Menu Forum

Zmluva o buducej zmluve (slobodny), buduca zmluva (zenaty)

28. nov 2015  • 
fotoportrét
fotoportrét
paulxp
Registroval sa 22. novembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok.
fotoportrét
fotoportrét
paulxp
Registroval sa 22. novembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 1 príspevok.
 Dobry den,
aktualne som slobodny muz. V banke som poziadal o hypoteku na nespecifikovanu nehnutelnost, ktora mi bola schvalena. Mam teda podpisanu zmluvu o poskytnuti hypotekarneho uveru. S priatelkou sme sa nakoniec rozhodli, ze si kupime byt - novostavbu. Vsetky papiere v banke a na zmluvach su iba na moje meno. Zaplatil som rezervacny poplatok a o par dni neskor podpisal zmluvu o buducej zmluve o prevode vlastnickeho prava k nehnutelnosti. Stavba bude dokoncena v roku 2017. Zaujima ma nasledovne. Ak by som pred dokoncenim stavby resp. pred podpisanim finalnej zmluvy o prevode vlastnictva k bytu s priatelkou vstupil do manzelstva stala by sa ona automaticky so mnou bezpodielovym vlastnikom danej nehnutelnosti? O nic vpodstate nejde, len nejako som sa nedopatral k tomu ako by to po tejto stranke bolo. Teda ci by byt bol pravne nas spolocny alebo iba moj, resp. pisany na moje meno? Dakujem za odpoved.
22. nov 2015 o 00:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
 Pridaj príspevok
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 @paulxp Toto je dôležitá veta: ..."podpisal zmluvu o buducej zmluve o prevode vlastnickeho prava k nehnutelnosti.". Zmluva o budúcej zmluve nie je právny podklad na nadobudnutie nehnuteľnosti. Tým je iba KÚPNA ZMLUVA. TAkže je jedno, kto podpísal zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, nehnuteľnosť nadobudnú osoby, ktoré podpíšu Kúpnu zmluvu. Môžeš to byť ty, môžeš to byť ty s budúcou manželkou, alebo ak by si si to rozmyslel a byt nekúpil, mohla by to byť nejaká úplne iná osoba.

Zmluvou o budúcej kúpnej zmluve si sa len zaviazal (tak isto ako predajca), že v budúcnosti podpíšete kúpnu zmluvu. Ale nie že ju podpíšete iba vy. Ale záväzok podpísať kúpnu zmluvu je len na tvojej strane (tvoja budúca manželka tento záväzok nemá, ale to neznamená, že kúpnu zmluvu nemôže podpísať).

Zo zmluvy o budúcej kúpnej zmluve tebe a asi aj predajcovi vzniká nejaká sankcia, ak by ste od zmluvy odstúpili. Teda od zmluvy môžeš odstúpiť pri uplatnení sankcií - napr. že za ti nevráti zálohu.

Ešte môže nastať situácia, že o mesiac sa zoberiete a budúci rok podpíšeš zmluvu iba ty. V takom prípade by tvoja manželka mala tiež nárok na polovicu bytu (teda byt by bol po právnej stránke v BSM), aj keby nebola zapísaná v liste vlastníctva s odvolaním sa na § 143 obč. zákonníka:

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva A ČO NADOBUDOL NIEKTORÝ Z MANŽELOV ZA TRVANIA MANŽELSTVA, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)

