Fúkaná izolácia - skúsenosti

14. apr 2021440
  • @stefan222  poslal som správu

• Chcela by som sa aj ja podeliť o naše skúsenosti s fúkanou izolaciou.
    My sme si dali fúkanú minerálnu izoláciu, ktorú nám realizovala firma MLP izolácie, ktorú môžem hodnotiť na veľmi vysokej úrovni!
    Už od prvého kontaktu s pánom Pocklanom, ktorý nám všetko odborne a jasne vysvetlil, až po samotnú aplikáciu fúkanej izolácie KNAUF SUPAFIL.
    Čo sa týka odvedenia práce, nemôžem absolútne nič vytknúť, naopak pozdvihnúť ich profesionalitu a šikovnosť.Od prípravných prác potrebných pred fukaním ako je znižovanie stropu,aplikácia parozábrany,tmelenie,opásovanie spojov, podbitie parozábrany až po samotné fúkanie izolácie všetko prebehlo nad mieru našej spokojnosti.
    Za nás môžem túto firmu len a len ODPORUČIŤ.

• Zdravim vas, chcem sa informovat na skusenosti po nejakej dobe so zateplenim stropu, konkretne s fukanou izolaciou do tramovej medzery mineralna vata nobasil, kto ma skusenosti? s odstupom casu, dakujem za info.

• Sponzor fóra
  • @romcovw  ahoj, mam vatu isover Insulfit. Ked tak napíšte spravu co vas zaujima

• @lubos_ba  ahoj kto ti to robil , si spokojný , mne dali ponuku asi dvojnásobnú 40 cm za 15 eur tak neviem

• mne sa jedna o starsi dom, chcem dat nafukat izolaciu do priestoru medzi hradami v plafone, mam znizene stropy sadrosom a este chcem dat izolaciu aj do dutiny medzi tramami, tak zistujem skusenosti ludi, uspora na kureni atd. Mam viac ponuk, tak chcem si byt isty.

• @feri70  
    Posielam správu

• @romcovw  
    Ja som tiež zateploval starší rodinný dom. Poctivo som meral spotrebu plynu, vonkajšiu teplotu, vnútornú teplotu.
    Zateploval som najskôr strop (december/január) tak ako som písal príspevok vyššie spolu s fotkami.
    Potom som zateplili fasádu (február/marec) a na koniec aj strop v pivnici (marec/apríl)
    Takže v rámci jednej zimy som si mohol odsledovať ako jednotlivé zateplenie bolo cítiť na komforte bývania.
    Moje osobné pocity:
    1. Po zateplení stropu - v mojom prípade je strop keramické panely s dierami pozdĺž. Zatepliť sa to dalo buď znížením stropu v obyvanom priestore, cize vo všetkých izbách znižovať strop, dať izoláciu a sadrokartón. Túto možnosť som vylúčil vzhľadom na prácnosť a veľký zásah do komfortu bývania počas prerábky. Taktiež sa mi nepáčilo prísť o svetlú výšku miestnosti.
    Takže mi ostala možnosť zatepliť podlahu na povale. Urobil som to tak ako je písané v skoršom príspevku aj s fotkami. (35cm fukana izolácia + drevený rošt s OSB doskami)

Efekt po zateplení - takmer žiadny.
    Ani pocitovo ani merateľné na spotrebe plynu ani na digitálnych teplomeroch v každej izbe. Bol som veľmi sklamaný, pretože som očakával najvyššiu úsporu. Veď teplý vzduch ide predsa hore a očakával som najväčší pocitovo rozdiel (tepelný komfort) a aj úsporu na kúrení. Meral som denne celú zimu spotrebu plynu a sledoval som aj vonkajšiu teplotu.
    Taktiež som sa dočítal, že zateplením stropu sa najľahšie dosiahne úspora a tvrdia to aj všetky firmy čo zatepľujú strop. Tvrdí to aj môj švagor, ktorý si dal tiež zatepliť strop fukanou minerálnou vatou pred niekoľkými rokmi. On mal však iný typ stropu. Klasický tramovy strop. Na povale urobili diery v doskách medzi hradami a tam im izoláciu firma nafúkala. Tvrdí, že efekt bol takmer okamžitý a veľmi citeľný. Doteraz nič iné ani nezateplil (ak vynecháme výmenu okien a vchodových dverí)
    Môj názor, prečo sa u mňa efekt vôbec nedostavil je, že vzhľadom na stavbu stropu sa teplo odvetralo cez pozdĺžne otvory v keramickom strope von cez nezateplene steny. Škoda že som si nepožičal termokameru. Určite by to bolo krásne vidieť.
    O cca dva mesiace nám začali zatepľovať fasádu. (15cm izolácia) Marec 2020 začala Corona a bol som rád, že firma začala aj napriek obmedzeniam. Jeden deň si aj chlapi pekne odstali 3-4hod.na diaľnici pri prvom dôkladnom kontrolovaní policajtami. Počasie bolo ok na takúto prácu. Jeden víkend (piatok až pondelok) sa ale vrátila zima. V noci mrzlo (pamätám si, lebo som utekal ešte odstaviť vodu v záhrade). Krásne som videl aj cítil, aký malo efekt zateplenie v najchladnejšej miestností. Dali izoláciu práve na tej strane domu, kde bola spálňa, najchladnejšia izba. Myslím to naozaj, že v celom dome bolo cca 20-21 stupnov a v spálni len 18. Nechápem ako sa aj teraz dajú nájsť články na internete, že 18 je ideálna teplota v spalni. To je asi z čias, keď mávali ľudia čapice, ponožky, rukavice a na sebe meter hrubú perinu z paperia. 😎😁Najchladnejšia izba je to aj preto, že je pod ňou garáž s garazovou bránou, ktorá nemá žiadnu tepelnú izoláciu. Po zateplení tej jednej strany neprišli pracovať ďalšie štyri dni kvôli nízkym teplotám.
    Výsledok: teplota v miestnosti okamžite stúpla a zrazu bolo z najchladnejšej izby izba porovnateľná s ostatnými izbami. Spotreba plynu klesla o tretinu.
    Keď dokoncovali zateplenie fasády a začali robiť vonkajšiu sieťku a náter, už sa nezlepšilo na komforte nič. Bola to len estetická stránka. Vtedy som začal zatepľovať strop v pivnici (v spomínanej garáži s dverami bez izolácie)
    Dával som 15cm minerálnu vatu (CLT C1 izolačné materiálne dosky s povrchovou úpravou) týmto som dosiahol zateplenie zo všetkých strán niekdajšej najchladnejšej izby.
    Efekt: pri zníženej spotrebe plynu asi o tretinu (zo 14 kubikov za 24hod na 8 kubikov) sa zvýšila teplota v izbe z niekdajších 18 na 23-25 stupňov.
    Musel som na všetky radiátory dať termostaticke ventily s hlavicami, keďže dovtedy tam boli 40rokov staré klasické ventily, ktoré sa už viac menej nedali zmysluplné regulovať. Dali sa samozrejme otvoriť/zatvoriť, ale neexistovala nejaká automatická regulácia na základe dosiahnutej teploty v izbe.
    Toľko moje postrehy. Snáď niekomu pomôže 😉

