Odvlhčenie domu - skúsenosti

Profilova fotka
Ahojte, máme starý dom (30te roky a prístavba 70te roky, tehla). Dom nám vlhne a keďže chceme zateplovať, potrebujeme tento problém doriešiť.Chcem sa teda spýtať, aké máte skúsenosti, prípadne nejaké firmy, ktoré dokážu tento problém odstrániť. ďakujem :)
Odpovedať
Ahoj, aj my sme prerábali starší dom, začali sme s tým, že sme ho dali celý podpíliť kvôli tomu, že boli vlhké steny, neskôr sme aj zateplili. Asi po roku bývania nám začala vlhnúť jedna izba, od podlahy smerom nahor, elektrický odvlhčovač nám ide celý deň už dva roky a stále to neprestáva. Pýtali sme sa viacerých odborníkov, ktorí tvrdia, že keď je dom podpílený, nemôže vlhnúť a napriek tomu vlhne. Dnes som si všimla už aj v ďalšej miestnosti, ktorá mimochodom pre podpílením vôbec nevlhla. Sme z toho zúfalí. Tiež prosím, ak by niekto vedel poradiť, čo s tým, nech poradí.
Odpovedať
@xypsylonka ,predpokladám,že po podpílení domu bolo murivo riadne odizolované od základov.Chyba bude najskôr v zateplení obv.múrov domu.Zatepľuje sa iba dostatočne vysušené murivo.Nepíšeš čím ste oblepili starý dom,predpokladám,že s EPS s vysokým difúznym odporom+lepidlá cez ktoré murivo nemá šancu sa vysúšať.Tým ste vlastne vlhkosť v múroch zakonzervovali.Staré domy sa zatepľujú s materiálmi s nízkym dif.odporom a izolácia musí byť odvetraná.Pokiaľ ste zateplili murivo spolu aj s betónovými základmi,vlhkosť teraz zo zeme stúpa popod polystyrén do obv.stien.A podrezanie bolo zbytočné..To je to isté ako keď si niekto obloží na starom dome sokel vyššie ako sú základy domu a potom sa čuduje,že mu hneď nad soklom začala vlhnúť stena a opadávať omietka.
Odpovedať
@jaropetrik Aj my ideme zateplovat stary dom.Zaklady mame z kamena ale dom nam zatial nevlhne a ani ored tym nevlhol ked tam byvali svokrovci.Ale my chceme zaklady zateplit 3cm styrodurom a dom s 12 cm eps.Porat ci to tak mozeme zateplit.
Odpovedať
@petka456 ,starý dom treba riešiť ako celok.To zn.že treba riešiť aj podlahu a strop,plesne sa množia napr.pri 50%vlhkosti pod 12,6°C,vo vlhkejších miestnostiach/kúpeľňa,sprcha,kuchyňa bez digestora/ aj pri 15°C..hlavne na stenách pri podlahe a strope a rohoch .To sú miesta s najhorším prúdením vzduchu.Ako som už uviedol,kontaktne sa zatepľujú múry s max.vlhkosťou 6-7%,to zn.obiť omietku a vlhkomerom zmerať vlhkosť muriva,obojstranne..Pred zatepľovaním treba základy zvonka odvetrať t.j. odkopať,nopova fólia,32mm kamenivo.Keď izolovať základy,tak ich izolovať do hĺbky min.60-70cm od povrchu okolia,styrodur min.6cm,pretože za tak tenkým styrodurom /3cm/ sa v zime bude zrážať voda a bude viac škody ako osohu.V starých domoch bývali základy odvetrané ešte aj zvnútra kanálikom po celom obvode domu,na tom bola drev.dlážka.Je to o nákladoch.Najlepšie,najspoľahlivejšie riešenie,ale najdrahšie,je odvetraná fasáda/rošty zvislé a vodorovné,2x dosky z minerál.vlny,paropriepustná fólia,medzera aspoň 2cm,navrch nejaký obklad z palubiek,cetris,PVC alebo iné,ale drahšie fasád.platne.Lacnejším riešením/ale drahším ako EPS/ by bolo kontaktne na steny nalepiť dosky z min.vlny,lepidlo,sieťka,omietka.Majú rádove 20-40x menší dif. odpor ako EPS.