Jedine keby ku kúpe (teda k podpisu kúpnej zmluvy iba tebou) došlo pred uzatvorením manželstva. V takom prípade by byt nebol v BSM, ale bol by iba vo výlučnom tvojom vlastníctve.
22. nov 2015 o 00:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3399 príspevkov. Okres Brezno.
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3396 príspevkov. Okres Brezno.
 @chrobak7 ale on nadobudne niečo pred manželstvom , vtedy je to výhradne jeho majetok , dnes existuje i manželská zmluva , ktorý majetok bude môj napr. s podnikania
22. nov 2015 o 10:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
marta2610
3
Registrovala sa 7. marca 2011 na modrastrecha.sk. Pridala 3263 príspevkov. Má 4 priateľov.
  • Už bývam v dome
    Zilina, okres Žilina
fotoportrét
fotoportrét
marta2610
3
Registrovala sa 7. marca 2011 na modrastrecha.sk. Pridala 3259 príspevkov. Má 4 priateľov.
  • Už bývam v dome
    Zilina, okres Žilina
 @duzu on nenadobudne?!on si na to zoberie pôžičku a splácať budú spolu,či?
22. nov 2015 o 11:50  •  už býva v dome  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
marta2610
3
Registrovala sa 7. marca 2011 na modrastrecha.sk. Pridala 3263 príspevkov. Má 4 priateľov.
  • Už bývam v dome
    Zilina, okres Žilina
fotoportrét
fotoportrét
marta2610
3
Registrovala sa 7. marca 2011 na modrastrecha.sk. Pridala 3259 príspevkov. Má 4 priateľov.
  • Už bývam v dome
    Zilina, okres Žilina
 @chrobak7 pardon za otázku:ale ked už sú manželia zmluvu musia podpísať obaja ináč je neplatná,či?
22. nov 2015 o 11:51  •  už býva v dome  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3399 príspevkov. Okres Brezno.
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3396 príspevkov. Okres Brezno.
 @marta2610 alebo zmeniť zmluvu , že budú splácať ako manželia -bezpodielové vlastníctvo,
alebo pôvodná zmluva , spláca len jeden a ak chce aby to bolo len jeho, musí byť zmluva pred vstupom do manželstva o majetku, dnes je bežné že jeden z partnerov má oveľa vyšší prijem i rádovo a ten sa nebude chcieť deliť rovnako.žeby preto dnes mnohé páry nemajú papier
takto sa mi nevydala neter, jej rodičia to chybne považovali, že ona nie je tovar na predaj, ked chcel jej partner zmluvu o majetku
22. nov 2015 o 12:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 @duzu Zmluvou o budúcej kúpnej zmluve nič nenadobúda, žiadny majetok. Nadobudne ho až podpisom kúpnej zmluvy. A tú budú podľa zadania podpisovať až potom, keď sa zoberú.

Manželská ani predmanželská zmluva v slovenskej právnej terminológii neexistuje. To, že si niekto takú zmluvu uzatvorí, neznamená, že je to právne možné. Naša legislatíva takú zmluvu nepozná a ani ju neupravuje. Ak sa mýlim, oprav ma a uveď konkrétny odkaz na zákon, ktorý ju upravuje.

