Zateplenie zvonku - aj zvnútra?

Zobraz úvodný príspevok
ahojte, ja som začal riešiť zateplovanie tiež.. problém je, že na fasáde mám 5cm polystyrén (rok 2000, vtedy to bolo ešte pomerne ok) a nemám príliš chuť ho dávať dolu - rozmýšľam, či by bolo možné/vhodné pridať zateplenie zvnútra na obvodové steny. Keď som si tu na fóre diskusie o vnútornom zateplení prechádzal, dočítal som sa o hrúbke cca 15 cm - čo je ale v prípade nezateplenej fasády. Aký máte na toto názor a aká hrúbka izolácie by bola ok? Vďaka za názor!
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@eagleowl ved to ti neberiem, ale ked niekomu povies ze sa tvori kondenz, tak sa hned vylaka lebo si predstavi stare okno, kde sa neustale tvori novy a novy kondenz, , a to je preto ze ma k dizpocicii stale novy a novy vlhky vzduch, lebo je to otvorene, takze ano kondenz sa urobi, ale dolezitejsie je kolko sa ho urobi, a ci tam bude dlho 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze keď už tak "nový" vzduch nie je vlhký ...ale je suchý 🙂 ...teda v zime....a do neho niekto alebo niečo v dome vlhkosť neustále pridáva.....a podľa podmienok to bude kondenzovať stále, alebo niekedy alebo vôbec......nie je to o tom či to je alebo nie je "otvorené".... na okne sa tiež netvorí kondenz neustále....ale môže....ako na každom tepelnom moste keď sú splnené jednoduché - tabuľkové podmienky. Problém je, že vieš figu čo sa naozaj deje pod zateplením. Ale OK....myslím že sme to už preprali z prava aj z ľava.....rozhodnutie je v rukách stavebníka.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl no to si ma nepochopil, s tym oknom, nemyslel som novy z vonku 🙂 , nevadi, presne tak, uzatvarame? 🙂 a chcel si napisat ze vieme figu o tom co sa deje pod zateplenim 🙂 kedysi by som si to aj otestoval kvoli takejto diskusi, ale uz niesom tym tak zapaleny 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze to okno som myslel z vnútra 🙂.....a s tým čo sa deje pod zateplením som to myslel obecne...proste za zateplenie nikto nevidí.....
Odpovedať
@peter977 mám drevené eurookná s dvojsklom... Fóliu som mal na mysli takú, ktorá by nejako znížila prestupy tepla/chladu. (tým smerom, ktorý nie je žiadúci 😄 , čiže únik tepla v zime a teda aj ochladzovanie interiéru..) Človek síce nájde termoizolačné fólie na webe, ale netuším ako - a hlavne či vôbec - fungujú.. @toky1 -ako som napísal vyššie: aby boli menšie tepelné straty. Čieže nie na prehrievanie interiéru... desím sa predstavy, čo by to robilo v lete 😄
Odpovedať
@eagleowl , @jblaze a ďalší : vôbec nechcem vašu výmenu názorov ukončiť, lebo každým ďalším príspevkom vidím, že táto problematika naozaj nie je "len tak" a treba veľmi zvážiť čo robiť - a keď už robiť, tak precízne a skôr počítať s horšou alternatívou. (čiže určite radšej s parozábranou ako bez nej)
Odpovedať
Profilova fotka
@danvo niekedy je lepsie ked para volne prechadza velkou plochou, akoby si dal parozabranu, urobil niekde chybu a tlacila sa len cez jedno miesto 🙂 co tak si urobit jednu izbu? na zimu, s tym ze mozes tam zaskrutkovat SDK, ale nemusis ho tmelit, nedokoncuj to a uvidis sam co sa deje 🙂 to ma hotove za chvilu, mozes si tam dat aj nejaky teplomer z lidl s extenym cidlom na stenu, za vlnu a uvidis.
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze to sa bezne robi? Ze sa zatepluje aj zvnutra?
Odpovedať
@jblaze ...aj to je riešenie, ale chápeš - keď si urobíš v dome takouto úpravou bordel, tak ho chceš mať čím skôr za sebou... @jullike ako sa môžeš dočítať, bežne určite nie. No zjavne sa to dá.
