Zateplenie základov a sokla - správny postup

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, onedlho budem zatepľovať základy a sokel styrodurom (alebo perimetrom, to teraz nie je podstatné), len potrebujem vedieť správny postup. Zemina bude siahať zhruba po vrch základovej platne. Do zeme plánujem dať Styrodur 10cm hrubý. Nad zemou bude sokel do výšky podlahovej izolácie v interiéry (v podlahe bude celkom 24cm EPS). Sokel plánujem zatepliť 16cm hrubým styrodurom. A teraz otázka. Ako mám správne postupovať? Je mi jasné, na DT-čka nalepím styrodur rovno PUR penou. Ale čo so soklom? Lepiť styrodur rovno na Ytong bez nejakej hydroizolácie? Alebo na Ytong v mieste sokla nataviť asfaltovy pás?
Odpovedať
1
4
5
Zdravím, chystám sa zatepliť sokel 16 cm XPS. Nad terénom bude cca 40 cm a bude prekrývať cca 30 cm Ytongu, pod terénom bude XPS cca 80 cm (budeme dávať 120 cm vysoké tabule na výšku). Pod XPS bude aj hydroizolácia glasbit, ktorá bude tiež 40 cm nad terénom, tzn. to XPS bude v rovnakej výške. Je potrebné XPS aj ukotviť? Nechcel by som prederaviť hydroizoláciu ak to nie je potrebné. Ak kotviť netreba, čím by bolo vhodné XPS lepiť? Pena, lepidlo, aká značka (aby to spoľahlivo držalo aj na tom glasbite) ... Ďakujem
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Ak by som to predsalen kotvit nechcel, čím konkrétne by bolo dobré to spraviť, zaujíma ma konkrétna značka pur peny alebo lepidla ktorá to udrží aj na tej hydroške....
Odpovedať
@kamajabo Jednoznačne najlepšie je INSTA STIK. S musíš si uvedomiť že d klesajúcov teplotou bude aj schnutie dlhšie.
Odpovedať
Profilova fotka
Vsetci davaju na podlahu na ipu foliu, lebo z nejakeho dovodu nesmie byt v priamom kontakte s polystyrenom. Ale pur pene uz nevadi ta ipa? Tu na modrej streche mi to pride tak ze kazdy robi jak sa podari
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@pipulkoo áno, čím viac tu človek o predmetnej téme hľadá a číta, tým je z toho väčší blbec :D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Zdravim. Davali by ste asfaltovu hydroizolaciu na sokel s prekrytim steny do vysky cca 25cm a na nu potom XPS alebo staci prekryt DT a stenu priamo XPS bez hydroizolacie. Okolo zakladov bude este robena drenaz. Dakujem.
Odpovedať
@feds asfaltová hydroizolácia má zmysel jedine ak ju napojíš na hydroizoláciu pod stenami, inak je tam zbytočne. Ako vysoko budeš mať finálny terén?
Odpovedať
@miroslav33 No ja som myslel ci nou neprekryt aj cast steny (cca 25cm) Teren bude zhruba 25cm od zakladovej dosky. Uz je tam spravene aj zateplenie, s tym ze teraz prechod stena domu/zakladova doska a zaklady sa idu zateplit XPS. Tak preto riesim, ci to este prekryt asfaltovym pasom zatiahnutym az dole a na to potom XPS a nasledne este drenaz. Tato cast domu je par centimetrov pod urovnou terenu (chodnika).