Odpovedať
@jaropetrik A ako zmeram tu vlhkost muriva obojstranne.Ja som sa pomylili a davali sme 5cm styrodur ale sme len obyli staru omietku a ta tam je sucha tak si myslim ze netreba ist az pod zaklad lebo doteraz tam nevlhlo.
Odpovedať
@petka456 ,nerozumiem otázke-"A ako zmeram tu vlhkost muriva obojstranne".Predsa tak zvonku ako zvnútra,tým istým vlhkomerom,hrotovým alebo kapacitným-ten meria do hĺbky až 3cm.Teda netreba nič obíjať. "lebo doteraz tam nevlhlo." Ani xypsylonke pred zateplením nevlhlo..pretože vlhkosť,ktorú základ nabral zo zeme sa stačila pri nezakrytom murive alebo betóne cez omietku odparovať.Keď ju zalepíš styrodurom ktorý má index dif.odporu cca 150 odparovanie sa už konať nebude a vlhkosť z neodvetraných a neizolovaných základov bude vzlínať smerom nahor.Dôležité je dbať,aby dažďová voda zo strechy bola odvedená,čo najďalej od domu.Nato sa tiež zabúda,sa potom bývajúci čudujú,prečo im vlhne a plesnivie stena okolo podlahy.Preto treba dať pozor aby sa zatepľovaním nevytvárali tepelné mosty.Zbytočne máš v zime v miestnosti napr.21°C,keď teplota steny pri podlahe alebo strope je len 12°C.Tam sú plesne prakticky už naprogramované..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@jaropetrik Dobrý deň, mám presne ten problém, ktorý je uvedený v príspevku... starý dom, zateplený a následne mokré steny od podlahy. Príčinu som sa už dozvedel , ale prosím o radu, čo sa s tým dá teraz robiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Zdravim mal by som otazku , mam doma odvlhcovac dantherm cd 1100 a na den da max 10 L a teplotu podlahovky mam nastavenu na 16stupnov... teraz som googloval a pri novych pristrojoch pise cim väcsia teplota domu tym viac vody odvedie za den je to pravda? dat viac teplo a lepsie rychlejsie vodu vytaahalo? dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Profilova fotka
Zdravim chcel by som tuto temu obnovit. Zdedili sme dom po starych rodicoch. Samozrejme je v povodnom stave, posledne roky sa tam uz vlastne zilo len v dvoch miestnostiach a v kuchyni takze ani kurenie pocas zimy nebolo idealne. Navyse dom velmi vlhne zospodu a je to najviac vidiet v pivnici. Tam sa uz na stenach dost rozsirila aj plesen. Co by ste odporucili? Ideme robit komplet rekonstrukciu a toto je jedna z priorit pretoze nechceme aby sa to rozsirilo vyssie do domu. Dakujem za kazdu radu
Odpovedať
To sa ti tam neoplati nic zacat robit kym nebudes vediet ci sa to bude dat nejako vyriesit. Je ale viacero moznosti. Nasi to teraz tiez riesia lebo za posledne roky v ich okolo velmi stupla spodna voda a aj ked s tym nikdy pred tym nemali problem. Normalne je teraz vidno, hlavne v zime ako si ten mur taha vodu
Odpovedať
@skrekyno to záleží od toho či je pivnica pod celým domom alebo len pod časťou, ak je pod celým ide to lebo sa všade dostaneš, no ak len pod časťou vo svahu tam sa nedostaneš za múr a ten bude vlhnúť stále, tam pomôže len druhý múr medzi medzera a vzduch musí cirkulovať, ak to vôbec ide previesť
Odpovedať
