Ako využiť staré okná: Vyskúšajte originálne inšpirácie

  • 12.01.2023

Počas rekonštrukcie vznikne množstvo stavebného odpadu. Jednou možnosťou je odniesť ho na zberný dvor, druhou je zužitkovanie. My sa zameriame na odpad v podobe starých okenných rámov a okien. Či už sa vám takéto okno povaľuje na chalupe, u rodičov v šope alebo na záhrade po demolácií pôvodnej stavby, určite poň choďte. Ako využiť staré okná? Ani vo sne by vám nenapadlo, koľko kreatívnych a vkusných prvkov sa z neho dá vytvoriť.

ako využiť staré okná
Foto: iStock

Najlepšie v pôvodnom stave

Ak vám to možnosti dovolia, dajte prednosť zachovaniu okna v originálnom vzhľade. Ošúpaná farba a nedokonalosti so sebou prinesú vintage vzhľad. Samozrejme, ak sa farba až príliš odlupuje a spôsobuje neporiadok, je lepšie okenný rám obrúsiť a dopriať mu ochranný náter. Ten môže byť priehľadný alebo aj farebný, aby vám zapadol do farebnej škály interiéru. Čo sa týka sklených tabúľ, je na vašom uvážení, ako chcete okno použiť, v akom sú stave a či nebudú nebezpečné v domácnosti s malými deťmi.

Zakryť nedokonalosti

Prvým zaujímavým nápadom, ako využiť staré okná, je použitie okna na skrytie termostatov, rozvodových skriniek alebo optických nedokonalostí v stenách. Okno sa pripevní na stenu a jeho sklené tabule sa môžu zamaľovať alebo prelepiť obrázkom na vytvorenie ilúzie ozajstného okna. Na tento účel šikovne poslúžia aj okná s okenicami alebo samotné okenice. Tento nápad oceníte hlavne, ak sa tieto nepekné skrine nachádzajú v chodbách alebo na exponovanej stene exteriéru.

Ako využiť staré okná – vyrobte historickú vitrínu

Nápad prevažne pre zručnejších a domácich kutilov. Použitie okna na vytvorenie historickej vitrínky alebo poličky je jednoznačne jedným z najoriginálnejších. Okrem ďalšieho úložného miesta navyše získate aj fenomenálny kúsok do interiéru. V pôvodnom vintage štýle bude pútať pozornosť na každej chalupe a s kúskom úprav zas zapadne aj do moderného interiéru.

Inšpirujte sa fotoalbumom našej používateľky @mariahotahova

Staré okná , dvere, ich využitie a inšpirácie

Netradičná galéria

V jednoduchosti je krása a tak starého okna je v podobe fotogalérie. Najlepšie spravíte, ak povzbudíte historického ducha a na sklené tabule nalepíte čiernobiele fotky. Podporíte tak príjemnú nostalgiu. Zaujímavým riešením je aj vyvolanie jednej väčšej fotky, ktorú potom nastriháte tak, aby pasovala do otvorov.

Autor foto: používateľka z Modrej strechy @rain77

Zrkadlo pre nenáročných

Na líčenie skôr nepoužiteľné, ako doplnok v interiéri fantastické. Vyplnenie okenných tabúľ zrkadlovými plochami vám zaručí netradičnú prísadu, ktorá obohatí váš interiér. Jeho výroba môže byť náročnejšia pri zháňaní malých zrkadiel, ktoré budú pasovať do otvorov. Všetka námaha sa ale vyplatí pri finálnom výsledku. Vytvoríte ním optický klam, ktorý vašich hostí zmätie a pobaví.

Zapojenie prírody

Nie vždy sa nám podarí zachovať krásne kusy. Preto ak vaše staré okná už nepatria do interiéru, zbystrite pozornosť. Môžete ich zavesiť na exteriérové steny. Stačí, ak doplníte kvetináče a o vidiecku atmosféru je postarané. Tento nápad sa dá zrealizovať aj na terase alebo balkóne. Ďalším skvelým riešením je použitie okien ako malé skleníky pre bylinky alebo iné citlivé rastliny.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock, archív používateľov Modrej strechy

Diskusie na tému článku