Dom, stavba a deti z prvého manželstva

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chcel by som radu. Som druhýkrát ženatý, z prvého aj druhého manželstva mám po dve deti, spolu štyri. Po rozvode som prvej manželke a deťom z prvého manželstva nechal byt v Starom Meste, bez toho aby mi museli riešiť náhradné bývanie a podobné veci. Odišiel som bývať k druhej manželke do jej bytu. Tam sa nám narodili dve ďalšie deti. Po čase druhá manželka dostala do daru stavebný pozemok a postavili sme na ňom rodinný dom z hypotéky a predaja jej bytu. Teraz máme rodinný dom napísaný na nás oboch na pozemku manželky, ten je písaný len na ňu. Ide mi o to, ako urobiť aby deti z prvého manželstva nemohli v prípade môjho odchodu do večných lovíšť žiadať moje mladšie deti o časť domu po mne. Ústne som to s nimi už dohodol, teraz nepožadujú nič, majú svoje vlastné byty a životy, ale nikdy nevieme čo prinesie budúcnosť. Deti k nám chodia, navštevujú ma aj my ich, vzťahy sú teraz OK. Preto by som chcel to dať do poriadku. Deťom z prvého manželstva som dal byt, deťom z druhého manželstva dám svoju časť domu. Lenže neviem ako to právne dať do poriadku, ako dom zaťažený ešte hypotékou prepísať na deti z druhého manželstva, alebo spísať záveť? Ale tam do záveti už nemôžem dať, že byt čo som im po rozvode pred 20 rokmi bez náhrady odstúpil je za tú časť domu. Neviete ako to spraviť aby neskôr to nemohli zneužiť deti z prvého manželstva a požadovať niečo od mladších súrodencov. Nikto nechce obrať nikoho, už vôbec nie svoje deti, ale nechcem aby došlo k nespravodlivosti a samozrejme by sa to nepáčilo ani mojej terajšej manželke ak by musela vyplácať moje staršie deti z domu, ktorý je postavený na jej pozemku z peňazí za jej byt.
Odpovedať
@zara71 @zita19 Dámy, zadávateľ žiadal vecnú a právnu radu. Ak máte chuť moralizovať, poučovať a podobne, navštívte iné fóra, prosím. Je ich dosť, kde sa dá písať o všetkom a hlavne od témy. Vaše moralizovanie jednak zjavne nezmení postoj zadávateľa, jednak prináša do vecnej (nie morálnej) debaty zbytočný balast.
Odpovedať
@draik a co ty si jeho advokat? Toto je otvorene forum, prispiet do diskusie mozs kazdy registrovany. Ako chce, kde chce a kedh chce, pokial neporusi pravidla. Mne je to v konecnom lauter jedno co si o mojich prispevkoch mysli zadavatel. Ked ma pocit, zs mkje prispevky porusili pravidla, mozd oslovit adminov. A ak ho moralny a ludsky aspekt jeho problemu vytaca, tak to uz je jeho problem...
Odpovedať
Akoze zeny...zasnem co mu tu vypisujete, ked nevidite uplne do situacie. Ved ten byt v meste ma mozno rovnaku hodnotu, ako dom niekde na dedine. Velmi nemam rada tieto odsudzujuce, alebo posmesne komentare tu na ms vseobecne
Odpovedať
Parada. Takže napríklad ak ja som mala byt, mne dali peniaze rodičia, ja som mala auto, ja sa snazim šetriť na sebe lebo treba na dom peniaze, nepijem, nefajcim, neutracam na handry, a bývalá alebo bývalý potom bude huckat deti ak by sa nieco stalo mojmu manželovi, ze chce z toho dediť. Ato len preto ze sme manželia a rovnaky diel. Ake ze pred manzelstvom som mala ja byt, auto, peniaze a manžel k nic, to je nepodstatne? Cize ja pridem o to, co som si ndobudla? Takto to predsa tiez nemoze byf, cudzie deti dostanu vlastne z mojho? A mpje deti o to ochudobnene? Aj takto sa treba zamysliet, co ak v tomto prípade zena mala viac fianacii aj viac zarobí, setri aby bolo kde byvat a tu zrazu toto.
Odpovedať
@bdeniska ked nechces aby bhvala deti huckala nemala si sa vydavat za takeho s priveskami, alebo od zaciatku riesit moj podiel a tvoj podiel...
Odpovedať
@zita19 nikdy nehovor nikdy, nikdy nevieš ako dopadnes, myskim tym ci stretnes rozvedeneho alebo rozvedenu, vsetko treba posudit individuálne. A niekto to pochopí až ked ho to stretne v rodine.
Odpovedať
@bdeniska To je pravda. Avšak k takýmto problémom ľudia prichádzajú v mnohých prípadoch svojou blbosťou.
Odpovedať
@bdeniska iste je jedno, rozvedenu stretavat nemienim, a ked nedajboh chvalabohu zo mna bude vdova, tak akykolvek, aj rozvedeny prichadza do uvahy len na vymetanie komina, nie na spolocnu domacnost vratane prania fusakli... To malo co som si nahonobila pocas zivota pripadne detom. Ked sa pominiem prva ja, mne uz to bude jedno ako ti nalozia s majetkom.
