Manželka v hypoteke ale na LV nie

Profilova fotka
AHojte chcem sa poradiť či nemáte niekto skusenost ako by sa to dalo vyriešiť. Byt som dostal od mamy darovacou zmluvou - kedže som z bytu musel surodencov vyplatit vzal som si uver na tento byt a vyplatil som ich .. toto sa stalo pred manželstvom, po uzavreti manželstva sme uver refinancovali a aby nam aj klesli splatky vstupila do uveru aj moja manželka... .. problem nastava teraz ,, ,na uvere sme dlžnikmi obaja avsak byt je písany na mňa, kedže som ho nadobudol pred manželstvom... čo sa da vtejto veci urobiť, nechcem aby sa udialo to, že ak sa mne nedajbože niečo stane tak manželke ostane dlh ale na byt nebude mat narok .. ( deti zatial nemame ) bol niekto v takejto situacii ? ako ste to riesili ?? darovacou zmluvou manzelke pol bytu ? (s cim suvisi notarska zmluva, poplatky v banke a na katastri ) pripadne spisat zavet ?? ( pokial by sme nemali deti aby mala nanho narok, ak budu deti tak potom by dedili oni ? ) pripadne ina moznost ??? dakujem moc... chcem takto manzelku ochranit lebo clovek nikdy nevie ...
Odpovedať
Profilova fotka
@moncacko123 netusim co viedlo Tvoju manzelku k tomu, aby Ti podpisala uver, pre jej ochranu bolo lepsie ak bola hypo iba na Teba..... no nevadi, v pripade rozvodu vie dokazat ze ten uver bol poukazany na tvoj majetok aj ked to bude trosku narocnejsie na dokazovanie, a potom mozno mas charakter a hypo vezmes automaticky na seba... ktovie. ak chces riesit co by bolo v pripade, ak by nastal Tvoj exitus, zavet je najcistejsie riesenie. Stoji necelych 50 eur formou notarskej zapisnice a je minimalne napadnutelny. kedze nemate deti, daj jej 100%. Ak sa dieta narodi, tento zavet ani nebude treba menit, pretoze automaticky bude neplatny - dieta zo zavetu vynechat nemozes. Cize ak by ste uz mali dieta, dedilo by sa podla zakona - manzelka a deti rovnym dielom, a nie podla zavetu. alebo by si mohol spisat dalsi zavet, kde by si dedenie upravil --- ja tak mam ze deti dostanu kazde 999/2000 a 1/1000 ma ich krstna matka, ktora ma presne instrukcie ako s majetkom po mojej smrti nakladat a co spravit s peniazmi a kedy detom posunut ten mizivy podiel, ktorym ma pravo blokovat predaj nehnutelnosti 😉
Odpovedať
Profilova fotka
ale teda nechapem, mama ti byt darovala ale s povinnostou vyplaty surodencov.... co samozrejme v darovacej zmluve nie je, pretoze ta nesmie mat podla nasho prava ziadne podmienky.... cize si dobrovolne dal surodencom prniaze a na seba vzal riziko, ze sa mama neskor ma moznost domahat vratenia daru???? fuuuu.... Neviem ci ti vtedy dosli vsetky suvislosti ked si to podpisoval a ci si naozaj poriadne zvazil pripadny dosledok tvojho rozhodnutia do buducna
Odpovedať
Profilova fotka
Jednoducho. Požiadaš banku o súhlas s prepísaním polovice bytu na manželku. Tá by s tým nemala mať žiaden problém. Potom darovaciou zmluvou jej daruješ polovicu a s týmto na kataster... Darovaciu zmluvu nemusíš riešiť u notárky, vieš si na internete nájsť vzor. Akurát overiť podpisy..... Tak niečo to samozrejme bude stáť, ale investícia pár desiatok eur za ochranu niekoľko desiatok tisíc (vo forme bytu) to asi stojí, či ?
Odpovedať
@kaktusik007 nechcem ti kaziť ilúzie, ale ak by sa tvoje deti spojili, tak im stačí jedno podanie na súd o vysporiadanie majetku a do 2-3 rokov sa toho domu zmocnia aj bez spolupráce krstnej ... @moncacko123 pokiaľ ti ide naozaj len o to, aby v prípade tvojej smrti manželka neprišla o byt, tak je to v podstate nemusíš robiť nič ... Ak nemáš žiadne deti (ani nemanželské) tak všetko čo vlastníš ty, zdedí ona ... Ak na ňu teraz prepíšeš napríklad polovicu podielu (každý budete mať 1/2), tak v prípade "smrti" sa bude dediť len tá tvoja polovicu ... Inak povedané, ak nebudete mať deti, vyjde to na rovnako, tvoju polovicu zdedí a bude 100 percentnou vlastníčkou ... Ak ale už budete mať napríklad 1 dieťa, tak je tam podstatný rozdiel ... V tom prípade, si žena nechá svoju 1/2 a zvyšná 1/2 sa bude deliť medzi dieťa a manželku. Tj finálny stav bude 3/4 per manželku a 1/4 pre dieťa.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 tu nejde o deti, ale o ochranenie majetku po mojej smrti pred exmanzelom do ich plnoletosti 😉 ano, moze to dat na sud, ale ako pises - 2-3 roky, o ktore by boli deti starsie no a samozrejme v zavete mam aj presne dovody, pre ktore robim to co robim a ze mi ide iba o ochranu majetku deti aby nebol exom rozpredany... Inak suhlas, zrusenie podieloveho spoluvlastnictva v takomto podiele ze 1/1000 je v podstate formalna zalezitost, avsak mne ide o ten cas, co to bude trvat 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 a mylis sa - ak nemaju deti, dedi sa podla pravidiel ze dedi manzelka, jeho rodicia a jeho blizke osoby. s tym, ze manzelka ma polovicu majetku, zvysok rovnym dielom.
Odpovedať
@kaktusik007 súhlasím, pri písaní som bol v tom, že zadávateľka dostala byt v rámci dedičstva a teda, že rodičia už nežijú ... Moja chyba
Odpovedať
Profilova fotka
@moncacko123 manželka je automaticky Vašim dedičom, takže nie je potrebné sa obávať, že by ostala iba s dlhom. Ak ale chcete, môžete jej polovicu, alebo aj inú časť, trebárs štvrtinu, darovať. Treba si spracovať darovaciu zmluvu a s touto ísť do banky a požiadať banku o súhlas a ak ho banka vydá (nemá s tým bežne žiadna banka problém), tak darovacie zmluvy so súhlasom dáte katastru na prepis a je vybavené.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?