Odpovedať
Profilova fotka
@jullike samozrejme, len nie na slovensku lebo tu sa kazdy boji plesni, lebo slovaci nevetraju 🙂, drevodom je zatepleny po celej sirke steny takze aj z vnutra,. pri murovanych domoch, je ovela efektivnejsia izolacia z vnutra, a stacia podstatne nemnsie hrubky ako pri izolacii z vonku, totizko akumulovat teplo do obvodovych stien je nanic, staci akumulovat priecky a nabytok. ale nieje to velmi vhode pre rekonstrukcie, idealne je pruzne kurenie , napr klimou, alebo aktivnou rekuperaciou, alebo infrapanely
Odpovedať
Profilova fotka
@danvo , ale myslim ze nenarobis vela bordelu, CD cka len strihas, , a to co narezs sdk, povysavas sikovne 🙂 , no s vlnou trochu naprasis 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Preto sa mi to zda take zvlastne, lebo nejak som sa s tym nestretla, nevidela som to asi u nikoho.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jullike neviem si celkom predstaviť, že prídeš ku kamarátom na návštevu a začneš sa baviť o zateplovaní 😄 (prepáč, žartujem) ...alebo klepkať po stenách, či sú sadrokartónové 😄 (ako hovorím, prepáč) .. toto je jasné, že človek začne riešiť až keď nemá veľmi na výber (bytovky) alebo ako ja, že nechcem zrušiť, alebo robiť fasádu nanovo.. Preferované je zvonku, samozrejme, preto o tomto príliš nepočuť.
Odpovedať
@jullike no a hlavne to zvnútra uberá z priestoru...
Odpovedať
@jblaze Mimochodom - vlhkosť doma sme mali 1. novembra 59 percent (nechápem prečo) odvtedy pozvoľna klesá na aktuálnych 41. Myslím, že vnútorná vlhkosť sa u nás pohybuje medzi 40 a 50 percentami.. (doplnené: v zime až po takmer 30 percent, v lete až po 60)
Odpovedať
@jblaze ano drevo dum je zatepleny po cele siri steny ale proto se snad v pripade difuzne uzavrene konstrukce dava parotes a resi jeho kvalitni prolepeni / propojeni aby nevstupovala vlhkost do konstrukce. V pripade difuzne otevrene stavby se tusim pouziva pouze parobrzda ale z venku musi byt nasledne provetravana fasada nebo jinak vyreseno (ale tusim ze se nedela kontaktni zatepleni pomoci eps coz je i tento pripad).
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze "izolacia z vnutra, a stacia podstatne nemnsie hrubky ako pri izolacii z vonku".....tak táto úvaha by ma zaujímala, prečo by mala stačiť menšia hrúbka keby si mi to mohol polopate vysvetliť.... akumulovat teplo do obvodovych stien je nanic....a v čom je to zlé?....špeciálne v lete by ma to zaujímalo 🙂 "idealne je pruzne kurenie , napr klimou, alebo aktivnou rekuperaciou, alebo infrapanely".....a preto si takmer všetci dávajú vodnú podlahovku ??? 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl naozaj ti to mam vysvetlovat? pride mi ze ovladas zaklady o sireni tepla 🙂 poviem ti to len takto, ak by si mal miestnost, postavenu len z polystyrenu, a nic by v nej nebolo, len vzduch z nizkou vlhkostou, a idealne zrkadlove steny, tak do nej vojdes a v tom okamihu ti bude teplo, aj ked vnutri mal vzduch predtym dajme tomu 0 stupnov,,
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze 🙂....čakal som že mi vysvetlíš -ako menšie hrúbka vnútorného zateplenia zabezpečí že tepelná strata objektu ostane rovnaká ako s hrubším zateplením vonkajším....lebo v takom zmysle si to napísal..."že z vnútra stačí tenšie" (predpokladám že to je zaujímavé na dome....koľko je strata = koľko teda zaplatím za energiu) -a v čom je akumulácia "zlá".... Ale keď sa ti do takej debaty nechce nemám s tým žiaden problém....
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl ide aj o faktor tvaru budovy, o efuzivitu, , a co sa akumulacie tyka tak nevyuzitie vnutornych ziskov, pozeras sa na tom velmi jednoducho, co ti aj zavidim 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze hovoríš v hádankách....a vôbec neviem kam mieriš....toto s vysvetlením "polopate" nemá nič spoločné.....
