Malo by význam zatepliť stavbu z 500cm Ytongu?

Mam novostavbu este bez fasády.Malo by nejaký efekt dat tam este cca 10cm EPS?Alebo skoda penazi a 50cm ytong stací
Odpovedať
1
2
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@propik69 ak sa už v stavbe kúri, prezri si ju termokamerou. Ak je spravená dobre, bez tepelných mostov, potom ju netreba zatepľovať
Odpovedať
Keď som to hodil len tak do kalkulačky, podľa tepelnej vodivosti ytongu, tak máte tepelný odpor cca 4,6 m2.K/W a súčiniteľ prechodu tepla 0,209 W/(m2.K). Ak sú detaily poriešené dobre bez tepelných mostov, tak podľa normy splňate súčasne požiadavky, aj keď na tesno. Ja by som možno 10-tkou zateplil, práve kôli rohom, zmenám materíalu a ostatným detailom, aby náhodou niekde neprerážal chlad a nekondenzovala para, ale ja som z Oravy :D. Ale možno že aj keby som bol od niekiaľ inam :).
Odpovedať
@michal472 na stranke ytongu písu iný tepelny odpor ako uvádzate.Ale ani s ním normu nespĺnam 😂
Odpovedať
Aha, no ja som pozeral sucinitel tepelnej vodivosti klasickej tvarovky, a preco myslite ze nesplnate? .. odporucana hodnota odporu je zatial 4,4 a odporucana hodnota sucinitela prestupu tepla je 0,22
Odpovedať
@michal472 Murivo aj ostatne materialy splnaju normy ale dom nesplna A1 certifikat podla vypoctov
Odpovedať
50 ytong by som určite nezateploval, s tým si môžeš fakt narobiť akurát problémy pokial je na prekladoch a venci styrodur. Súčasná norma je 4,4 ľudia nahádzali zateplenia a keď bude za 5 rokov norma 6 tak budú na to lepiť dalších 10cm izolácie aby boli v norme ?
Odpovedať
@propik69 10cm nema zmysel, lebo rosny bod bude v murive, pri 20cm bielom EPS (min.15cm ked si niekde juznejsie) pri -18C je rosny bod cca 2cm v EPS od muriva ak si to este spravne pamatam... a tepelene mosty tam budu 100% nech je to vymurovane ako kolvek dobre.
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak keby bol 10cm EPS reálny problém tak je v prdeli 3/4 republiky....
Odpovedať
@eagleowl až na to, že 3/4 republiky nemá steny z 50 cm pórobetónu ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
to snad nemyslite vazne s tym rosnym bodom v murive :) to sa moze udiat asi len v laboratornych podmienkach
Odpovedať
@eagleowl no 3/4 republiky ma potom pri -18C rosny bod v murive :-D pri hrubke 20cm bieleho EPS. OK jasne kolko krat mas -18C... 3/4 republiky asi nie, ale niekde v Oravskej Lesnej asi kazdy rok. Nevravim, ze mu sa mu rosype barak, su ludia co existuju z porobetonom aj bez zateplenia a tie domy im stoja... ja som si to ratal este 2014-tom v programe "teplo" a tam mi vychadzali +- taketo hodnoty. Nestrielam to len tak od brucha.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jakino a čo z toho vyplýva ?
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak ide o bilanciu kondenzovanej a odparenej vlhkosti v murive....ak sa kondenzát hromadí je problém....a to sa podľa mňa pri 10cm EPS u nás nikdy nestane....a kto to chce počítať smelo do toho :-)
Odpovedať
@eagleowl že miešaš hrušky s jablkami
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino a to znamená ?
Odpovedať
@jblaze @eagleowl 1) 10cm EPS 70 + 50cm porobeton -18C 2) 15cm EPS 70 + 50cm porobeton -18C 3) 20cm EPS 70 + 50cm porobeton -18C ako vidis je uplne putna z coho mas murivo ten rosny bod neoseries...
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak to je jedno ci -18 alebo - 50, na kondenz potrebujes vlhkost a bez nejakej poruchy v murive nieje dostatocna vlhkost a tlak nato aby tam nieco kondenzovalo
Odpovedať
10cm EPS 70 + 50cm porobeton -12C
Odpovedať
@jblaze staci ze ti vnutorna vlhkost poskoci o trochu hore a uz sa potis do muru :-p ale ked kuris krbom ci kachlami tak mas po probleme :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak ale tieto údaje nehovoria nič o celoročnej bilancii vodných pár v murive....kde ak vyjde že teoreticky sa dokáže za rok odpariť viac ako sa stihne skondenzovať tak je všetko v poriadku.... Treba spraviť ten presný výpočet zložený z nepresných čísel a pravda je na svete :-)
Odpovedať
@eagleowl mas pocit, ze ten soft s celorocnou bilanciou nerata ? :-D ako suhlasim s tebou, ze pocas leta sa to odpari :-D ale kym sa to odpari tak prejde urcity cas... a furt je lepsie aby sa to odparovalo z izolacie ako z muriva... akoze mne je to putna, ci si niekto nieco zateply alebo nie... nech sa @propik69 rozhodne sam co chce... ja a ani ty tam byvat nebudes a predpokladam, ze sa mu na to ani nezlozis :-D .... lebo ja nie :-p
Odpovedať
2-3týždne v roku by kondenzovala...Potom 11mesiacov by schlo.Možno.Mne skôr islo o úsporu na kúrení.Ci by sa to este nejak výrazne prejavilo na spotrebe plynu lebo to uz je jediná vec ktorá by sa dala realizovat na zamedzenie TS
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak veď buď je to nad normu alebo nie je.......
Odpovedať
Profilova fotka
@propik69 to ti musî niekto spočítať podľa návratnosti sa rozhodni.....ako máš poriešené preklady ...či to dokážeš zlepšiť... samozrejme aj podľa toho ako to bude vyzerať....aby neboli utopené okná.
Odpovedať
Profilova fotka
@propik69 ak bol mur lepeny cementom tak to urcite zlepsis, + vyriesis ine detaily, lepsie ako s murivom, napr sokel a cast nad nim,,a tusim na ytong a na eps pri fasade idu rozdielne skladby, (eps staci lepidlo a omietka) pri poruche omietky ti bude zatekat tak za omietku na eps a nie rovno do muriva,
Odpovedať
Profilova fotka
@quakdafak alebo riadene vetranie,, ja sa skor bojim sucheho vzduchu, myslim ze stale plati ze taketo problem s vlhkostou,mozu trapit ludi co maju bud nejaku poruchu a zateka do muriva, alebo male nevetrane priestory kde je zdroj vlhkosti, v normalnom dome a pri normalnom uzivani(s vetranim) sa ti nema aka vlhkost dostat v zime do muriva lebo v zimnom obdobi je prave problem dosiahnut vyssiu vlhkost
Odpovedať
@quakdafak Zaujima ma, ako moze byt pri -18 vnutorna vlkost 55% bez ekuperacie samozrejme.. Ja mam problem sa v zime dostat nad 40%... Nerypem, zaujimam sa o vysvetlenie..
Odpovedať
A ja sa z vlhkostou neviem dostat pod 60% stale kurim aj nárazovo vetrám...Omietky a potery robené august 2018... Ked vyvetram klesne ak na 40% ale ak sa zavrú okna zachvílu je tam 60%
Odpovedať
@lubomird kuris krbom, pieckou, kachlami ? ak ano mas odpoved pre nizku vlhkost. Ohladom pirmeranej vlhkosti, zalezi kolko ludi je v dome, kolko sa vari, kupe, pere, vetra, etc.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?