Odpovedať
@zita19 Prepáč, ale si hrozne netolerantná. Zo svojej pozície pokryteckej diskutérky nepoznáš okolnosti, nevieš nič o rozvode a aj tak stále útočíš a melieš svoje nezmysle. Inak aj mne je lauter jedno čo si myslíš ty, len ten balast ktorým tu zašpiníš fórum ako vyššie spomenul draik je nepríjemné čítať, lebo to nemá hodnotu. Moje rozhodnutie o rozdelení tu plkaním nezmeníš. Tak som sa tak rozhodol a zatiaľ ja vládnem týmto majetkom a urobím s tým čo chcem. Ty si vypisuj svoje kydy netolerantným spôsobom a hlavne sa odvolávaj na svoju pseudomorálnosť. Prečo si nezaložíš iné vlákno pre seba a tu nechaj prispievať len ľudí čo mi chcú pomôcť. A ďakujem aj ostatným dámam za moralizujúce príspevky, ale je to zbytočné, nezmením svoje rozhodnutie a nestojím o vaše mravné rady. AJ tak som sa rozhodol ísť s tým k právnikovi a poradiť sa s ním. A tam vás už nezavolám radiť :-) Majte sa dievčence a diky ostatním za rozummné rady, hlavne draikovi. Tá posledná veta veľa hovorí o tvojej povahe, Zitka19.
Odpovedať
@rufusik to je chyba, že to tu riešiš takto verejne a navyše na neodbornom fóre. Skús nejakého právnika, alebo poradňu. Ja teda nie som právnik, ale mám také tušenie, že ak by si niektoré z detí vynechal zo závetu, tak by ho mohli napadnúť. Dospelé dieťa má totiž nárok aspoň na 1/2 zákonného podielu ak nebolo vydedené. Správne by mali dediť podiel z tvojej polovice majetku všetky deti a druhá manželka rovnakým dielom. Čiže manželke ostane 50%+10%(rozumej 1/5 z druhých 50%) a všetkých štyrom deťom po 1/5 z 50%.
Odpovedať
@roboza nieje tak ze polovica rovnym dielom medzi zenu a deti. my ked sme mali dedicske po ocovi tak z polovice domu dedila polovicu mama a ta dalsia mala ist medzi nas 3 surodencov. Podpisali sme to ale vsetko mamine. Ak som teda spravne pochopila co pises ty, ak nie sorry
Odpovedať
@zuzcek1988 mama nededí polovicu. Ona vlastní polovicu už pred dedením! Predmetom dedenia je majetok zosnulého. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov by malo malo prísť najskôr ku vysporiadaniu tohto spoluvlastníctva. Povedzme 50:50. No a potom dedičské konanie, ktorého predmetom je (ako vravím) majetok zosnulého. Spomínaná polovica majetku, z ktorého dedí podiel manželka a deti.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zuzcek1988 ty zrejme píšeš o prípade kedy dom nebol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov...
Odpovedať
@roboza ano v bezpodielovom. Preto sa mi nezdalo co pises
Odpovedať
@zuzcek1988 @roboza píše správne. Najskôr sa vyporiada BSM, teda polovica pripadne preživšiemu manželovi, to ešte nie je dedičstvo. Predmetom dedenia je polovica zosnulého manžela, ktorú pri dedení zo zákona dedia v prvej skupine preživší manžel a deti, každý rovným dielom.
Odpovedať
@draik ano, ja som to zle pochopila. Inak sa stale nad tym zamyslam, z pohladu dcery a toho co sa tu popisalo. Ja si neviem predstavit ako dieta z prveho manzelstva, ze by som si narokovala na nieco od oca co nadobudol za druheho manzelstva. Naco? Koli rozbrojom? Nam ked otec zomrel, nebarokovala som si ani na svoj diel v rodicovskom dome, sama som navrhla, nech si ho mama necha. Ved to nadobudli spolu, spolu makali, splacali je to v prvom rade jej. Ja mam svoj dom a viac ma netrapi. Naco sa hnat a vadit pre nieco, co mozno ani nema zmysel
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
nedá mi nereagovať, @zita19 a Ty vieš čítať s porozumením? Autor príspevku @rufusik problém jasne popísal a nevychádza mi z toho, že by bol nejaký špekulant, odrbávač, alebo ten, čo chce niekoho ukrivdiť. Veď deti z prvého manželstva budú mať byt a na dome sa majú opäť podieľať deti z prvého a druhého manželstva rovnomerne? Aká rovnomernosť...? Veď jasne píše, že dom postavili za peniaze z predaja bytu druhej manželky + hypotéka. Prečo by mala druhá manželka vlastne zo svojich peňazí vyplácať deti z jeho prvého manželstva ? Navyše podľa jeho slov mi vychádza, že zatiaľ majú korektné vzťahy a rozumne sa vedia dohodnúť, len to chce aj nejak právne dotiahnuť. @zita19 buď máš tendenciu byť nechápavá, závistlivá alebo typ človeka, čo by zhŕňal aj cudzí majetok.... My predsa vôbec nevieme okolnosti jeho rozvodu, je to len jeho vec (navyše na vine nemusí byť vždy len muž, že utečie od ženy a pod.) Čudujem sa, že Ti to za tie Tvoje uštipačné reči ešte nikto poriadne nenaložil ! @rufusik - držím Ti palce
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?