Faktura

Dobry den. Chcel by som sa opytat ohladom faktury. Moze mi firma,ktora robila vykopove prace, zakladovu dosku vystavit fakturu po 2 rokoch? Co som pozeral na internete, tak vraj do 15 dni sa vystavuje faktura. Datum tam nieje uvedeny xx.yy.2019 ale xx.yy.2021. pritom mam spravy a fotodokumentaciu, ze tieto prace boli vykonane v roku 2019. Z toho mi vypliva ze ani do danoveho priznania to nebolo zaratane a tak firma mala peniaze pre seba. Za odpovede dakujem
Odpovedať
Bola to jednoducho ako sa hovorí čiernota. Zákon udeľuje povinnosť vystaviť FA do 15 dní, najneskôr však k poslednému dňu mesiaca, v ktorom bolo dodanie uskutočnené
Odpovedať
@lukpuk a v com je problem? Ty tu fakturu chces alebo oni chcu viac zaplatit? (jasne ze nemoze, len sa pytam)
Odpovedať
mali ju vystaviť do 15 dní od odovzdania prác, no ak je vystavená až teraz, tak zaplatia z nej aj tak dane. Pre teba to už asi žiadny zmysel nemá. Ak je faktúra vystavená až teraz, myslím od toho dňa ti začína plynúť záruka na práce, takže to môže byť skôr výhoda pre teba.
Odpovedať
@lukpuk a ty tu fakturu akoze potrebujes, ci preto to riesis az teraz?..ved si si ju teda mal pytat hned ak ste boli dohodnuty, ze vam vystavia aj fakturu..
Odpovedať
Problem je v tom, ze fakturu nam vystavit nechceli, o tom mame aj dokaz a teraz ked som s tou firmou skoncil a idem to riesit na policiu tak zrazu poslali fakturu. Lenze to co je na fakture sa robilo v roku 2019 ale na fakturu uviedli ze datum dodania sluzby a prijatie patby bolo tento mesiac 2021. Podla mna neodviedli dan, spravili to az teraz a chcu byt zahojeny aby ich danovy urad neriesil
Odpovedať
Profilova fotka
To takona je to do 15 dni, firma si spravila peknu ciernotu, jednoznacne ide o podvod
Odpovedať
@lukpuk fuha, tak to podla mna aj tak s toho budu mat problem, lebo ked ty mas o tom papier, ze ti nechceli vystavit fakturu a pouzijes to, tak oni z toho budu mat nejaky problem, lebo fakturu by mal kazdy vystavovat a nie takto, ze nechcem tak nevystavim.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak s takouto firmou by som nechcel mat skusenost, mozno by bolo dobre zverejnit meno aby sa im ludia vyvarovali
Odpovedať
@lukpuk a ides ich davat na policiu kvoli tejto fakture alebo aj kvoli niecomu inemu? spravili ti to aj zle?
Odpovedať
Ako taketo firmy mam fakt ´rad´ 😠
Odpovedať
Je to kvoli inym veciam, za ktore dostali peniaze a nespravili. Len teraz som sa zacal vyhrazat ze podam trestne oznamenie a zacali mi davat faktury, za to co sa spravilo pred 2 rokmi, pred rokom, ale od novembra asi nedostali ani cent. Majitel sa vyhraza ze budem pekne platit dph, ale kedze on z toho dph sam neodviedol tak ja to odmietam, kedze mi faktury odmietol vystavit a rychlo ich spracuvava teraz, aby on mal vsetko v pohode. Kedze danove uz odovzdat mal a ja som mu peniaze posielal naposledy minuleho roku, tak dph uz pytat nemoze. Ja za to nemozem ze on neodvadzal dan a nechaval si peniaze pre seba. Ked sa to dokonci urcite tu dam meno firmy, preto som aj chcel vediet ako to je s fakturami
Odpovedať
Profilova fotka
@lukpuk je to trochu domotané, Vy nemáte nič s jeho DPH, platíte sumu na faktúre, tá sa vystavuje za vykonané práce na základe prevzatia v zápise alebo denníku. Ak nemáte doklad o prevzatí peňazí a on teraz fakturuje práce, ktoré evidentne urobil aj keď pred rokom, môžet mať problém obidvaja. Nepýtal by som sa na MS ale išiel by som za právnikom.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lukpuk neprevezmi ziadnu fakturu svojim podpisom ani nespolupracuj pri dalsich ukonoch. Dories veci ktore si si zaumienil. Na spolupracu mali predsa dost casu ci nie?
Odpovedať
tak ako radi rapidek, v ziadnom pripade ziadnu fakturu neprevezmi a ani nic nepodpisuj...
