Ako otvoriť zabuchnuté dvere a poradiť si so zaseknutým zámkom aj bez pomoci profesionála

  • 11.07.2024

Máte niekoľko možností, ako otvoriť zabuchnuté dvere. Môžete zavolať zámočníka alebo iných profesionálov, ktorí sa špecializujú na otváranie zabuchnutých dverí. V prípade nebezpečenstva vám môžu pomôcť aj hasiči, ale tento kontakt určite nezneužívajte. Nakoniec sa môžete pokúsiť otvoriť dvere svojpomocne, a práve s tým vám dnes skúsime poradiť.

Ako otvoriť zabuchnuté dvere
Zdroj: iStock

Páčenie a vyrážanie dverí je až posledná možnosť, ako otvoriť zabuchnuté dvere

V prvom rade, nie sme v akčnom filme. Vyraziť dvere nie je až také jednoduché, ako to na obrazovke televízie môže vyzerať. Druhý dôvod je ten, že vyrazením alebo vypáčením si s veľkou pravdepodobnosťou nenávratne poškodíte nielen dvere, ale aj zárubne. Vymeniť zámok a kľúč vo dverách vás vyjde určite lacnejšie, ako vymieňať zárubne a celé dvere. Poradíme vám, ako sa v tejto situácii zachovať. Dôležité je nepanikáriť, zachovať pokoj a používať viac rozum než silu.

kľúč s príveskom domčeka vo dverách
Zdroj: iStock

Ak nemáte náradie, požiadajte o pomoc suseda

S novšími typmi dverí si pravdepodobne sami neporadíte, ale ak máte starší typ, tak kovanie sa dá odskrutkovať z vonkajšej strany. Potom sa štvorhranom dostanete do otvoru a kľučku otvoríte. Budete však potrebovať základné náradie, ktoré sa pravdepodobne nachádza u vás doma, a preto požiadajte o pomoc suseda. Ďalší dôvod, prečo dodržiavať dobré susedské a medziľudské vzťahy.

Zamknuté dvere zo zaseknutým zámkom by ste mohli otvoriť aj imbusovým kľúčom. Môžete však použiť aj stovkový kovový klinec zahnutý do tvaru písmena L. Vezmite ho do kombinačiek a snažte sa ním otočiť západku. 

ruka na kľučke
Zdroj: iStock

Môžete rozvŕtať aj FABku. Do FABky však najprv vložte akýkoľvek kľúč a pod kľúčikom šestkou vrtákom vŕtajte tak, aby sa pružinky, ktoré tlačia na kladivká, rozvŕtali. Kľúčom potom môžete točiť dookola a nemusí to byť ani originálny kľúč, ktorý do FABky pasuje, stačí iba, aby vošiel dnu.

Ak máte pružinový zámok, môžete použiť platobnú kartu alebo kovovú platničku, ktorú vložíte do medzery medzi dverami a zárubňou nad zámkom. Posúvaním platobnej karty hore a dole by sa vám malo podariť vytlačiť strelku zámku. Tento trik však funguje len pri jednoduchých typoch dverí s pružinovým zámkom.

Ako otvoriť zabuchnuté dvere s prívlastkom bezpečnostné

Bezpečnostné dvere s vložkou a centrálnym zamykaním svojpomocne neotvoríte žiadnym spôsobom. Tu vždy musíte privolať zámočníka alebo kontaktovať firmu, ktorá vám dvere dodala a inštalovala. Z tohto dôvodu noste mobil vždy so sebou.

Nechajte to na profesionálov

Ak ste vyskúšali všetky vyššie spomenuté tipy a triky a zabuchnuté dvere otvoriť neviete, nerobte paniku. Existujú firmy, ktoré sa na otváranie zabuchnutých alebo zamknutých dverí špecializujú a vedia vám pomôcť veľmi rýchlo. Mnohé firmy otvárajú dvere obyčajné, bezpečnostné, plastové i garážové. Vedia si poradiť s pokazenými dverami alebo so zalomeným kľúčom vo vložke.

profesionáli otvárajú zabuchnuté dvere
Zdroj: iStock

Otvoriť zabuchnuté dvere svojpomocne je stále ťažšie. Preto myslite hlavne na prevenciu

Vždy majte náhradný kľúč a zverte ho do rúk dôveryhodnej osobe. Ideálne je, ak táto osoba býva vo vašej blízkosti, ale ak susedom natoľko nedôverujete, určite nechoďte proti svojim inštinktom. Keď sa však zabuchnete, rezervný kľúč je ideálnym spôsobom, ako tento problém vyriešiť. Samozrejme, len vtedy, ak nedošlo k zalomeniu kľúča alebo inému technickému problému. V žiadnom prípade si kľúč neschovávajte niekde na chodbe alebo pod rohožkou.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku