Horčíková doska v exteriéri - má niekto skúsenosť?

Používal to niekto na podbijanie podhladov striech?
Odpovedať
1
2
Mam s tým skúsenosť u kolegu z práce, kde sme to využili pred pár rokmi. Tiež sme váhali, ale teraz môžem povedať, že nič lepšie sme urobiť ani nemohli !!! Do 2 rokov odkedy sme to realizovali, tak na jeho ulici pribudlo možno 10 - 20 domov, ktorých majitelia doslova strhli drevo a nahradili ho super-doskou z horčíka. http://www.superdoska.sk/Inspiracie/P... http://www.superdoska.sk/Inspiracie/P... V tomto prípade naozaj nevahaj !
Odpovedať
@osc Môžeš trochu bližšie ozrejmiť, prečo je to také super, že ostatní strhli kvôli tomu drevo?
Odpovedať
Tiež by som rad vedel dôvody. Ale predpokladám, že je to kvôli vlastnostiam horčikových dosiek, ale hlavne budúcej - skoro žiadnej potrebnej údržbe, na nie zrovna prístupných miestach (výškach) pri viacpodlažnej budove. I kvalitne nalakované drevo (obvykle smrek) po pár rokoch vonku nevyzerá tak, ako keď sa dávalo nové ... vlhko, teplo, chlad atď. na nechránené drevo pôsobí jednoducho degradujúco, čo je pri horčíkových doskách vylúčené. Mne na nich vadí len jedna vec ....... cena. S ich širším využitím by som však u seba v domčeku určite problém nemal.
Odpovedať
@osc Tú cenu som si všimol. Vychádza to skoro na 3 násobok porovnateľnej OSB dosky. Pri malej ploche by to ešte ušlo, ale keby som potreboval prekryť väčšiu plochu, tak by mi bola nejaká horčíková doska ukradnutá.
Odpovedať
@osc My sme ju tiež dali v jeseni 2013,natiahli sme na to sieťku lepidlo a stále nám to pije vlchkosť je to miestami mokre,teraz na to chceme natiahnuť fasadnú farbu,ale bojíme sa či nám to časom nezačne odpadávať,ked to bude stale mokrave.Kamarát to má suche?
Odpovedať
Dávali sme horčíkovú dosku so štruktúrov dreva (http://www.superdoska.sk/Inspiracie/P...), ktoru sme po nafarbení nalakovali. (synteticky lak) . Presne podla .... navodu http://www.superdoska.sk/data/Na-stia... Doska ma tuším nasiakavosť 15 - 18%, takze predpokladam , že vlhkosť nabera skôr z priepustnosti lepidla, ktoré má nasiakavosť vyše 30%. Pokiaľ chcete na to dať fasádnu farbu, doporučujem to robiť niekedy v lete po horúčavách (aby ste mali istotu, že ju budete dávať na suchý podkladový materiál nech je to na 100%) ... vyhnite sa akrylátovej farbe, ale použite silikátovú. Samozrejme nezabudnite na podkladový náter. Tak to bude už v poriadku a nemusíte sa obávať, že sa to odlúpne.
Odpovedať
@osc Davali sme Superdosku Basic 8mm,nie tu Wood so štruktúrou dreva.Majsti na sieťku a lepidlo natreli aj hlbkový penetrak a potom ju natru aj penetrakom pod fasadnú farbu hádam to bude dobre.Dakujem vám,že ste sa mi ozvali a informovali ma,že s tým robia aj iný ľudia.
Odpovedať
@ivetka78 ak by boli ceny týchto dosiek pristupnejšie verím, že by horčíkové dosky našli naozaj veľmi široké uplatnenie. Majte sa pekne a držím palce, nech sa dielo vydarí.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Nižšie je ukážka štablónu, z ktorého nám už po pár rokoch opadáva farba vplyvom vetra, dažďa a Slnka. Pôvodný "výzor" môžete nájsť na strane 25 katalógu http://www.superdoska.sk/data/Na-stia..., napr. Štablón je z MgO Wood ("Superdosky", superdoska.sk) dosák. Natretý je "nejakou" základovou farbou a lazúrou. (Zaplatil som za vyhotovenie "profesionálnej" firme, ktorá už v podstate zanikla, nerobil som to sám.) Vyjadrenie dodávateľa dosák je, citujem: "Problematiku odlupovania sa farby z Vasho stlpu nam nepomohol vyriesit ani odtrhovy pristroj, ktory sme zakupili. Aj ked na zaciatku sme boli takmer na 100% presvedceni, ze chybou je zla aplikacia nateru, comu napovedali aj fotky od spol. A-coro, ktore mame k dispozicii, stale to nemoze byt jednoznacny zaver, pretoze ten isty stlp, rovnako orientovany, obkladany rovnakym materialom a rovnakou technologiou vyzera uplne odlisne na prizemi ako na 1.poschodi. (myslim, ze to by ste mali problem vysvetlit aj Vy v pripade zverejnenia, ako ste uvadzali vo svojom emaily) Pri jednej z debat nam bolo povedane, ze by to mohlo mat suvis s aerodynamikou stavby, ktora sa pri nizkych budovach takmer nikdy neriesi, ale u vyskovych budov je zasadna. Prudenie vzduchu, ktory vzdy obsahuje aj prachove castice posobi ako brusivo, ktore narusi celistvost povrchovej upravy a potom to uz ide " jedna radost"." Dodávateľ dosák natrel nanovo stĺp na prízemí a ten zatiaľ nejaví až také známky opotrebenia, ale jednak ešte neprešli dva roky, ako u dosák, ktoré sú na obrázkoch nižšie a jednak bol vybudovaný plot, ktorý bráni aspoň vetru... Včera sme k nemu dostavali aj pergolu, takže bude čiatočne chránený aj pred Slnkom. Obrázky ešte z Mája tohto roku sú tu: https://drive.google.com/file/d/0B-cE... https://drive.google.com/file/d/0B-cE... https://drive.google.com/file/d/0B-cE... https://drive.google.com/file/d/0B-cE... https://drive.google.com/file/d/0B-cE... Teraz to vyzerá ešte o dosť horšie. A budeme musieť investovať do ich strhnutia a nahradenia, čo aj s nákladmi na lešenie nebude najlacnejšie. :(
Odpovedať
Tak to vám nezávidím,vyzerá to ako po 20 rokoch a nie po dvoch,dúfam že naša vydrží dlchšie mame na nej nanesené viacero vrstiev.Sieťka,lepidlo,vyrovnávačka,hlbkový penetrák,penetrák pod omietku a škrabanú omietku silikonovú.Teraz to vyzerá pekne uvidíme po rokoch.Dakujem pekne za váše názorné ukážky.Prajem vám,aby sa vám oprava vydarila a slúžilo vám to mnoho rokov. @yco
Odpovedať
@ivetka78 Ak tam máte sieťku a lepidlo, MgO doska bola pre Vás zbytočne drahá. Mohli ste to riešiť OSB doskou, napr. Ale aspoň sa Vám vyhnú moje problémy. Nech sa Vám darí a vďaka za účasť. :)
Odpovedať
Ale na OSB dosku by sme museli ešte lepiť tvrdený polistiren 3cm+ cena práce tak vyšla ta obyčajná horčíkova doska lacnejšie. @yco
Odpovedať
Článok sa načítava...
http://www.efilip.sk/diskusie#!forum/... tiež nám ich chceli dať ale sme ich nechceli
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Wikipedia. Its chief drawback is its poor water resistance, making it unsuitable for construction applications. In addition, it is relatively expensive compared to standard concrete and gypsum. Sorel cement: AKA to co je sadra pre superdosku. Jeho hlavnym negativom je zla odolnost voci vode vdaka comu je nevhodna na stavebne pouzitie. Naviac v porovnani s betonom ci Sadrou je to aj vyssia cena. Osobnu skusenost nemam ale videl som na nete desiatky problemov (nasava to a reaguje z vzdusnou vlhkostou) a aj chemicky vzorec v jednom pripade ako to reaguje s vodnou. OSC musi by asi plateny :) Jedina aplikacia pre nieco taketo by asi bolo v interieri pri suchej vystavbe ako protipoziarna priecka tam si to viem velmi dobre predstavit ze tie vlastnosti a odolnost voci ohnu by boli fajn. Ale to je skor sfera komercnych kancelarskych budov nie rodinneho domu. Na fasadu rozhodne by som to neriskoval.
Odpovedať
@lubiee Nie, nie som platený za reklamu, ale potvrdzujem že v niektorých prípadoch došlo zhruba po 3 rokoch, naozaj tiež k určitým (opísaným) problémom. Dôvody naozaj netuším. Ak by to bolo materiálom problém by mali zrejme všetci a to sa nestalo. Ospravedlňujem sa, ak som niekomu mojou info spôsobil problém, ale vyjadroval som sa na základe vtedy existujúcich skutočností a pochopte, nemohol som predsa predpokladať, čo nastane v ďalšom roku ... Pre info uvádzam len že problém nemalo veľa ľudí, a vyskytol sa tiež hlavne vo vyššom podlaží obvykle na severnej strane. Vysvetliť prečo, naozaj neviem ... :-(
Odpovedať
@
Odpovedať
@osc Nikto nie je jasnovidec. Niekedy vsak staci hodit do googlu zakladnu zlozku produktu a zamysliet sa nad aplikaciou. Ako som povedal su aplikacie v interieri kde by horcikove dosky davali zmysel. Trochu som sa pohrabal v poznamkach okrem popisaneho pouzitia v poziarnej priecke raz som pracoval na stavbe budovy kde bola kostra Zelezobeton a vyplne z hrubostennych ocelovych profilov (2mm) tam bolo oplastenie z tychto dosiek kde bol na miesto papiera pouzita sklotextilia. z toho robily obvodove steny aj vnutorne. Ale tam to bolo oplastene gumoasfaltovou membranou zvonku a kompletne zaizolovane.
Odpovedať
Cela doska je superkravina .Namontoval som to v septembry 2015 a do novembra dobre,ale ako nahle sa vonku zvečšila vlhkosť po doske doslova steka voda a doska je nasiaknuta ako špongia.Doska je orosena aj z vrchu s čoho steka vode na fasadu a na dreveny rošt ,čista katastrofa.Ked som to reklamoval tak sa to vraj malo osietkovat napenetrovat a neviem čo ešte , ked som to šiel kupovať tak som telefonoval priamo stechnykom zo super dosky ktory my povedal čo treba dodržať.Použil som 4 ročne strešné laty 30max 40 cm od seba ich skrutky ale nikto nepovedal nič o tom kedy sa to može montovať.čakam na vyladrenie k reklamacii a potom podniknem dalšie kroky ak sa to nevirieši k mojej spokojnosti.Dochadza mi trpezlivosť stale sklanať hlavu pred predajcami činskych zmetkov.Prikladam par fotiek.
Odpovedať
@lubiee @simka1454 @ivetka78 @yco super doska
Odpovedať
@jozef74 akoze wow wow tak toto je horsie ako som aj ja cakal a to som vedel ze to je problem.