@skrekyno velmi dobre si zrataj kolko do toho chces dat, co od toho cakas a zisti si ake su rizika. potom si zrataj kolko by stalo zburanie a postavenie nejakeho jednoducheho domu a porovnaj to.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zrubo Fuha tak v takom stadiu to u nas akoze zatial nie je, to som rad. Len je akoze citit jednak ked tam vojdes do tej pivnice, ze je tam taky vlhky vzduch, aj sa tam tazko dycha, samozrejme je tam zapach a teda ta plesen dost rozsirila @duzu Mame nastastie normalne cely podpivniceny, preto to vlastne aj chcem riesit lebo to je vlastne po celej pivnici rozsirene a nechcem aby sa to dostalo az hore @igor256 Zvazujeme aj tuto moznost ale zatial je ako posledna, najskor chceme zistit co by sme museli vrazit do tohto a celej rekonstrukcie tak aby bol doma podla nasich predstav
Odpovedať
@skrekyno potom to pôjde všetko dookola obkopať až pod základy odvodniť hadicou, zaizolovať foliou, prisypať makadanom
Odpovedať
@skrekyno To mozes byt rad, ze to k tomuto este nedospelo. Osobne by som asi z toho domu uz odisiel lebo neviem ci toto pojde nejako vyriesit. Ale oni nechcu, ze sa nechcu uz na stare kolena stahovat. Je to koniec koncov ich vec, ja sa do toho nechcem moc starat. Som ale zvedavy co im povedia, co sa s tym da robit a hlavne kolko to bude stat
Odpovedať
Tiež mám starý dom. Na vysušenie pomohlo zhodiť obklady ( kachličky ) zo sokla a dať difúznu omietku, zaviesť ústredné kúrenie s dlhými radiátormi pozdĺž obvodových stien a hlavne obkopanie do hĺbky cca 1,5 m a riadne oddrenážovanie základov. Z domu s plesnivými mokrými stenami sa za 2 roky stal dom s nepríjemne suchým vzduchom, že niekedy dávame večer v spálni mokré uteráky na radiátory. Podrezanie som plánoval, ako ďalší zásah, ale nebolo treba, lebo som stiahol vlhkosť od základov a už nemalo čo vzlínať.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Tak to bude dobra makacka ale zase aspon je to este taka moznost co by sme nejako s pomocou rodiny, vedeli spravit aj sami. Len neviem co potom uz s tou plesnou co je vnutri. To len tak same nezmizne @zrubo To ale celkom chapem, ja uz by som tiez asi na stare kolena nechcel opustat dom, v ktorom som prezil cely zivot ale isto to nie je dobre pre ich zdravie. A kto sa im na to ma prist pozriet? Uz vedia co s tym? @ernesttyukos To je super, ze sa vam to takto podarilo. A vravis, ze za dva roky to uplne stiahlo? A plesen ste pred tym nemali?
Odpovedať
@skrekyno Steny boli predtým zelené, nábytok musel byť 20cm pred stenou.
Odpovedať
@skrekyno Ved hej, koniec koncov aj ja ale nechapem, ze si vobec nedaju vysvetlit proste, ze im to vobec neprospieva na zdravie. Maju svoj vek, svoje zdravotne tazkosti a este su chcu tymto pridavat. Ved si zober, ze z toho sa ti moze vyvinut napriklad astma a kopec inych problemov s dychanim, uz len to, ze oni maju napriklad permanentne cely rok nadchu, nie je v poriadku. Mna by to minimalne obtazovalo. Vies co som dohodnuty s firmou aquastop, ze sa na to pridu pozriet, vlastne zajtra by tam mali prist. Od nich som chcel aby to zhodnotili cele a povedali ci vobec este je nejaka moznost ako ten dom zachranit, co by poradili a hlavne co by to stalo a hlavne kolko by to vydrzalo. Lebo rodicia maju nasetrene ale nechcem aby do toho davali peniaze ak to maju za par mesiacov davat robit znovu
Odpovedať
Profilova fotka
@ernesttyukos Fuha tak to je fakt horor. To vam ale potom pekne stiahlo. Dufam, ze aj my raz dospejeme do takeho stadia. Aj ked v tej pivnici to bude asi tazsie no @zrubo Ja viem, mozu byt z toho fakt velke problemy, navyse este teraz treba mat co najlepsie a najpevnejsie zdravie. Dufam, ze vam to pojde nejako vyriesit a rychlo hlavne. Dakujem za tip. Oni urobia cenovu ponuku az potom ked sa pridu pozriet na samotny dom? Ci si ju mozem vyziadat uz teraz?