Odpovedať
@feds ja to budem tiež riešiť o pár dní a plánujem hydroizoláciou prekryť spoj muriva a základovej dosky a 25 cm nahor (prvý rad tehál). Určite tým nič nepokazíš. S tým že hydroizolácia ktorá je pod prvým radom tehál sa spojí s hydroizoláciou ktorú nastavím zboku na prvý rad tehál
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ahojte strecháči, riešim dilemu či je potrebné zateplenie základov, konkrétne spodnej rady DTčiek... To čo je na obrázku je konkrétne môj prípad, aj to prekrytie styrodurom na spodku strany je reálne zakreslené. Takže mám zatepliť aj spodok alebo stačí ako je? A treba to odizolovať napr. nopovkou alebo stačí len zasypať kameňom? diky
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mimo235 DT by mali byť zateplené od základových pásov po koniec platne. Toto Ti je p*d platné
Odpovedať
Ahojte, prečítala som si každý koment ktorý ste k danej téme napísali ale aj tak neviem co by bolo najlepšie na moju situáciu. V prílohe zasielam fotografie a prosím o radu. Máme Ytong 375mm prvá rada, potom od skoku je 450mm. Kedže nám bolo povedané že 450 sa nemusí zateplovať tak sa urobil skok ako bolo v projekte. Skok mám 75mm. Ako mám zatepletiť od skoku smerom dole a aké materily a izolácie odporúčate? Mne známy odporúčil Siku na natretie ako hydroizolácia a nato že mám dať styrodur. Máte niekto nejaké také skúsenosti ako to urobiť aby dobre bolo ? Dakujem
Odpovedať
@timike55 ak Ti niekto poradí že sa tvárnica nemusí zatepľovať tak sa takého človeka už nepýtaj pre radu. Áno z pohľadu normy môže stačiť taká tvárnica bez zateplenia ale z pohľadu stavebnej fyziky to určite neplatí. V prvom rade každý spoj tvárnice je tepelný most, ktorý odstrániš len dodatočnou izoláciou - najlepšie z exteriéru. Po druhé ak nezateplíš tvárnicu tak rosný bod máš v murive - najhoršie možné riešenie na zimu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Zdravim, viete poradiť či mám pri zalievani dosky použiť 10cm XPS a neskôr to potom navýšiť o ďalších 5cm, celkovo teda 15cm od zakladovych pasov po dosku, alebo spraviť klasický salung a potom dodatočne to spraviť, zatepliť? Ide mi hlavne o to, či je postup v poriadku to robiť najprv s 10cm a po mesiaci napr s ďalšou 5. Dakujem
Odpovedať
@rados611 ja som to spravil na finale, cize som nalepil 12cm xps a potom hned 8cm s prekrytim spar. Keby som to robil este raz dal by som vsade asi soklovu dosku je o trochu lacnejsia.
Odpovedať
Zdravím, ja by som chcel skorej podotknúť, či nieje podstatné hlavne to, že vodorovný asfaltový pás, ktorý je pod obvodovým múrom a pretŕča von je vystrčený hlavne preto, aby sa styrodur nalepil priamo pod tento asfaltový pás, ktorý má zabrániť prenikaniu zemnej vlhkosti poza styrodur ďalej pod zateplenie, ktoré bude nad úrovňou platne. Zamýšľal sa niekto nad tým?
Odpovedať
@blaggo nie, lebo vase zamyslenie je zbytocne.
Odpovedať
@blaggo jestli se nepletu ten presah tam je na to aby se nasledne udelal zpetny spoj. XPS je temer nenasakavy takze skrz nej by nemelo nic vzlinat…
Odpovedať
@raziel628 cez styrodur urcite nie, ale zemna vlhkost cez zakladovy pas a rady DT smerom hore poza nalepeny styrodur.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
prosím vás, to zateplenie základových pásov by nemalo ísť aj nižšie, pod to DT-čko?
Odpovedať
@erik8989 podla obrazka je prekryte cele dt.
Odpovedať
@erik8989 ... zdravím... ... dodatočné zateplenie základových pásov je technicky náročné a zbytočné.... .... 65 cm pod terén v plnej hrúbke zateplenia je dostačujúce....
Odpovedať
@heliator @andrejito_zemanito ďakujem.
Odpovedať
@heliator ono to je v skutočnosti 45, lebo je tam kóta pôdy -0,25 a kóta spodnej hrany DT -0,65. Ale je to jedno, 45cm je dostatočne na sokel a plne s tebou súhlasím.
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?