3 základné faktory pri výbere kuchynskej linky

  • 03.08.2022

Kuchynská linka je dôležitou súčasťou každej jednej domácnosti. Patrí k priestorom, v ktorom sa trávi veľa času. Nie je to iba o varení a jedení, ale aj stretávaní rodinných príslušníkov a priateľov, rozhovoroch, zábave či dokonca práci. Prezradíme vám 3 základné faktory pri výbere kuchynskej linky.

základné faktory pri výbere kuchynskej linky
Zdroj: Canva

Výber kuchynskej linky môže byť obzvlášť náročná úloha. Na trhu nájdete množstvo štýlov, druhov, materiálov a predajcov. Ako si poradiť s výberom? Poďme si spolu rozobrať základné faktory pri výbere kuchynskej linky. Určite vám pomôžu ujasniť si predstavy o tom, čo by ste od vašej linky očakávali.

Štýl a umiestnenie kuchynskej linky

Aký druh kuchyne budete mať? Vopred rozmýšľajte či bude vaša kuchyňa spojená s obývačkou alebo jedálňou. Pri spojení s obývacou miestnosťou máte viacero možností ako linku situovať a akým spôsobom pomyselne oddeliť kuchynskú časť od obývacej. Môžete zvoliť ostrovček s pracovnou doskou a úložným priestorom, ktorý sa dá efektne doplniť štýlovým závesným svietidlom alebo pult s barovými stoličkami či menšiu skrinku.

Bude vaša linka umiestnená len v rovine alebo pôjde o rohový priestor či linku v tvare U? Výber štýlu bude zaručene ovplyvnený aj vašimi priestorovými možnosťami. 

Pri samotnom štýle dbajte najmä na svoje osobné preferencie. Vo svojej kuchyni sa musíte cítiť spokojne a príjemne. Dnešná doba poskytuje široké spektrum možností v každej oblasti. Rovnako je to aj so štýlmi, v ktorých môžete zariadiť svoju kuchyňu. 

Ak máte radi tradičný štýl, siahnite po klasike – neutrálnych farbách, bežnej povrchovej úprave materiálu, rozložení skriniek a nadčasovom dizajne. Zaujímavým a veľmi obľúbeným je aj vidiecky či provensálsky štýl s dominanciou elegantnej bielej a levanduľových či textilných doplnkov, pri ktorých sa môžete smelo odviazať. Ak ste zástancami neobyčajnosti, choďte do zariadenia v jedinečnom retro alebo vintage štýle s prvkami rokov päťdesiatych až osemdesiatych.

Z moderných štýlov je veľmi populárny minimalizmus. Hladká povrchová úprava, jednoliata farba a skrinky bez úchytov, s otváraním na stlačenie či dotyk. Bez zbytočných doplnkov rušiacich dojem čistoty a modernej elegancie. Dôraz sa kladie na vysoko kvalitné materiály a punc luxusu spočívajúci v jednoduchosti.

Drevené a kamenné materiály s efektom nedokončeného povrchu a dôrazom na remeselnosť sú základnými prvkami charakteristickými pre rustikálny štýl. Ten je momentálne veľmi obľúbený a poskytuje veľa možností pri realizácii. Odviazať sa môžete pri vintage doplnkoch.

Tehlové vzory, kovové materiály a vysoké stropy sú zas typickými pre priemyselný štýl. Biela, hnedá a sivá farba sú typické pre škandinávsky štýl, ktorý sa dnes teší veľkej popularite. Jednoduchosť s dôrazom na prírodné materiály a doplnky u vás vyčaruje príjemnú severskú atmosféru.

modrá kuchynská linka
Zdroj: Canva

Farba a materiál kuchynskej linky

Vybrať materiál, z ktorého bude vaša kuchynská linka, nemusí byť práve ľahkou úlohou. Riadiť by ste sa mali v prvom rade štýlom, ktorý ste si uzrejmili v úvodnom kroku výberu vašej linky. Keď si budete istí výberom štýlu a umiestnenia kuchyne, aj výber materiálov bude oveľa jednoduchší.

Možno to bude znieť ako klišé, no najlepšou radou je v tomto prípade zájsť si do obchodov s nábytkom do oddelenia kuchýň, kde si môžete rôzne materiály skriniek či pracovnej dosky na vlastné oči poprezerať, pochytať a vyskúšať. Nezabúdajte pritom ani na rozpočet, ktorý ste si pre kuchyňu stanovili. Rôzne materiály sa pohybujú v rôznych cenách, pričom závisia aj od kvality spracovania. Drevo, sklo, kameň, oceľ, keramika, laminát, betón. Možností je naozaj veľa.

Odporúčame:

Zapoj sa do diskusie a opýtaj sa používateľov (Strecháčov) na skúsenosti v sekcii „Kuchyňa“ v našom Fóre

Pri výbere farieb linky bude opäť výraznú úlohu zohrávať práve štýl, ktorý ste si pre zariadenie kuchyne vybrali. Pri niektorých budete farbami vyslovene limitovaní. Napríklad pri škandinávskom štýle zariadenia by ste s tmavou červenou veľmi nepochodili. Ak je vaša kuchyňa spojená s obývačkou, všetko by malo spolu aspoň približne ladiť nie iba štýlom, ale aj farbami. Ak túžite po klasike, elegantná biela bude vždy vhodnou voľbou. Rovnako aj ďalšie neutrálne farby ako sivá, čierna či hnedá a krémová. Ak si trúfate na výraznejšie farby, zohľadnite zariadenia a prispôsobte im aj výber doplnkov.

čierna kuchynská linka s prírodnou doskou
Zdroj: @monikakle

Praktické prvky kuchyne

Zvládli ste všetky doterajšie kroky? Posledným bude praktická stránka kuchynskej linky. Tento dôležitý faktor výrazne ovplyvňuje jednoduchosť využívania vašej kuchyne. Vyberte si rozloženie skriniek, v ktorom sa vám bude jednoducho orientovať a výšku, pri ktorej nebudete musieť pri dosahovaní na najvyššie skrinky používať stoličku.

Dôležité je otváranie, úchyty na zásuvkách aj zloženie jednotlivých skriniek. Vopred si premyslite, čo všetko vo svojej kuchynskej linke budete potrebovať uskladniť. Priestor musí byť pre riad, kuchynské pomôcky a malé spotrebiče, koreniny, utierky či veľké hrnce. Zohľadnite aj fakt, či chcete linku so spotrebičmi, ktoré budú vstavané alebo si radšej spotrebiče ako chladnička, digestor, mikrovlnka či sporák zakomponujete do kuchyne ako samostatne stojace spotrebiče.

Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku