Doteplenie prekladov PIR Doskou Vs. Styrodur

Profilova fotka
Potreboval by som poradit... projektant nam navrhol doteplenie prekladov (napr. za kastlikmi na zaluzie, ZB stlpy atd) 5cm OPTIM KOMBI DOSKA KD 3/50. Stavbari ma presviedcaju na Styrodur, lebo je to vraj lacnejsie a vraj lepsie tepelno izolacne vlastnosti, no ja so uvazoval este nad PIR doskou... Parametre si vygooglit viem, ale nedokazem posudit ci je v nich naozaj taky velky rozdiel... hlavne preto, ze PIR dosky udavaju sucinitel tepelnej vodivosti a Kombidoska a Styrodur zasa Rko... A kedze mozem dat za kastliky max 5cm chcem nieco poriadne... a styrodur to asi nebude....tak hladam lepsie riesenie v ramci tych 5cm... a) OPTIM KOMBI DOSKA KD 3/50 - R=1,10 (cena za m2 11EUR) b) Styrodur 2800C R=1,45 (cena za m2 cca 10EUR ) c) PIR Doska Súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,022 W/mK (nepoznam R) - Cena cca 10,70/m2
Odpovedať
Profilova fotka
@vovo Tepelný odpor R pir dosky si vieš vypočítať, veľmi zjednodušene: R=d/lambda... (d= hrúbka izolácie v metroch). V tvojom prípade to je R=0,05/0,022=2,27. Dúfam, že sa nemýlim 😛.
Odpovedať
Profilova fotka
@vovo nemusíte počítať, sú to malé plochy kde laboratórne výsledky nezodpovedajú realite , takže môžete kvalitu použitých materiálov pokladať za rovnakú. Ináč "PIR Doska Súčiniteľ tepelnej vodivosti 0,022 W/mK" je riadny blud, Wik uvádza celulózová izolácia 0,038 PUR izolácia 0,037 penový polystyrén 0,033 vzduch (normálny tlak) 0,0262 a pod vzduch sa už nedá dostať, len vákuum má nižšiu hodnotu
Odpovedať
@jan45 ne ze bych vasi uvahu rozporoval (a ma smysl za uvedenych hodnot). Chtel bych se zeptat jak si vysvetlujete ze dane hodnoty jsou vyrobci udavane? Navic v pripade aerogelu jsou hodnoty jeste mensi hodnotu (kdyz obsahuje 99.9% vzduchu). Neni to proto ze stanovene hodnoty pro stavebni izolace a plyn(vzduch) jsou mereny jinak? Takze hodnoty mezi izolanty jsou castecne provonatelne ale vuci hodnote plynu (vzduchu) nikoliv.... Ja sam nevim a pokud mate nejake clanky/vysvetleni o tom rad si je prectu samo me to zajima...
Odpovedať
Profilova fotka
@raziel628 nie som vedec, len praktické poznatky zo stavebnej fyziky. Údaje serióznych výrobcov sa zhodujú a Wik väčšinou uvádza fakty overené odborníkmi. Ale, napr. PS je materiál so šaržovou výrobou, výsledný produkt je podmienený kvalitou zariadení , takže parametre môžu kolísať. Vodivosť materiálu je úmerná objemovej hmotnosti, je málo materiálov, kde sú odchýlky, pod vzduch sa ani 99,9% nedostane, takže nemôže byť lepší. Zatiaľ asi najlešiu stavebnú izoláciu robia Francúzi, sú to bublinkové fólie s veľkými rozmermi buniek. P.S. info o materiáloch: Stavebná fyzika https://www.researchgate.net/profile/...
Odpovedať
@jan45 za prve diky za vyjadreni a clanek🙂 Neco jsem si jeste dohledaval a stanoveni vodivosti u nevetranych vrstev je extremne zavisle na sile vrstvy a castecne na orientaci. Pri 5mm ma vodivost vzduch 0.045 ale u 300mm je 1.85. Vodivost vzduchu 0.0262 je udajne u 1mm. Neni toto princip aerogelu (pripadne PIRu) ze snizi uzavrene mezery pod 1mm? Neni tento princip i castecne pouzit u 2 vs 3 skel u oken? Kdy sklo ma rozhodne vetsi vodivost nez vzduch a presto pridanim jednoho skla dojde ke zlepseni parametru? Vim ze se lisi celkova sila okna (vetsi soucet vzduchove mezery) ale toho by slo docilit i bez tretiho skla a presto se pouziva trojsklo... nejsem stavar ale je to zajimave myslenkove cviceni🙂 Hodnoty mam: http://kps.fsv.cvut.cz/file_download.... ale nemel jsem to cele dukladne projit takze jestli jsem nekde napsal blbost tak budu rad za opravu.
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem vsetkym za vysvetlenie 🙂.... Cize vysledok je, ze na doteplenie tych prekladov mozem pouzit aj 5cm klasicky styrodur? Dufam, ze to nebude malo a nebude mi to tam plesniet 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Trochu neskor, ale pre info. Dal som si tú námahu a porovnal výpočtami rozdiel medzi PIR A XPS. Vychádzal som zo súčiniteľa PIR 0,022 a XPS 0,034. Rozdiel v tepelnom odpore je zhruba 1,54 násobok. Čiže ak je tep.odpor XPS 50 mm 1,4708, tak tepelný odpor PIR je 2,27. Čísla vychádzajú zaujímavo a dokonca, ak som prepočítal cenu za 1 štvorec pri rovnakom tepelnom odpore 120 PIR = 180 XPS (vychádza odpor 5), tak mi PIR vyšiel lacnejšie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@vovo tiež riešime túto dilemu...takze čo si použil ? plesnie ci neplesnie? 😄
Odpovedať
Dávať na tepelný izolanty (obvodovy mur) 20 cm polystyrénu a pritom na tepelný vodič (betón) iba 2 cm izolácie? Treba sa na ten detail naozaj zamysliet.
Odpovedať
Profilova fotka
@1bubko2 po dvoch zimach a jednu z toho byvame nemam ziaden problem. Isiel tam styrodur 5cm a este nieco natlacili za kastliky. Mame take v tvare pismena Omega, cize tam este nieco voslo. Sused dal na kastliky len na betonovy preklad a nic tam nedal 🤷‍♂️. Neriesi to a to ma severnu stranu k tomu este. Tomje sice pre mna uz hardcore, ale vraj nemaju s tym ziaden problem 🙂
Odpovedať
@vovo problém príde keď bude mat vo vnutri 22 a vonku bude týždeň minus 20 potom sa nestihne čudovať a určite sa s tými nepochváli 😄 Keď mi prišiel nacenovať exteriérové tienenie a prišli sme k možnosti z vonku kastlík nezatepliť tak mi rovno povedal že mu to mám dať písomne ináč to neurobí, asi vedel o com hovori.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?