5 tipov, ako prevoňať domácnosť

  • 15.05.2024

Nie je nič krajšie, ako prísť domov, otvoriť dvere a zacítiť čistú a príjemnú vôňu domova. Napriek tomu, že sa snažíme udržiavať domácnosť upratanú, nie vždy sa to odrazí na jej vôni. Kúpeľňa, toaleta, šatník alebo úložný priestor sú miesta, ktoré občas potrebujú osviežiť. Máme pre vás 5 rýchlych a lacných tipov, ako prevoňať domácnosť.

ako prevoňať domácnosť
Foto: iStock

Korok od vína

Po dopití dobrého vína korok nevyhadzujme. Dajme mu druhú šancu na „život“ a urobme z neho osviežovač vzduchu pre našu domácnosť. Stačí, ak ho pokvapkáme obľúbeným esenciálnym olejom a vložíme na miesto, ktoré chceme prevoňať. Skriňa či dno odpadkového koša sa tak razom zbavia nepríjemných zápachov. Môžeme ho schovať aj do kvetináča alebo košíka s hygienickými potrebami v kúpeľni. Je to naozaj efektívny spôsob, ako prevoňať domácnosť.

Prečítajte si diskusiu vo Fóre:

Zápach po myšiach v kuchyni – ako sa ho zbaviť?
Kávové zrná sú spôsob, ako prevoňať domácnosť
Foto: iStock

Kávové zrná sú spôsob, ako prevoňať domácnosť

Nielen prevoňajú, ale výborne zneutralizujú akýkoľvek nepríjemný pach. Môžeme ich nasypať do pohára alebo textilného vrecka s malými otvormi. Tento spôsob, ako prevoňať domácnosť je ideálny, ak nechceme cítiť akúkoľvek intenzívnu vôňu. Skrátka len potrebujeme zamaskovať iný pach. Práve kávové zrná môžu byť alternatívou, ktorá vyrieši nepríjemné pachy v chladničke alebo v mrazničke.

Tip od Modrej strechy!

Na prevoňanie chladničky môžeme použiť aj kávovú usadeninu. Pohltí zápach rovnako účinne ako kávové zrná.

Ako prevoňať toaletu?

Parfumovaný toaletný papier môže narušiť normálnu hladinu pH pokožky a spôsobiť zdravotné komplikácie. Lepším a bezpečným spôsobom, ako prevoňať toaletný papier, je použiť esenciálny olej. Jednu až dve kvapky esenciálneho oleja nakvapkáme na vnútornú stranu papierovej rolky. Vôňa sa nedostane na toaletný papier, no príjemne prevonia papier aj toaletu.

ako prevoňať toaletu
Foto: iStock

Aviváž

Jeden dielik aviváže zmiešame s dvoma dielikmi vody. Tekutinu vylejeme do nádoby na WC kefu a prevoniame ňou WC misu zakaždým, keď to bude potrebné. Ak nepoužívame aviváž, môžeme ju nahradiť trochou tekutého pracieho prášku zmiešaného s vodou.

Tip od Modrej strechy!

Na hygienickú intímnu vložku nalejeme trochu aviváže a nalepíme ju na okraj odpadkového koša v kúpeľni alebo v kuchyni. Vôňa obľúbenej aviváže prevonia našu domácnosť zakaždým, keď budeme vyhadzovať odpadky. Namiesto aviváže môžeme použiť aj esenciálny olej.
aviváž
Foto: iStock

Ako prevoňať domácnosť pomocou ryže

Vrecúška naplnené ryžou sa dajú prevoňať esenciálnym olejom alebo sušenými bylinkami. Vďaka tomu majú hneď dvojaký účinok. Prevoňajú domácnosť a aromatické účinky byliniek a esenciálnych olejov majú blahodarné účinky na zdravie.  Voňavé vrecká s ryžou výborne prevoňajú nielen priestory. Je možné ich vložiť napríklad do obliečky na vankúš v spálni a obývačke. Voňavé dekoratívne vankúše milé prekvapia našu návštevu, len čo sa pohodlne usadí na gauč.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku