Zateplenie podlahy na povale

Profilova fotka
Ahojte, idem si po radu nakoľko hľadám najlepšie riešenie na môj problém ale neúspešne. Kúpili sme rodinný dom a minulú zimu sme mali dosť veľké výdavky na kúrenie plus teplotný komfort nebol úplne ideálny. Preto sme sa rozhodli zatepliť aspoň povalu, nakoľko na prvom poschodí máme vysoké stropy pripisujem úniku tepla práve strop. Na prízemí máme nižšie stropy, tam je to ok. Môj plán po prečítaní rôznych prispevkov a článkov bol dať na podlahu povaly parozabranu na to minerálnu vlnu a zaklop z Osb dosiek...A tu mám pár otázok. Musím tam dávať ten zaklop alebo nie? Resp. Môže byť niekde a niekde nie? Plní nejakú funkciu okrem pochodznosti? Ďalej na veľkej časti povaly je normálne beton tam mi je to jasné, vyčistim ho a dám foliu vlnu...ale na časti je ako keby taketo zloženie: zo spodu sadrokartón a na vrchu dosky. Nic viac...to mame napr. V kupelni a prave tam bolo dost chladno aj ked rádiator šiel pecky...tam môžem dat na tie dosky fóliu a na to vlnu alebo dosky zlozit,dat vlnu a dosky naspat? Tie dosky nie su ani uchytene nic. Cela plocha je cca 120m². Bude to efektívne keď to takto urobím? Zvýši sa mi teplotny komfort? Ešte by som dodal na záver že nejedna sa len o zimu ale aj leto...na prvom poschodí v najvacsich horúčavách sme mali 28 stupnov...a podla mojej laickej logiky by to mohlo pomôcť aby toľko tepla nesalalo cez strop do domu...alebo sa mýlim? Ďakujem vopred všetkým čo napíšu svoj názor alebo postreh.
Odpovedať
Profilova fotka
@pavol_pablitko_baran nepíšete aká je strecha, ak je škridla, treba ešte vatu uzavrieť (prekryť) fóliou, nemusia to byť dosky
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 ano je skridla na streche, a je sedlova...akou foliou to prekryt zvrchu?
Odpovedať
@pavol_pablitko_baran zalezi ci chces mat pochodzny poval alebo nie..ked nie tak ziadne dosky tam nedavaj a nedaval by som ani osb dosky,..iba vatu a na to foliu.. a jasne ze to pomoze aj v lete..moj nazor
Odpovedať
Profilova fotka
@mpichanda práveže nemusí byť, preto ma to zaujíma či to tam musi byť...a na spodok sa dava parozabrana ano? A na vrch? Paropriepustnu? A tam kde su len tie dosky bez betonu? Že sadrokartón a na tom dosky? Tam by to ako bolo lepšie podľa teba?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahoj, rieším podobný problém, len s pár rozdielmy. * Zatiaľ tam nebývam, len prerábam. * Povala ma svoju plotňu *Strecha je plechová a zatiaľ ju nemám úplne oddelenú od spodného poschodia... Stáva sa mi teraz v zime , že plech je odspodu zamrznutý (skondenzovaná voda)... pritom mám na povale vetrania a otvorené okno na vetračku. * Budem na každom poschodí dávať sadrokartón a na poschodí chcem dať aj zateplenie do stromu, zrejme mi to výjde na 10cm zateplenia. * Povalu mám v pláne zatepliť. Tu váham ako: ** radili mi dať hocijakú textíliu na spodok a na to zateplenie vatou ** po prečítaní nejakých článkou ma celkom nalomilo aj zateplenie EPS polystyrénom (nejakých 10cm), bolo by to relatívne pochôdzne+ povala je krivá, tak medzery medzi polystyrénom by som vyplnil penou. *** Nechcem dávať žiadnu fúkanu penu, keby som v budúcnosti menil strechu. Aký je váš názor?
Odpovedať
Páni, tak ako je spravne? riesim podobny problem, v obytnej casti domu mam vacsinu zateplenych stropov so SDK, no niekde sa voslo iba 7cm vata, nad tym je skladba: spodne dosky+trámy-vrchne dosky, -ktore su uz vlastne podlaha na povale hore. Fukanu izolaciu do tej medzery v doskach davat nechcem, je teda fajn riesenie poukladat na tu podlahu hore na povale vatu??? Pisete tu ze aj s foliou, len niekto hovori folia POD vatu, niekto NA vatu. Hrozí mi nejake zrazenie vodnych pár + s tym spojene problemy? Strecha je skridla, nezaizolovana. Dakujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, tak ja som to nakoniec poriešil po prečítaní rôznych názorov takto: Povalu som vycistil od prachu a bordelu, na spodok natiahol parotesnu foliu ktoru som spajal parotesnou páskou. Spravil som z toho po obvode ako keby taku vaničku. To bola najväčšia makačka ale vraj to treba spravit poriadne tak som sa s tym vyhral. Na to sla mineralna vata...dve vrstvy 200mm a 140mm...potom som dal paropriepustnu foliu na tu mineralnu vatu...cast povale som zaklopil doskami aby som si tam mohol odlozit nejake veci....chcel som celu ale nepotrebujem ju pochodznu a vyhodnotil som to ako zbytocnu investiciu...toto ma vyslo na 120m² cca 2000eur...tepelna pohoda je ovela väčšia...a spotreba plynu aj s vymenou kotla je oproti minulému roku je polovičná...takže za mňa spokojnosť...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 12 mesiacoch
Zo zasady parozabrana musi ist len uplne odspodu pod drevenym stropom, aby sa nedostala dovnutra stropu nielen do tep.izol. Pri rieseni parozabrana nad drevom pod izolaciou sice ochranis vatu aby ti nevlhla ale mozny kondenz ti stecie rovno do dreveneho stropu... Odkontroluj v riadnej dlhsej zime ci zo spodnej strany folie pod tep. izolaciou nemas vlhkost. Eventualne pridat este odspodu stropu a SDK. Zvrchu vaty by mala ist skor paropriepustna folia aby sa pripadna vlhkost skor odvetrala.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?