Jediné, čo existuje, je zúženie alebo rozšírenie BSM počas manželstva podľa obč. zákonníka § 143a).
22. nov 2015 o 17:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
chrobak7 (48 r.)
1
Registroval sa 2. septembra 2015 na modrastrecha.sk. Pridal 939 príspevkov. Má 1 priateľa. Okres Bratislava.
 @marta2610 Nie, nemusia ju podpísať obaja. Nikde nie je napísané, že manželia majú povinnosť spolu kupovať nehnuteľnosť. Kataster bez problémov zoberie kúpnu zmluvu podpísanú iba jedným z manželov. Akurát sú iné právne dôsledky pri takej kúpe - ako som hore spomínal, ak jeden z manželov nadobudne takú nehnuteľnosť do vlastníctva, tak ju po právnej stránke nadobudli obaja do BSM aj keď zmluvu manželka nepodpisovala a nie je uvedená na LV.
22. nov 2015 o 17:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3399 príspevkov. Okres Brezno.
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3396 príspevkov. Okres Brezno.
 @chrobak7 poznáš názov "zlatokopky?" sú dnes hodne medializované, zarábajú práve na "predmanželských zmluvách", známa fitneska dokázala vysúdiť pekné prachy za krátke trvanie manželstva a vzápätí sa vydala znova na "zmluvu"
23. nov 2015 o 13:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
josefpihrt
Registroval sa 23. júna 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 190 príspevkov. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
josefpihrt
Registroval sa 23. júna 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 190 príspevkov. Okres Bratislava.
 @duzu ziadna predmanzelska zmluva neexistuje a neda sa na slovensku uzavriet a nie je platna, klebety z noveho casu a pod preberaj s kamosmi pri pive
26. nov 2015 o 21:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
josefpihrt
Registroval sa 23. júna 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 190 príspevkov. Okres Bratislava.
fotoportrét
fotoportrét
josefpihrt
Registroval sa 23. júna 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 190 príspevkov. Okres Bratislava.
 @chrobak7 nuz nemaju povinnost spolu kupovat nehnutelnost, ja ako druha zmluvna strana by som vsak na tom trval, pretoze inak sa vystavujem riziku relativnej neplatnosti takejto zmluvy
26. nov 2015 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
fotoportrét
fotoportrét
niless
7
Registroval sa 30. apríla 2013 na modrastrecha.sk. Pridal 923 príspevkov. Má 2 priateľov.
  • Staviam dom
 Presne ako pisal Jozef, jedine co plati je BSM a to mozte zuzit alebo rozsirit vzajomnou dohodou o zuzeni BSM. A po dalsie vlastníctvo nevznika podpisom kupnej zmluvy ale vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak. V zmysle § 5 ods. 1 zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností Vklad je úkon správy katastra; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že pre deň nadobudnutia práva k nehnuteľnosti je deň povolenia vkladu. Tento môže byť rôzny .
Právne účinky vkladu zo zmluvy o prevode bytu a nebytového priestoru do vlastníctva nájomcu podľa osobitného predpisu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia o jeho povolení ku dňu doručenia návrhu na vklad.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že pokiaľ vklad do katastra bol povolený ku dňu prechádzajúcemeu sobášu tak byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov ( BSM ) a naopak.

Všetko závisí od vysporiadania bezpodielového vlastníctva manželov, čo môže byť individuálne. Pokiaľ sa však BSM nevysporiada do troch rokov, alebo sa na súd nepodá návrh na jeho vysporiadanie v rovnakej lehote platí, že v prípade hnuteľných vecí patria každému tie veci ,ktoré fyzicky užíva a v prípade nehnuteľností každému v 1/2. Dohoda o vysporiadaní BSM sa musí týkať všetkých vecí v BSM.
26. nov 2015 o 21:54  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3399 príspevkov. Okres Brezno.
fotoportrét
fotoportrét
duzu
Registroval sa 16. decembra 2011 na modrastrecha.sk. Pridal 3396 príspevkov. Okres Brezno.
 @josefpihrt a kto hovorí o oficiálnej?dôležitý je predsa výsledok, ako sa kto dá ošklbať, či ako niekto zarobí.
28. nov 2015 o 00:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
fotoportrét
fotoportrét
mirkita (35 r.)
5
Registrovala sa 19. marca 2006 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 151 príspevkov. Má 40 priateľov. Okres Bratislava.
  • Staviam dom
    okres Senec
fotoportrét
fotoportrét
mirkita (35 r.)
5
Registrovala sa 19. marca 2006 na mojasvadba.sk. Na modrastrecha.sk pridala 151 príspevkov. Má 40 priateľov. Okres Bratislava.
  • Staviam dom
    okres Senec
 @paulxp vhodnejsie nez kopa otazok by bolo povedat si co chces dosiahnut... chces aby uver a byt boli len tvoje? Chces aby boli obe spolocne alebo len nehnutelnost? Dalsia vec je ze pokial by aj uver a byt boli len tvoje a uver budes splacat pocas manzelstva,pri rozvode manzelka mozes ziadat 50% splatok,ibaze budes vediet preukazat ze si to platil zo svojich vyhradne vlastnenych penazi...radsej to ries vopred...
28. nov 2015 o 12:52  •  stavia dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to