Odpovedať
@jozef74 Ahoj,tak ty to máš hrozné.S našou sa nič nedeje dúfam,že to aj nadalej tak ostane.Ale my sme ju hned v ten moment ako bola namontovaná napenetrovali, potiahli sieťkou a lepidlom. To bolo v oktobri 2013 dve zimy sme na tom nemali omietku v teplotách pod nulou to bolo v rohoch trošku vlchke to si asi lepidlo tahalo vlchkosť.Na jar 2015 sme to znova napenetrovali hlbkovim penetrakom,potom penetrakom farebným pod omietku a naniesli škrabanú omietku.A ešte sem tam vykružili otvori a túto zimu nič vlchké na tom nevidím.Ale ty to máš už premočené môžeš čakať že ti to začne aj odpadávať.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Zdravim, superdosku by som do exterieru uz nikdy nedal. Nie je vhodna do exterieru je to laboratorne dokazane. Je vela pripadov kto na to doplatil. Poznam osobne. Sam som ju mal ako podbitie strechy na dome. Vysledok. Po 3 rokoch som to zrusil lebo nam zacala od toho vlhka opadavat omietka. Urobili sme nanovo z tatranskeho profilu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Hello, superdosku do exterieru nikdy nedavajte, do dvoch rokov ju budete vymienat, teda naklady sa vam niekolko krat predrazia... Prikladam foto dosky nalepenej na fasadu domu, natretej presne podla navodu. Doska zacne pucat, vyduje sa farba, po dazdi v bublinach je zhromazdena voda, ked bublinu prasknete, vyjde odtial biele blato. Komunikacia fimy: prisiel pan, pozrel, zobral vzorku, ze do laboratotia a odisiel. Po mesiaci sa ozval telefonicky, ze ano, chyba bola v zmesi, ze doda dosky natrete a narezane. prisiel a doniesol vzorkovnik (vraj novy dodavatel). Vybrali sme farbu, kedze bola neskora jesen, dohodli sme sa, ze dosky doda na jar. Prisla jar 2017, vsetko je dohodnute, dodoa dosky, naterte a narezane. Prisiel dohodnuty termin, pan sa neozyva. Po telefonate co sa deje, zacal, ze dosky nam PREDA so ZLAVOU!!!! Na argumentaciu, ze toto nebola dohoda, pokracoval s tym, ze mozme to riesit sudne, ze on nic nedoda. Nazor na kvalitu si urobite sami ci do toho chcete ist.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@power1 ako to pokracuje s tou superdoskou? Pohlo sa nieco? My sme to nakoniec vymenili na vlastne naklady, bohuzial . Sudny znalec v obore stavebnictva povedal ze pripadny sud by sme aj mohli s danou firmou vyhrat ale ze by to mohlo trvat aj roky, samozrejme by sme sme to nemohli prerobit skor kym by nebolo rozhodnutie, no a kto bude cakat kym sa mu to cele rozpadne...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Presvedčil som investora o aplikácii superdosky na podbitie rod. domu cca 3 roky.Zistil som a predpokladám,že budú s tým len problémy.Farba sa začala odúvať,praskliny od pnutia atd.Dokonca som to riešil aj na mojom podbití a ľutujem,pretože to isté nastalo aj u mňa doma.Dodržal som presne všetky odporúčania od predajcu tak ako píšu a som smutný z toho.Stálo to kopec námahy,peňazí a konečný výsledok je veľmi krátky,poprosím všetkých,pokiaľ môžete sa poučiť z iných prípadov,tak určite nepoužite superdosku na podbitie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Staci si pozriet ich propagacny PDF katalog na webe ktory posobi ako zly vtip :D skoro som sa doxcal smiechom. Prirovnavat dosku k airbagu a na kazdej druhej strane prilepit chlapa s rozopnutou mikonou :D to dava celemu naozaj profesionalny dojem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
@jozef74 Dobry den, prosim Vas, ako ste vyriesili vas problem so superdoskou a vlhnutim? Ja mam ten isty problem. Dakujem.
Odpovedať
Hmm.. Ja mam superdosku na vonkajsich podhladoch, ofasadovanu (v principe hned po montazi), od roku 2015 a nevsimol som si ziaden problem.. Nerobim reklamu, len ze nie vsetci zrejme maju problem. Robil to dodavatel, ktory s tym tiez robil prvy krat (podla jeho slov), hladal totiz na moje zelanie material, ktory by bol nehorlavy..
Odpovedať
@cache ja ju mam tiez na podhladoch, na nej sietka, lepidlo a neskutocne sa tam zraza voda. Je to stale akoby mokre a steka to az dole po fasade. Vy ste aku upravu pouzili potom na tu dosku?
Odpovedať
@dasa1310 ahoj.vsetko skoncilo na skladke este stastie ze sme na tom nemali sietku a fasadu.takto ma to stalo 350€ ale uz som zabudol .mam zistene ze doska nie je absolutne vhodna do exterieru .Nechcem uz s tym nic mat je bordel a predajcovia su klamari.jeden mi povedal ze sa to montuje na sadrokartonove cd a druhy ze na dosky a ze preto mi to vlhne ze som to neosietkoval a nenatiahol omietku.A ked som sa opytal ze co z vrchu tak koktali ,odrbavaci.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?