Podlahove kurenie v dome

Dobrý večer Prosím vás ako funguje podlahove kurenie? Ide mi o to, že náš dom dosť dlho drží teplotu...samozrejme je to dobré. Ale za aký čas vychladne betón? Kým spadne teplota, a kotol začne kurit prejde dosť času, pretože nie a nie teplota neklesá. Je to energeticky v poriadku? Lebo kým sa zas začne kurit prejde dosť času. Termostat máme v chladnej izbe. V tom problém nie je...
Odpovedať
Profilova fotka
Je ti smutno že málo míňaš? Je to individuálne a vplýva viacej faktorov.
Odpovedať
@wyrky nie, práveže neviem ako to funguje a či je to v poriadku. Veľmi si mi nepomohol. Namiesto toho si mi mohol dať rozumnú odpoveď.
Odpovedať
Profilova fotka
Všetko záleží od toho či ideš na pevnú teplotu, na eqvitermu, alebo na niečo iné. Tiež z otázky neviem či máš vodu alebo elektrické káble, rohože, fólie. V spravidla. Keď sa zníži teplota pod nastavenú teplotu zopne sa kotol/elektrický kábel. Ten kúri pokiaľ nepríde teplota po nastavenú hodnotu. Vtedy sa kotol/kábel vypne. Pri vode však voda ešte odovzdáva teplotu do podlahy tak môže vyskočiť teplote aj o pár stupňov vyššie. Tiež medzičasom môže zasvietiť slnko. Preto je viac systémov na nastavenie a vyladenie kúrenia. V prvých mesiacoch je to o skúšaní. ja som po dvoch zimách začal kúriť na konštantnú teplotu a počet štartov tepelného čerpadla neriešim.
Odpovedať
@mucenbacherovci pri každom podlahovom je určité opozdenie lebo najskôr sa nahrieva podlaha a až následne sála teplo, tak isto po vypnutí kúrenia , kúri ešte stále podlaha, musíš si odsledovať čas pri nábehu a pri chladnutí, ideálne je ked sa kúri stále na rovnakú teplotu s teplotou len takou ako je okamžitá strata, vtedy je podlaha stále mierne teplá, no vstupuje do toho veľa premenných rôzne pasívne a aktívne zisky, niekedy ti vykúri slnko a vtedy kúrenie v daných miestnostiach vypne
Odpovedať
@wyrky ja tomu rozumiem ako funguje podlahove kurenie. Bývame druhú zimu, takže už ako taký prehľad mám... máme nastavenu konstantnu teplotu na celý deň, s ktorou nehybeme. Mňa však ale zaujíma, uvediem to na príklade: ráno okolo 8:00 začne kurit. Dom sa vykuri na požadovanú teplotu. Teplota v dome sa drží slusne. Aj betón pekne vyhrieva a vykuri viac, ako je nastavené na termostate. Čiže ďalšie kúrenie nasleduje až na druhý deň ráno cca. Preto ma zaujíma či je to v poriadku z hľadiska samozrejme finančného. Ale ako tak teraz pozorujem druhý deň, tak betón sa celkom rýchlo nahreje. Nie je to ako keď sa prvý krát zapina kúrenie.
Odpovedať
@mucenbacherovci , z hľadiska spotreby je to jedno len nemáš stále rovnakú teplotu a môžeš mať studenú podlahu ked nekúri, aby si sa tomu vyhol kúr na nižšiu teplotu aby kúrilo stále ale len mierne, podľa strát
Odpovedať
@mucenbacherovci Tak to dopadne, keď si na termostate nastaviš diferenciu na +-1°C. Dáva sa max. +-0,2 °C.
Odpovedať
@mucenbacherovci Ak vam tennto rezim neprekaza pocitovo ohladne kolisania vnutornej teploty,tak nie je problem,dokonca je takyto rezim setrnejsi ohladne spotreby elektriny,pretoze ked sa nekuri,nebezi kotol a cerpadlo polahovky,a tzm nespotrebuva elektrinu.Mne takto tiez ide podlahove kurenie.Cast dna hreje a potom je vypnute. Teraz sa prvy krat zakurovalo v nedelu,a vcera dnes nic.kotol odpociva.Tepla voda z prebytkov FVE.
Odpovedať
@dusan72 tebe to ešte má z čoho doplniť pokiaľ je jasno , no ked to nemáš musí ísť ohrev ak viac vychladne musí znova to teplo naakumulovať a ušetríš len min na čerpadle ide tak menej ale viac kolíše teplota, treba dať čidlo do podlahy tam merať teplotu, ak je dalej meria teplotu vzduchu a tá je iná ako teplota podlahy
Odpovedať
@duzu Z FVE hrejem iba vodu.Podlahovka ide cisto na plyn.Jednoducho ja vyuzivam jej akuschopnost na to ,aby kotol siel co najmenej aj za cenu kolisania interier. teploty 21-23°C.
Odpovedať
@dusan72 pokiaľ ti to nevadí nechodíš bosí po dlažbe tak prečo nie, pamätám ako som to mal ked som kúril len kotlom na pevné palivo, prídeš pred večerom do studeného začneš hicovať vzduch už teplý no všetko chladné a tu som , no na lepší komfort teplotnú pohodu sa ľahšie prejde ako opačne,
Odpovedať
@duzu Je pravda, že je pocitovo iné mať v dome 21°C pri nekuriacej podlahe,a mať tých istých 21, keď už podlaha hreje.Hlavne,keď večer už sedíš a nepohybuješ sa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?