Pristup ku kominovemu otvoru na povale po izolacii

19. okt 202090

Zdravim,
potrebujem poradit ako riesit pristup ku kominu na povale po izolacii. Komin sa chodi raz do roka cistit a to je jediny cas kedy tam treba prejst.

Izolacia bude realizovana mineralnou vlnou.

Aky je najvhodnejsi sposob? Je v poriadku z daneho miesta mineralnu vlnu dvihat (treba na to "chodbicku" asi 6 m dlhu a 1 m siroku).

Uvazoval som nad vybudovanim mostika drevenej konstrukcie nad izolaciou ale nepride mi to cenovo a casovo efektivne alebo prakticke.

TIez som uvazoval, ze by som tam dal nejaku pochodznu izolaciu (existuje nieco taketo? V podstate ze by to namiesto roliek mineralnej vaty boli akesi dosky, po ktorych sa da raz za rok prejst...) ?

Vdaka vopred za vsetky rady.

• @cupcake335  ja by som si urobil dreveny rost/mostik. nevidim na tom nic "cenovo a casovo efektivne alebo neprakticke". Je to hotove raz dva a navzdy vyrieseny problem pristupu. Nezmysel mi naopak pride odpratavat minimalne raz rocne mineralnu vlnu.

• cim menej sa bude stou vlnou hybat, tym lepsie
    ja som tiez za mostik ... 2 osb dosky, par hranolov a done ...

• A co tak pochodzna mineralna vlna co sa predava v doskach? Ze na ten usek by sa dala ta namiesto roliek mineralnej vlny?

• Sponzor fóra
  • @milan_ @shadowmilan

Vdaka za odpovede, neni to hotove raz dva. Nie som tesar a nevlastnim ani len vrtacku alebo akekolvek nastroje aby som vedel rezat a spajat hranoly a dosky 🙂 takze je to nepomerna investicia oproti zvysku izolacie mineralnou vlnou, ktora je pomerne jednoducha a rezat sa da nozikom.

Preto uvazujem o nejakej pochodznej izolacii - iba na ten sektor 6x2 metre, z oboch stran by bola spojena a ciastocne prekryta mineralnou vlnou a vsetko v 2 vrstvach, len neviem najst, ze ktora z tych dosiek s mineralnou vlnou taka je. Pamatam si, ze som niekde videl take dosky z mineralnej vlny, po ktorych sa dalo chodit.

V kazdom pripade ide vsak o nepomernu cenu k zvysku celej instalacie mineralnej vlny, hlavne kvoli tomu ze sa tam chodi raz za rok, niekedy raz za 2 roky, preto hladam nejake optimalne riesenie. Vacsina izolacie z mineralnej vlny je uz polozena, zvysok viem dokoncit po vyrieseni tohto sektora.

• @cupcake335 jedna možnosť je kúpiť toto
    https://www.isover.sk/produkty/isover-stepcross
    a druhá si to vyrobiť (treba ale použiť pevný podlahový EPS )

• tak ono potrebujes len aku vrtacku ...zvysok ti narezu na mieru a len to zosrobujes

fasadny mozes pouzit ale musis aj tak riesit medzeru na vetranie

• @eagleowl @shadowmilan
    Vdaka za odpovede.

Polyform EPS 100 S v 2 vrstvach by som dal na seba. Pod tym je betonovy strop + na nom parozabrana (prerusena tam, kde sa stresna konsutrkcia styka so stropom). Nad tym vzduch, takze odvetrane to je - alebo tomu rozumiem zle? Ma byt medzera na vetranie aj niekde inde? Mineralnu vlnu by som ulozil tesne vedla toho a druhu vrstvu tak aby sa prekryvala s okrajmi prvej vrstvy toho EPS. Nacrtol som sposob ulozenia aky mam na mysli v Sketchup 3D v obrazkoch v prilohe. Po prepocte na metre to vsak vychadza drahe.

Je mozne ze s hranolmi + OSB doskami by som sa zmestil pod 100 eur? Tento "mostik" ma mat asi 50 cm vysku a 6-7 m dlzku a na konci ma byt "zakruta" ku kominu, kedze je otvor na nom z odvratenej strany. Akurat ze neviem ako by ta konstrukcia mala vyzerat, aby uniesla 1 cloveka raz za rok a aby sa podlahy dotykala na co najmenej miestach (teda aby neprerusovala izolaciu na viac miestach ako je nevyhnutne)

• @cupcake335 "Nad tym vzduch, takze odvetrane to je"......kde je vzduch...aké odvetrané ??....nerozumiem....
    Poukladaj na seba 2 dosky 25cm hrubý EPS obyčajný fasádny (na chodenie raz za rok po OSB položenej z vrchu to bude bez problému).....a na to polož OSB dosku 20mm.....potrebuješ teda cca 12 dosiek EPS = 6m na výšku 50cm a 50cm šírku....na to cca 5ks OSB ....lacnejšie to moc nejde.....

• @cupcake335  da sa to urobit aj tak ako si to nakreslil, funkcne to bude. PS sam o sebe ta udrzi, ale ak chces mat este pokoj na dusi, poloz na to dosku (OSB alebo obycajnu fosnu) a bude to v pohode.
    mostik za 100 eur by bol luxusny 🙂 a na taku konstrukciu nemusis byt tesar, vrtacka, vruty, kladivo klince, nejaky ten uholnik a je to, raz dva.

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Ponukam kompletnu realizaciu priemyselnych podlah,leštený beton, liatie zakladovych platní resp. vsetkych betonarskych prac.
    Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
    Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

Články od našich partnerov
    Povalové schody do pasívnych domov
    Farebné teplo do každej kúpeľne
    Vyberte si osvedčenú kvalitu na vašu strechu!
    Archív článkov od partnerov