tepelné mosty - výber vhodnej konštrukcie

4. máj 201800

Páči sa mi to

Pozdravujem všetkých diskutujúcich. Plánujeme stavbu vlastného bývania. Mám ale trochu dilemu s výberom stavebného materiálu, a to z nasledovných dôvodov. Jedná sa o "nadstavbu" na jestvujúcu konštrukciu (steny sú hrubé z kameňa a strop betónová doska, na ktorú budeme stavať). Ide o priestor, ktorý je čiastočne otvorený, a teda nám bude "prefukovať" stavbu zospodu.
Pôvodne sme chceli stavať z VPC - pre akustické, akumulačné vlastnosti a relatívne tenkú skladbu steny - zastavanú plochu nemožno rozširovať a tých pár cm na obvode by sa zišlo. Pri VPC a vlastne aj iných murovaných konštrukciách sa ale potýkam s problémom tepelných mostov pri strete muriva s betónovou doskou. Mohol by som stavbu zatepliť zospodu, ale to mi nevyrieši tepelné mosty zboku betónovej dosky, nakoľko tú zatepliť zvonku nemôžem (ide o stavbu na hranici pozemku a navyše v historickej časti mesta). To znamená, že aj obvodové steny môžem zatepľovať len v rámci jestvujúceho pôdorysu - pozri skromný nákres v prílohe 🙂
Druhá alternatíva bola drevostavba, pri ktorej v podstate problém tepelných mostov odpadá a splnila by sa aj požiadavka na tenšie obvodové steny - tu ale môže byť problém s požiarnikmi a pamiatkarmi. Opakujem, že ide o budovu v historickom centre a z jednej strany sa dotýka susednej budovy.

Moja otázka teraz znie. V prípade, že by sme chceli, resp. museli stavať murovaný dom, existuje nejaká možnosť ako vyriešiť tepelné mosty? Nemáme ambíciu stavať pasívny dom najmä pre nedostatok slnka v zimných mesiacoch, ale radi by sme postavili moderný nízkoenergetický dom podľa možnosti približujúci sa pasívnemu štandardu, samozrejme nie za každú cenu.

Vopred ďakujem za každý konštruktívny príspevok do diskusie.

  Pridaj príspevok

   Nenašli ste čo ste hľadali?

   hľadať len v názvoch tém

   Páči sa mi to

   Napíš správu

   Napíš, prečo príspevok nepatrí na fórum

   Upraviť komentár

   Upraviť diskusiu

   Naozaj chceš zmazať komentár?

   Odporúčaní dodávatelia
   Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
   Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

   Ponukam kompletnu realizaciu priemyselnych podlah,leštený beton, liatie zakladovych platní resp. vsetkych betonarskych prac.
   Ponukame Vam strojove omietky znacky baumit MPI 25 , rovinnatost a kvalita omietok je zarucena . Cena 6.4 aj s materialom
   Články od našich partnerov
   Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
   Ultratenká izolácia Kingspan – Najúčinnejšia tepelná ochrana
   Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
   Archív článkov od partnerov