Môžem vypovedať zmluvu na dobu určitú?

12. sep 201790

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, či je možné vypovedať zmluvu na dobu určitú. Máme prenajatý byt na dobu určitú a chcel by som odísť pred koncom dohodnutej doby.
V zmluve je:
- Ak nedôjde k dohode Prenajímateľa s Nájomcom, Zmluvu je možné ukončiť len písomnou výpoveďou.
- Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa Nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola Nájomcovi doručená výpoveď.
- Prenajímateľ môže vypovedať Nájom bytu iba z dôvodov uvedených v Občianskom zákonníku, pričom dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom.

Vzťahuje sa v tomto prípade výpovedná doba 3 mesiace len na Prenajímateľa alebo aj na Nájomcu?

Ďakujem.

 • Aký máte "vzťah" s prenajímateľom? Ak vychádzate dobre tak stačí ak sa dohodnete normálne ústne a len z toho spíšete nejakú zápisnicu aby ste mali obaja dôkaz o tom, že došlo k dohode a žiadnu výpovednú lehotu nemusíte riešiť. Ale inak musíš čítať čo máte, ak je tam výpovedná lehota spomenutá pri prenajímeteľovi tak sa to týka iba jeho.

 • Podla mna sa vztahuje na oboch. Jednak preto, ze voci prenajimatelovi by bolo hodne nefer len tak zdrhnut zo dna na den a prestat platit. A potom, text neurcuje, kto ma najomcovi dorucit vypoved. Ak ju poda najomca, tak si tuto informaciu doruci sam.

  Nuz a samozrejme, akukolvek zmluvu je mozne vypovedat, aj zmluvu na dobu urcitu. Budes ale niest nasledky dohodnute tou zmluvjou.

 • samozrejme, že na teba platí výpovedná doba a že je možné vypovedať zmluvu o prenájme nehnuteľnosti.

 • Sponzor fóra
 • Normálne sa dohodnite. Povedz mu kedy by ste chceli odísť ale dajte mu čas na to aby si našiel niekoho iného ale veľmi záleží na tom ako mate urobenú zmluvu. Treba si ju veľmi dobre prečítať. My sme tiež raz takto chceli odísť pred vypršaním zmluvy a v zmluve bolo napísané, že musím platiť nájom až kým zmluva nevyprší aj keď tam už nebývame ale s majiteľom sme sa dohodli, že nám to odpustí

 • dá sa ale neviem či sa budete môcť vyhnúť tej troj mesačnej výpovednej dobe. bude sa to odvíjať od toho ako to bude vyhovovať prenajímateľovi. podľa mňa pokiaľ si rýchlo nájde náhradu tak mu to bude jedno ale ak nie tak bohužiaľ

 • tak ja si myslim, ze ked prenajimatel tu vypodnu lehotu v tej zmluve ma tak na nej bude aj trvat. predsa len ked si on teraz je isty, ze dokonca tej doby mu tam nezostane ten byt len tak a vy mu zrazu poviete, ze odchadzate tak z toho nebude velmi nadseny. mozno sa bude dat dohodnut aspon na kratsej dobe, kym si nenajde nejaku nahradu za vas

 • V zmluve to mas presne napisane, vypovedna lehota je tri mesiace a hotovo. Mozete sa skusit dohodnut ako ti uz pisali ale neviem ci bude prenajimatel suhlasit. Radsej by som sa pripravil na tu moznost, ze tam budete musiet este tie tri mesiace zostat

 • Ďakujem všetkým za reakcie. Ja nemám problém vydržať tam tri mesiace. Ide mi o to, či tam nebudem musieť zostávať do konca doby, ktorá je v zmluve, keďže sa jedná o zmluvu na dobu určitú (to je podstatne dlhšie ako tri mesiace). Zmiatla ma veta "Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola Nájomcovi doručená výpoveď." Vydedukoval som si, že keď tam je doručenie Nájomcovi, znamená to, že len on mne môže poslať výpoveď a ja mám proste smolu a na niečo také nemám právo a musím čakať do konca určitej doby uvedenej v zmluve.

 • @divadyx  neviem odkial vsetci nabrali istotu ze ta trojmesacna vypovedna lehota plati aj pre teba. Podla mna to tak jednoznacne nie je a kedze tu zmluvu mas od prenajimatela tak asi si ju koncipoval vyhodnejsie pre seba.
  Takto pochopena zmluva ako popisuju ostatni by nemala zmysel byt na dobu urcitu ...

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Profesionálne služby v oblasti realitnej činnosti a finančného sprostredkovania poskytujeme od roku 2006.
  Články od našich partnerov
  Odstrihnite sa od zateplenia
  Klasicky nadčasová kúpeľňa
  Keď maľovanie a stierkovanie nie je len o estetike
  Archív článkov od partnerov