Izolácia + zateplenie sokla

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
chcem zateplovať sokel (Styrodur 60mm), ide o dve DTčka na základových pásoch, je nutné dať pod Styrodur aj hydroizoláciu?
Odpovedať
1
2
@viktoria85 bud dom bez sokla, alebo ak budes este zateplovat 15 tak ju das jednoducho vyssie a vytvoris si sokel ;-) zalezi ovsem od celkoveho dojmu domu,aby potom neukazalo ze mas okna pri trave / nizko polozene...
Odpovedať
@creator a nebude problém keď tam nebude sokel, teda povedzme, že zateplenie múru bude začínať na úrovni terasy. Čo to urobí so zateplením, keď bude pršať, nenamokle izolácia?
Odpovedať
@viktoria85 ak chce aby zacinalo zateplenie v urovni terasy/terenu daj 1 rad tiez extrudovany polystyren ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
ja sa chcem opytat ci je problem ked mam okolo celeho sokla napeleny XPS hr 80mm a je ukladany v jednej vrstve teda spari niesu prekryvane a spoje boli hladke bez perodrazky ako maju niektore XPSka a ten spoj nebol vzdy na doraz a niekde sa vytvorila medzerka aj 5mm sice som sa snazil vypenit penou no ta po case uplne zhnedla a zvetrala - neviem aku ma tepelnu izolaciu teraz (po tom zvetrani - je to problem u sokla alebo hodit na tu 80tku este 20tku ale tak aby som lepil cez skari (spoje povodneho obkladu z XPS) a obidem cely sokel este raz ? Diky
Odpovedať
Zdravím. Pustil som sa do rekonštrukcie kamenného domu. V dome bude podlahové kúrenie. Úroveň hydroizolácie je asi 50 cm nad terénom. Úroveň podlahy bude o asi 20 cm vyššie ako úroveň hydroizolácie. Fasádna izolácia by mala byť iba po úroveň hydroizolácie alebo nižšie - cca 30 cm pod úrovňou podlahy? Nikde som to nemohol nájsť. Mohol by niekto poradiť? Ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Co hovorite na xps Styrisol? Asi je to belgicka firma a mal by byt za dobru cenu. Ale neviem najst nejake referencie... Poznate to niekto?
Odpovedať
Profilova fotka
@nororo nepoznam, kup si jednu platnu a na dotyk citis vidis ci to je kvalitne pripade si urob na tom nejake pokusy
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Nechcem robit novu temu tak pisem sem co vravite na zateplenie sokla s EPS 200S zvladne to mraz vlhkost atd. ? Zataz tam ziadna z vonku nieje. Mam to tak navrhnute len chcem vediet ci ma niekto s tym skusenost.
Odpovedať
@mpfnordy daj tam to co tam ma byt, cize extrudovany polystyren ,alebo perimeter, vsetko ostatne je do interieru alebo na fasadu.
Odpovedať
Profilova fotka
@mpfnordy ja som tiez daval podlahovy, ale do sendvica, obaleny z xps, no keby som robil teraz zas sendvic, dam tam radsej fasadny eps ako podlahovy je totiz odolnejsi
Odpovedať
ja som sa s tym nesral a kupil rovno 12+8 cm XPS a spravim si sendvic ako ma byt, bez vymyslania a nahradzania materialov.
Odpovedať
@jblaze vidíš po čase niečo čo spôsobuje vlhkosť atď ako vravíš, že už by si dal len XPS ? Spravím ako píšete sendvič alebo rovno 200mm kúpim ale je to dosť drahé či to vôbec ma efekt toľko investovať do sokla.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mpfnordy nie ze len xps ale eps fasadny , a nie eps podlahovy, podlahovvy je urceny do interieru,, fasadny do exterieru, a robil som nejake testy sice nie pod zemou ale podlahovy to znasa zle, dokonca podlahovy eps rozozral aj asfalt, fasadnemu sa nic nestalo,, vlhkost som nerieisl kedze ako som vravel je obaleny v xps z kazdej strany po ktorom vlhkost nebude vzlinat a pod vodou to nebude nikdy.
Odpovedať
@jblaze ISOVER EPS SOKLOVÁ DOSKA toto zrejme bude lepšie riešenie ako tam dávať XPS ten budem dávať len do diletácie medzi domom a garažou a domom a terasou. Neviem ako by sa správala ta soklova doska v betone či myslíš, že by to tam zvladla ?
Odpovedať
Ahojte ako by ste odporučili zatepliť základy v našom prípade? Máme základy hlboké 65cm, na tom 2 rady DT 40 plus doska 15cm, základy sú široké 85 a 70cm čiže, je tam volný priestor cca 22cm(pri šírke 85) a15cm(pri šírke 70) najvhodnejší spôsob bude podľa všetkého zapažením, ale tak či tak prosím o cenné rady prikladám fotky aj narýchlo urobenú škicu :) len ma prosím neukameňujte :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Zdravím, nechcem vytvárať novú temu, hľadám na nete aj po starších témach ale neviem nikde nájsť odpoveď na to, prečo sa zateplenie sokla a muriva robí ako sa robí. Nemôže sa potiahnuť EPS F70 nižsie, teda aby prekryl aj platňu? Všade je len, že platňa má byť prekryta XPS-kom, prípadne perimetrom atď. Aký je vlastne dôvod? Chcel by som to spraviť takto ako na priloženom obrázku, ale neviem aké následky by to mohlo mať. Ako tak premýšlam, neviem prísť na to, prečo sa to robí ako sa to robí, keď takto teplený most bude eliminovaný celkom fajn fasadnym polystyrenom.