Odpovedať
@skrekyno ahoj prosim ta, uz ste to nejako vyriesili? alebo co ste sa rozhodli s tym robit?
Odpovedať
Profilova fotka
@niki266 Vyriesit sme to este nevyriesili, tak rychlo to asi ani nepojde, vacsinou chvilu trva kym sa ukazu nejake vysledky prve. Zatial sme vo faze, ze si davame urobit cenove ponuky 🙂 Preco sa pytas?
Odpovedať
@skrekyno Ved to, ze teraz proste duplom sa treba udrziavat zdravy a hlavne s dobrou imunitou. Vies co uz sa to pohlo dobrym smerom takze verim tomu, ze sa nam to podari nejako skrotit a dom budeme moct normalne vyuzivat. Najlepsie bude ked ich kontaktujes ty sam a normalne ti vysvetlia aj postup. Lebo vies kazdy pripad je inividualny a zalezi aj od toho odkial si a podobne. Takze treba im napisat, zavolat a uvidis aky postup zvolia
Odpovedať
@skrekyno pretoze mame tiez podobny problem. len nam nevlhne dom od pivnice ale vlastne od vrchu. problem je asi aj so strechou, taky co sa dlhsie neriesil takze sa to zhorsilo. strechu dame samozrejme opravit ale steny su uz velmi navlhnute a pravdepodobne to nebude stacit a bude treba aby sa nejako vysusili
Odpovedať
@niki266 Treba v prvom rade spravit tu strechu aby sa vyriesila pricina a potom treba zacat riesit steny. Samozrejme ona sa to casom bude zlepsovat aj same ked sa odstrani zdroj ale bude tomu treba aj pomoct trochu
Odpovedať
@zrubo jasne, to uz je v stadiu riesenia, bude sa to cele robit na novo, vsetko sa bude zhadzovat lebo vlastne cela ta strecha uz je prehnita. len nevieme, ze ci volat nejaku firmu na tu vlhkost ked sa bude strecha zhadzovat alebo staci uz ked to bude spravene, neviem ci sa potrebuju vediet dostat hore priamo alebo vobec
Odpovedať
@niki266 Vies co to by mozno bolo dobre ich zavolat este pred tym a prekonzultovat to s nimi. Hlavne treba zmerat vlhkost aby ste vedeli ako zle to je a potom sa uz od toho odpichnu dalej. Teda ak je to dobra firma
Odpovedať
@zrubo fu tak to aby sme si pohli lebo tu strechu uz riesime, lebo sme to chceli stihnut este rychlo vymenit pred zimou aby sa to vlastne este nezhorsilo lebo ved teraz uz bude aj viac prsat zase. plus ak aj nasnezi, co nemusi ani vela ale ked to zamrzne a postupne sa to bude potom topit tak to vsetko bude vsakovat dnu 😒
Odpovedať
@niki266 Chapem, cez zimu sa to moze ovela viac zhorsit. Ale zase nemusis sa bat, ked ich kontaktujes aby vam to prisli zmerat tak oni to nebudu natahovat, pokial ty nemas problem s tym si napriklad vybavit volno v praci tak oni sa budu snazit prist co najskor. Zase uz sa tomu venuju nejaku dobu a vedia, ze cas je rozhodujuci
Odpovedať
Profilova fotka
@niki266 zakryte, kúrte a vetrajte. Kúpte vlhkomer a sledujte. Po pol roku by sa to malo zmeniť samo
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?