Odpovedať
No ani by ma nehlo im nejakú faktúru teraz po takej dobe preplácať. Nič ti prakticky nemôžu, takže kľud
Odpovedať
@lukpuk tak to je odvaha od toho majitela este pytat peniaze od teba, to je neskutocne. som zvedava, co za "odbornika" to je.
Odpovedať
Mne tu fakturu uz poslali domov postou, ale jasne ze nic nepodpisem. Ved ako niekto tam moze dat rok 2021 ze sa spravili tie prace ked oni sa spravili v roku 2019. Mne len rozpisali kolko bude cena za urcene prace, co sa postupne spravili, ale nikde nebolo uvedene ze to je bez dph, ani nikto neziadal ze treba zaplatit dph. Ved mam aj spravu asi z minuleho roka ze to je vyrovnane. Na spolupracu mali dost casu, lebo tento rok su len na vsetko vyhovorky preco sa ine veci nedaju robit. Preto to musim riesit aj na policii, aby mi boli vratene peniaze za to co som zaplatil a co oni nespravili.
Odpovedať
@lukpuk vsak ale to nedava zmysel, ved ked chce niekto dat dole DPH, tak najprv sa musi s tym dotycnym o tom dohodnut. Cenova ponuka sa vystavuje normalne s DPH a pokial klient nechce bez DPH, tak firma nema na to narok to tak spravit.
Odpovedať
miesas hrusky s jablkami. to ci odviedol/neodviedol dph, tebe ako konecnemu uzivatelovi moze byt jedno. sumu si mu uhradil? doklad od toho mas? plati to co napisal @jan45 , ostatne je vata.
Odpovedať
@milan_ sumu som mu uhradil tak ako bolo dohodnute, doklady od toho mam lebo vsetko slo cez internet banking. Mam aj spravu od neho ze vsetko je uhradene a ze vsetko sedi. Az teraz po pomaly dvoch rokoch zacal spekulovat ze mam zaplatit dph. Nechapem o co mu ide, ale je to cele divne. Podla mna neodviedol dane a teraz to chce rychlo ututlat a preto mi dava aj faktury a datumami ktore vobec nesedia
Odpovedať
No tak to nech si veselo spekuluje. as doklady spravy od neho, ze mas vsetko na poriadku uhradene, tak tam to podla mna skoncilo. Ale ako toto som este nepocul, aby si niekto po dvoch rokoch este zmyslel, ze treba nieco douhradzovat. Spekulant jak lusk
Odpovedať
nie nemoze ti takto vystavit fakturu. tam by som asi skoncil, uhradil si co si mal a tam to haslo, kks ale ja by som im dal. inak bolo by fajn zverejnit priamo firmu, nech si ludia vedia davat pozor
Odpovedať
@lukpuk faktúra sa uhrádza pod variabilným symbolom kde je väčšinou uvádzaný aj rok.dalej ak prijal peniaze v roku 2019 kde ste vy ako platiteľ,on nemôže vystaviť faktúru v roku 21, pretože musí mať rok 19 už uzavretý a podané aj priznanie.Da sa podať aj opravné,ale neviem koľko dozadu a to už môže daňový úrad preverovať,lebo sa jedná o špekulácie,hlavne ak je to tak dlho dozadu.Dalej je aj to , že ak je sro musí musí firemný účet,kde čierne peniaze neuprace, nakoľko idú výpisy do priznania .Ak je len živnostník môže udať na faktúre súkromný účet,ale zase ho napadnú, prečo nevystavil faktúru už vtedy a prečo nemá platba variabilný symbol.Ak to berie ako platbu vopred,tiež musí byť evidovaná pod variabilným symbolom.Asi sa v tom nevyzná,ale to mu povie každá ekonómka. 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Chcel by som sa opytat keď som szco a zamestnávateľ mi nedal ziadnu zmluvu a nechcel ani faktúry a peniaze mi dával na ruku…Neni to problém ??Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte, chcem sa opytat, akym sposobom by mal zivnostnik/sro vydokladovat zakaznikovi cenu za material za odvedene stavebne prace, ak zakaznik nechal nakupovat material zhotovitela prac, aby to bolo asministrativne v priadku (napr. pre banku, ak ma zakaznik uver a pod.). Staci ked je uvedena na fakture cena za material alebo treba k tomu aj dodacie listy? Dakujem.
Odpovedať
@ibauer dodak nie je daňový doklad, taktiez nieje zakonna povinnost ho vystavit, je to viacmenej pomocka pre skladovu evidenciu dodavatela, ked to zjednodusim
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?