• ja chcem nafukat nobasil do tramovej medzery, krov ma 21 cm a zateplit steny nobasilom 15 a 12 cm. Snad to teda pomoze aj mne. Inak aky mate material stien? ja mam polovicu domu nepalena tehla a polovicu palena na tehla

• Ešte jeden dodatok. Zhodou okolnosti nam zateplili aj starý 60 r. bytový dom, kde bývam 16cm minerálnou vlnou. Efekt okamžitý. Kým minulú zimu som ani pri plne otvorených radiátorov nedosiahol v izbách viac ako 22 stupnov tak tuto zimu pri vypnutych radiátoroch mám 20-21 a pri plne otvorených to ide cez 25 stupňov.
    Takže kto váha so zateplením...choďte do toho. Ideálne aj s dotáciou od štátu 😎

• @romcovw  
    Starý šedý kvader... Plynosilikat či ako sa to vola. Kedze pred 40 rokmi neboli také presne vytvarované, tak sa často stávalo, že sa cez múry "svietilo"...a zakrila to len Malta, omietka a brizolit...nuž a potom prefukovalo

• ja chcem dat knauf fkd s na steny, kvoli tej nepalenej tehle, nechcem tam nacapat polystyren a zavriet to ako do igelitu. Cena pllyatyrenu teraz riadne vyskocila a je pomaly na cene vaty+difuzne otvorena omietka

• @lubos_ba
    môžem aj ja poprosiť o kontakt na firmu čo vám robila fúkanú izoláciu
    Ďakujem

• @romcovw  tiež by som išiel už radšej do minerálnej vaty

• @jajka692  poslal som správu

• Sponzor fóra
  • @lubos_ba  No, ja som staval z tehly Heluz, teda z toho comu sa dnes nadava "tehla". Sice je brusena, ma uplne presne hrany, aj tak to nie je bohvieco pokial ide o prefukovanie. Ked bola hruba stavba hotova, jeden majster hovori nech si spoje pretrem klebrom, dalsi, skusenejsi sa buchal do prs ze to je blbost, ze ked sa spravi fasada tak nema kade fukat. Realita je taka ze fukalo cez zasuvky a dokonca aj cez splachovac zavesneho WC. Samozrejme uz som to medzicasom utesnil. Pre mna to bol sok, byval som v dome ktory bol ciastocne postaveny prave z tych sedych kvadrov z cias sociku ale nikdy nikde nefukalo.

• @robo91  
    Ja som tiez nemal pocit, ze by fukalo cez steny, cez zasuvky tiez nie. To len taka ta tepelna pohoda, ked lezis na posteli pri vonkajsej stene tak mas pocit, ze odtial ide chlad.. aj ked samozrejme, ze nefukalo cez stenu. ved kvadre boli nerovne, takze sa omietka nahadzovalo lopatami a z vonku aj brizolit.. cize fukat nefukalo, ale chlad 'sálal' ak to tak mozem napisat,. Kazdopadne po zatepleni uplne super.

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
    Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

Články od našich partnerov
    Prečo si vybrať komfortné vetranie s rekuperáciou tepla Zehnder? Desatoro pre zdravý vzduch v miestnostiach
    Inteligentne, teda bezpečne a pohodlne
    Súťažte s PORFIXom o 4 x 4 000 €
    Archív článkov od partnerov