Odpovedať
Profilova fotka
@roxo99 XPS alebo perimeter má zníženú nasiakavosť....predpokladá sa že doska bude pod úrovňou terénu a bude teda vo vlhkom prostredí preto sa tam dáva XPS. Neviem aký tepelný most máš na mysli....ak je spoj EPS -XPS spravený dobre a XPS je dostatočne hrubé nemá tam prečo byť tepelný most.
Odpovedať
@roxo99 rozdiel medzi perimetrom a fasadnym EPS je v nasiakavosti. perimeter a soklove dosky sú nenasiakave a teda vhodné aj pod úroveň terénu, EPS nie. dokresli to obrázku ešte úroveň finálneho terénu. obe možnosti môžu byť správne, ak je EPS aspoň 30 cm nad terénom
Odpovedať
@miroslav33 to vsetko o nasiakavosti mi je jasne. Pod urovnou terenu bude xps. To neriesim. Len mi ide o to, preco kazdy zacina s eps, teda s fasadnym polystyrenom od urovne prveho kvadru a vlastne platna je prekryta uz len xpskom. Nemam momentalne moznost zakreslit,resp vyciarkat uroven terenu, ale vyska terenu je znazornena tou ciarou dolava od DTciek. Potom nasleduje skryvka ornice a v nej vykop zakladu.Snad pochopene ako som to myslel na tom obrazku :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@roxo99 pri vystavbe zaizoluje zarovno zakladovej dosky (je to prakticke napriklad pri vysunuti muriva ) ale velakrat je nasledne pri zatepleni fasady este ciastocne prekryte aj xps pretoze niekto chce mensi sokel
Odpovedať
@roxo99 lebo väčšinou si ľudia dávajú terén po úroveň zakladovej dosky až finálnej podlahy, preto musia ísť xpskom vyššie. v tvojom prípade sú oba nákresy v poriadku, len zaizoluj základovu dosku z boku ipou, alebo tekutou hydroizolaciou aby neprechádzala prípadná vlhkosť do EPS
Odpovedať
ja mam naprojektovane zateplenie 20cm eps a sokel 5cm xps. chcem ist do vacsej hrubky xps z dovodu velkeho odskoku oproti soklu. Len cena xps je niekde inde ako eps. Preto aj chcem prekryt platnu epskom a zbytok xps pod tym na dtckach.
Odpovedať
@miroslav33 dakujem za odpoved. to som potreboval vediet.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@jblaze ahoj, onedlho má to čaká. Ak to správne chápem, klasika EPS nalepiť na základy ktoré su zalepenkované, a na ten EPS pak styrodur? Snažím sa o čo najlacnejšiu verziu ale aj kvalitnú. nechce sa mi vycalovať za 20cm hrubky styroduru 800e... preto by som to radšej riešil 15cm EPS+5cm Styrodur/Perimeter. Je to výška asi 3 DT (75cm) ktoré budú zakryté zeminou.
Odpovedať
Profilova fotka
Kvalitu zajistí především vzduchotěsnost. Mezera pouhý milimetr zajistí fantastický komín, kterým táhne ledový vnější vzduch pod izolaci. Dát si tu práci a pečlivě zapěnit, když je to ještě možné při stavbě. Pak se to špatně dodělává. Táhnout vzduch to umí i z drenáže.
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanl kedze dvihas dom tak voda tam nebude, to je jasne, jedine vlhkost a tu staci urobit presne tak ako vravis, ochranit eps xpskom ;) nie perimetrom,, perimeter je stale EPS
Odpovedať
Tak ako najlepšie zaizolovat styrodurom? Do akej hĺbky? Koľko nechať nad terenom? A cim lepiť styrodur na Ipu? Dik
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte chcel by som Vas poprosit o radu ako zaizolovat obvod platne 3 rady DT plus platna 13cm...pozemok je v miernom svahu prevysenie 1,3m na predku domu budu vsetky tri DT pod zemou ale na druhej strane kde bude terasa budu trcat cca 1a pol dt nad terenom.. Dakujem za akekolvek rady som dost mlady nevyznam sa vobec v tomto a niesom ani od fachu preto by som potreboval pomoc :)
Odpovedať
Zateplovat sokel by si mal minimalne 30 cm nad upraveny teraz najlepsie xps alebo soklovym polystyrenom a nemal by si ho kotvit cez hydroizolaciu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Dobrý deň. Bleskozvod mám vedený po stene v chranicke. Zatepľovať budem 12cm eps.Podľa normy XYZ by som mal dať min okolo chranicky cca 25cm vatu. Mám obavu z možných komplikácií na spoji vata-EPS a správania sa vaty pod fasádou. Bolo mi navrhnuté riesenie- vatu zameniť za XPS v ktorom bude drážka pre chranicku s bleskozvodom. Drážka by bola rozmerovo o 2 CM väčšia a priestor medzi XPS a chranickou by sa vyplnil protipožiarnou montážnou penou. Nebude problém v spojí XPS-EPS , rozdielna tepelná roztaznost atď? Samozrejme bude XPS presadzovany na zub aby bol spoj rovnaký ako medzi tabuľami EPS.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?