboch stranách vopred vyčistenej oblasti paralelne k sebe. Medzi dosky nasypte piesok a použite dlhú tyč/latu, aby ste stlačili piesok a vyrovnali jeho povrch. 

Ak staviate guľatý bazén

Pripravte si dosku s dĺžkou rovnajúcou sa priemeru bazéna. Dosku položte na pieskový podklad a na ňu položte vodováhu. Otáčajte doskou okolo jej stredu, kým nebude pieskový povrch dokonale vyrovnaný. 

Uistite sa, že plocha pod bazénom je úplne rovná. Kontrolujte rovnosť povrchu pomocou vodováhy. Či je zhutnená dostatočne, zistíte tak, že sa na zeminu postaví človek s hmotnosťou aspoň 80 kg. Ak nezanechá na pôde viditeľné stopy, plocha je zhutnená správne. Na takto zhutnenú plochu pod bazénom umiestnite originálnu bazénovú podložku alebo geotextíliu. Je to veľmi dôležité. Tento krok totiž ochráni váš bazén pred mechanickým poškodením. 

geotextília pod bazénom
Zdroj: iStock

Vyrastajúca tráva by mohla dno bazéna poškodiť. Aj preto je bazénová podložka súčasťou väčšiny bazénových súprav dostupných na trhu. Použiť však môžete aj podložky z mäkkej PVC peny určené špeciálne pod bazény. Tieto penové rohože vydržia naozaj veľkú záťaž. Sú pohodlné a pokojne po nich môžete chodiť bosou nohou. Nedeformujú sa a odolávajú aj zhoršenému počasiu. Vodu nenasakujú, ale prirodzene sa z nich odparí.

Ako vybrať podložku pod bazén

Aj keď sa vám podarilo povrch vyčistiť, urovnať, poriadne zhutniť a priam dokonale pripraviť na bazén, tak podložka je nevyhnutná, pretože chráni bazén pred ostrými hranami kameňov alebo koreňov, ktoré v zemi ešte stále mohli zostať. Navyše, je aj vynikajúcou tepelnou izoláciou, pretože oddeľuje bazén a vodu od chladnej zeme. Náklady na udržanie príjemne teplej vody v bazéne sa tak vďaka podložke pod bazén môžu výrazne znížiť. 

originálna bazénová podložka pod bazén
Zdroj: iStock

Ak nie je podložka súčasťou bazéna, tak jedným z hlavných faktorov, ktorý bude ovplyvňovať jej výber, je vhodná veľkosť. Podložka pod bazén by mala byť aspoň o 20 cm väčšia než sú rozmery bazéna. Len tak dokáže poskytnúť bazénu dostatočnú ochranu a stabilitu.

Odporúčame investovať do kvalitnej podložky pod bazén, ktorá ho ochráni a predĺži jeho životnosť. Nezabudnite pravidelne stav tejto podložky kontrolovať.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku