Striekaná izolácia alebo klasická vata?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý den.Chystám sa izolovat stropy v RD a neviem sa rozhodnut medzi vatou alebo striekanou izolaciou.Dostal som ponuku od firmy chytrá pena.Viete mi poradit čo by bolo lepšie dat?Udajne striekana izolacia ma životnost stavby.Za odpovede dakujem
Odpovedať
1
4
5
@jblaze taktiež izolujem strop, chystám sa medzi klieštiny vatu, pak dalsiu vrstvu a potom ešte jednu by som dal. 40-50cm + rekuperačku. Pravdepodobne sa rozhodnem pre vatu - rozhodujúci faktor je cena. A neverím že tých 50cm vaty nahradí 25cm peny
Odpovedať
Profilova fotka
Mily strechaci v podkrovi budeme mat 1 izbu o velkosti 9x5 m .Potrebujeme zaizolovat sikminy a rozhodli sme sa na kombinaciu .Vata +PIR Uz mame plech plny zaklop a foliu. Teraz by sme chceli takto postupovat. 1.Vata isover premium WDF 16cm R-5 2.Folia 3.Pir dosky 12 cm R - 4.95 4.sietka +mineralna tepelnoizolacna omietka Baumit Co vy na to ?
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanl to je blbost co tu vsetci vravia, ja neviem kde sa nechali nachytat,, ta lahka/meka pena izoluje ako kazdy bezny material ,, lambda cca 0.036 ,, rovnako ma eps aj mineralna vlna,, to tvrda pena je o niecom inom, ta lahka nema preco byt drahsia, a predsa je, takze = odrb takze 50 cm mekej peny = 50 cm mineralnej vlny
Odpovedať
Profilova fotka
@silvusa1 folia?..aká "folia"....v strede izolácie?
Odpovedať
Profilova fotka
Isover Variofix Alebo jutafol. Ano v strede na PIR to uz nie je treba
Odpovedať
Profilova fotka
@silvusa1 pokiaľ ja viem tak parozábrana by nemala byť ďalej ako v prvej štvrtine (pätine ) izolácie....lebo môže dôjsť k tomu že bude natoľko studená že sa na nej bude kondenzovať vlhkosť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Zatiaľ len rozmýšľam nad striekianou pur izoláciou, chcem sa opýtať, či to striekajú priamo na strešnú fóliu zo spodu, alebo treba mať zadebnený spodok. Ďakujem.
Odpovedať
@ratislav Tak še dá i tak še dá. Lepšie je mať plné debnenie na streche, vtedy sú aplikátori úplne spokojní a ide im to jedna radosť. Keď je fólia, tak môžu byť problémy s hrúbkou nástreku.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@chrobak7 Ahoj, chcela som sa spytat, ako si po 4 rokoch spokojny s PUR penou na povale - medzi krokvami, ze? Mne ma prist fukat 30 cm hrubu difuzne otvorenu mäkku PUR penu medzi krokvy uz buduci piatok firma A zo Skalice. Po precitani tohto clanku ale zacinam mat obavy.., aby mi nezacali casom hnit krokvy. Pod palenou skridlou mam klasicku ciernu textilnu parozabranu. Pena ju moze pritlacit o skridlu, a tak sa vlkhost bude zrejme horsie odvetravat. https://www.avmi.sk/mineralna-izolaci... Daj mi, prosim vediet. Dakujem, Eva
Odpovedať
@eva_brocka článok je od asociácie výrobcov minerálnych izolácii, šok by bol keby striekanú penu chválili 😉 Netvrdím, že článok je klamlivý ale je dosť tendenčný a neobjektívny. Ľahko nájdete x zle realizovaných izolácii z akéhokoľvek materiálu aby ste ju potom mohli tendenčne ohovoriť. Na stránkach striekačov nájdete podobné obrázky na vatu. Ps. ja mám vatu, ale nemám nič proti striekanej pene, každý nech si dá čo chce.
Odpovedať
Profilova fotka
@eva_brocka pod skridlou nesmies mat parozabranu, tam musi ist paropriepustna folia. Ta stranka je zase presny opak reklamy na PUR penu, nekriticka z druhej strany. Kazda izolacia ma vyhody a nevyhody, treba to vhodne zvolit. PUR pena ma urcite vyznam v zlozitych konstrukciach, kde je ukladanie mineralnej izolacie prilis zlozite. Pri beznej streche je ale 2x drahsia ako mineralna izolacia, pri rovnakych izolacnych vlastnostiach. A preto aplikacne firmy prichadzaju z podvodom typu ale 20 ci 30cm staci. Nie nestaci...
Odpovedať
@eva_brocka Vyššie to už diskutujúci napísali - je to zavádzajúci článok. Aj PUR pena aj minerálna vlna sú vhodné na izoláciu. Je len na tebe, čo si dáš. Pokiaľ sa to riadne urobí, tak nič hniť nebude. Ja som dal PUR penu a neľutujem. Neviem, aká by bola min. vlna, preto to nebudem porovnávať ani kritizovať min. vlnu. Ak už to máš dohodnuté. viac to nerieš.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Tu je dost logickych argumentov. https://vsetkoozatepleni.sk/striekana...