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl zacinam sa citit ako v materskej skolke 🙂 predstavi si ze si v zime na stanovacke, urobis taku truhu z polystyrenu a lahnes si do nej, o chvilu ti bude teplo, a na tej truhle moze byt aj meter betonu, , teba to nezaujima lebo mas izolaciu zvnutra, ale keby si si lahol do betonovej krabicky, kde je izolacia z vonku, , tak ti komfortne nebude, aj keby ten beton bol preohriaty na 20 stupnov, lebo bude stale tvojmu telu odoberat vela energie, potom rano vstanes, a ides odtial prec, beton ti vychladne, a ked si pojdes opet lahnut musis ho predkurit aby si sa netriasol od zimy, a uz koncim tuto debatu lebo to chape aj moja 9 rocna dcerka 🙂 ktora vie ze ked si v zime da ciapku a nato prilbu tak je to ok, ale keby si dala prilbu a nato ciapku, tak to nieje ok lebo jej bude na hlavu zima.
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl este k tomu faktoru tvaru budovy, je to pomer medzi obostavanym obsahom a objemom, ale nieje to celkom tak, ale aby si urcil spravne obsah a objem , potrebujes vediet ktoru hranicu steny mas pocitat, pretoze v jednoduchom vypocte, sa ti zvysovanim izolacie z vonkajsej strany zacne faktor zhorsovat,, ale hrubka stien z ktorych sa pocitaju tie hodnoty sa rata v misete strede tepelneho odporu, ktory je pri izolacii z vnutra mensi, takze pocitas celkovo s mensou budovou,
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze Skúsim byť "polopatistický"..... Dnes stavané domy, musia byť A0 - teda majú malú stratu....tvrdím že v dome (napríklad: 10x10x3m, 25cm murivo, 25cm zateplenie) je z hľadiska energetickej straty prakticky jedno z ktorej strany izolácia je. Ak bude mať dom povedzme 2kW stratu, tak tie 2kW treba dodať kúrením....ty tvrdíš že: "stačí podstatne tenšie zateplenie"....tak ja sa pýtam, čo to teda prakticky znamená pri takomto dome ? ...stačí teda 70% zateplenie ...alebo koľko??? a prečo?.....odkiaľ sa vezme tá energia na kompenzáciu vyššej straty, ktorá NEPOCHYBNE v dome s tvojou "podstatne tenšou izoláciou" bude..... Neviem aký máš dom....ale ja viem že ak sa v A0 24 hodín nekúri, teplota tam klesne nepatrne.....tie tvoje "príklady" by tak trochu dávali zmysel vnútorného zateplenia pri prevádzke nejakej víkendovej chaty....kde by sa 5 dní nekúrilo a dva dni áno.....v dome kde sa býva to takto nefunguje....ak ľudia z domu odídu na 10hodín a vypnú kúrenie tak pri návrate tam bude možno o -0,5°C rozdiel....v obývanom dome A0 je úplne jedno. V lete sa dom s vnútorným zateplením rýchlejšie prehreje lebo menej akumuluje, potrebuje teda zvyčajne chladenie......dom s dobrou akumuláciu stihne teplo akumulované počas dňa zase v noci poslať otvoreným oknom von.....chladenie buď nepotrebuje alebo len minimálne...... Dobre postavený dom s vnútorným zateplením nemá žiaden problém (ani ja voči nemu nič nemám) .....nakoniec aj priečky a ostatné konštrukcie môžu plnohodnotne nahradiť akumuláciu obvodových stien.....ale voči dobre postavenému domu s vonkajším zateplením nie je úsporenjší. Ak si myslíš opak....daj príklad....zatiaľ si neuviedol nič čo by akokoľvek racionálne podporilo tvoje tvrdenia. To čo si napísal by stačilo možno tvojej 9 ročnej dcére....ale neskúšal by som to... lebo sa môže stať že si k tebe prestať chodiť pre rady ....(dom nie je nevykurovaná EPS truhla ani čiapka s prilbou.....ale keby si mal potrebu si takú truhlu v rámci energetických úspor niekedy spraviť, tak ťa ubezpečujem že ak bude vykurovaná, tak bude fungovať úplne rovnako a v pohode, bez ohľadu na to z ktorej strany bude izolácia....ak jej bude dosť.) Aké "nevyužitie vnútorných ziskov" si mal na mysli tiež neviem.... To či spôsob zateplenia zmení výpočtovú hodnotu faktoru tvaru budovy o niekoľko stotín je asi každému z praktického hľadiska úplne ukradnuté.... (len pre upresnenie ... máš tam dvakrát po sebe namiesto "plocha a objem" napísané: obsah a objem-čo je podľa mňa jedno a to isté....)
Odpovedať
ahojte..máte niekto skúsenosti s fasádnou omietkou/lepidlom od výrobcu Peakstone ? Hliníkový alebo PVC soklový profil ? ĎAKUJEM.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?