Odpovedať
@manageere Pozri sa, kto je partnerom tej stránky -- je to ISOVER. Takže je logické, že článok bude tendenčne naladený voči PUR pene. Tak, ako výrobcovia striekanej izolácie kydajú na výrobcov min. vlny, tak to bude aj naopak. Preto by som tým informáciám v článku neprikladal veľký význam, všetko je to nafúknúté, skreslené či vytrhnuté z kontextu. Navyše aj zavádzajú - napr. v tej reportáži vôbec nešlo o striekanú izoláciu, ale o netesnosť strechy. Horľavosť striekanej izolácie je tiež klamstvo. Isto, všetko nakoniec pri určitých podmienkach dokáže zhorieť, ale striekaná pena sama o sebe nie je horľavá, testoval som to osobne. https://www.youtube.com/watch?v=9MN3y... Takže môj názor je stále rovnaký - plnohodnotné sú všetky systémy zateplenie, pričom tie či oné majú svoje drobné výhody či nevýhody. Ale ani jeden systém nie je vyslovene nevýhodný alebo nebezpečný ani najlepší či najhorší. A nech si ISOVER tvrdí čo chce.
Odpovedať
@chrobak7 dal som ho sem preto, aby sa na vec prihliadalo triezvo. Suhlasim, ani jeden zo systemov nie je vyslovene zly. Problem pri striekanej izolacii vidim v tom, ze je velakrat naozaj neodborne a zle aplikovana. Alebo zakaznikovy povedia parametre inej peny ako oni sami na realizacii nastriekaju. Lebo firiem na tuto temu vzniklo ako hub po dazdi a vela z nich rozumie len tomu, ze maju mat oblek, striekat to na podklad a aby to vyplnilo ako tak medzeru. Ked clovek kupi vatu, polystyren alebo ine, ma priamo vyrobok s deklarovanou vlastnostou. Ano, viem ze clanok je od saint gobain, tak ho treba brat s triezvym nadhladom.
Odpovedať
Profilova fotka
Po blizsej kontrole... Nie som odborník ale takto asi nemá byť ukončená vata nad múrom
Odpovedať
@andrej_kohut fasadny polystyren mal byt vysunuty po stresnu foliu
Odpovedať
@andrej_kohut na tvojom mieste by som si zavolal firmu na fukane izolacie a dal to vsetko zafukat drvenou vatou, pokial tam teda mas k tomu zhora pristup...a hlavne najskor vysus/vyhod vsetku mokru vatu...mas tam obrovske tepelne mosty...
Odpovedať
Profilova fotka
Kontroloval som či je vata mokrá ale chvála Bohu zatiaľ len pod fóliou sa to zráža
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ahojte, ako by ste postupovali v pripade starej plechovej strechy, ktora je priamo na latach a laty na krokvach. Teda nie je tam ziadna paropriepustna folia. Je to stare podkrovie, ktore chcem zacat uzivat a miestnost spravit obytnou. Tym ze je to starsie, tak uvazujem nad striekanou izolaciou. Mozem aplikovat penu priamo medzi krokvy? Dakujem
Odpovedať
@jovani mám tiež starší dom a v priestore povaly je spravená manzarda a len tá je zaizolovaná,z bokov a z vrchu, strecha bola robená pre kolmé okno, takých domov je z toho obdobia kopa
Odpovedať
@duzu dakujem za odpoved...ano, samozrejme sa to bude dat obyvat, len ma zaujima nazor, ci mozem aplikovat penu priamo na tie laty a plech z vnutornej strany,
Odpovedať
@jovani Áno, môžeš. Mne tiež striekali izoláciu na plne debnenie priamo na dosky - zo spodu.
Odpovedať
@chrobak7 len ja sa obavam, ze nemam plne debnenie. Su tam len laty, kazdy 40cm asi a tom plech, ktory by bol priamo v styku s penou. Prikladam foto, nie moje, ale vyzera to podobne. Dakujem V kazdom pripade sa mi striekana izolacia pri starsom dome javi ako lepsia volba pred vatou. Striekanou to cele vyplnim.
Odpovedať
@jovani Myslím, že by to mohlo ísť aj priamo na ten plech. Dôležité je, aby striekaná pena nebola vystavená priamemu slnku (UV žiareniu, ktoré ho degraduje). Ak je ten plech v dobrom stave a nepreteká, tak pena bude nastriekaná vlastne na plechu. Pena sa dá aplikovať aj priamo na plech - viď video či fotku: https://www.youtube.com/watch?v=AZOji... Ale pre istotu si to over u nejakého realizátora. Daj si napr. spraviť cenovú ponuku a pošli im fotku z podkrovia, čo na to povedia. V najhoršom prípade to podbiješ napr. tenšou OSB doskou a na tú sa dá izolácia. Myslím, že by to bolo aj lepšie, pre prípad, že by sa v budúcnosti menila tá plechová krytina.
Odpovedať
Profilova fotka
🤦
Odpovedať
@chrobak7 najlepsie je obratit sa na ludi, co s tym robia, ze ako to je vhodne aby ta pena plnila ucel aky treba a aby nebol ziadny problem. Tiez sme vela zistovali, porovnavali, ale striekana sa nam v nasom pripade pri rekonstrukcii zdala ako najlepsia volba.
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?