Denná spotreba 100kwh novostavba!!

Profilova fotka
Zdravím,vie mi niekto poradiť,či je to normálna spotreba domu?Dom-novostavba 150m2....ytong 300.....zateplenie 200mm polystirén......rekuperácia centrálna.....skladba vaty 2 vrstvy po 200mm.....topíme na 23 stupňov...podlahové teplovodné kúrenie...dom komplet elektrický...prišlo vyúčovanie za elektrinu..tak chcem znížiť náklady,pretože taká spotreba je pre mňa sci-fi 😄 veĺa známych má podobné parametre domu ako ja, no spotreba presne polovičná nechápem...a to mi ukazovali faktúry...ročná spotreba teray po prvom roku bývania bola 22,5Mwh...
Odpovedať
1
2
5
,,dom komplet elektricky,, myslím ze si si nato odpovedal aj sam. Kurit elektrikou je to najdrahsie co moze byt.
Odpovedať
Profilova fotka
no neviem,kolega ma to isté ,komplet elektro dom a platí mesačné zálohy 120e...býva tam 5 rokov...v nejakom detaile sa predsa musíme rozchádzať....mesačná spotreba u neho 1200kwh...u mňa 2500kwh..
Odpovedať
@andrejito_zemanito keby najdrahsie, ale on vravi ze ma dvojnasobnu spotrebu. Tak bud sa porovnava s polovicnymi domami, ma sfusovane zateplenie alebo kuri dvakrat viac.
Odpovedať
@marecko002 treba pozret elektromer aka je aktualna spotreba, a co je najvacsi zrut.
Odpovedať
Profilova fotka
kolega dom 165m2....4 členná rodina, topí na 23 stupňov v kuse...zateplenie mám tip top..a keď tak nad tým rozmýšlam,sfušovať sa dá asi len omietka...lebo ten polystirén 200mm tam je stále vylepený,či už na krivo,alebo nie...😄
Odpovedať
@marecko002 dam najprv moj pribeh aby si chapal moju radu 🙂 Ja mam len 80m2 novostavbu tak som sa rozhodol na zaciatku roku 2022 pre elektricke rohoze. Osadil som rohoze do 3 miestnosti a zalial anhydritom. Regulovalo sa to super. Len tichucko a teplucko ako sa hovori. Komfort maximalny. Samozrejme najvyssia cene energie na trhu. Kriza sa zacala stupnovat, do toho ukrajina tak som porozmyslal a rohoze aj s anhydritom som vyhodil. Osadil podlahove trubky, zalial anhydritom a napojil na tepelne cerpadlo. Doteraz to nebanujem i ked ma to stalo 6000 € zbytocne naviac + 9000 € tepelne cerpadlo. A tebe doporucujem preto minimalne vymenit el.podlahu za trubky. Na trubky napojis vsetky zdroje energie s minimalnymi nakladmi. Potom uz je len na tebe aky zdroj tepla zvolis.
Odpovedať
Profilova fotka
@andrejito_zemanito presne to teraz sledujem cez smart zásuvky....najvetší žrút je asi el.bojler..5kwh deň...😄 rekuperácia 0,8kwh deň...atď....spolu 8-10kwh deň domácnosť a do 100kwh to má sakra ďaleko ešte....preto som teraz objednal ešte 3-f. elektromer na DIN lištu-napojím naň el.kotol,alebo je problém v elektromery..samozrejme nerád by som hneď obviňoval dodávateľa el.energie...ale nedoplatok 2litre po Vianociach trochu pošteklí...
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl mám teplovodné podlahové kúrenie 😄
Odpovedať
@marecko002 tak co tu riesis ?! 🙂 Tak tepelne cerpadlo a je vybavene. Az mas este doma vela "sprchovacov" tak TC je doslova nutnost 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte jeden moj kolega tiež podobný dom,len pár rozdielov: fúkana pena, skladba podlahy 25cm -17 cm eps tvrdený a hlavne tepelko....ročná spotreba 6MWh...😄 matika nepustí.... má 1/4 nákladov oproti mne...tepelko ma asi neminie,ak sa nedostanem na moje predpokladané zelené čísla...
Odpovedať
@marecko002 staval si sam ci firma?
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl TC samozrejme zníži náklady 😄 skor chcem nájsť príčinu veľkej spotreby oproti ostatným s rovnakými podmienkami...😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@cukrik25 okrem veznikového krovu,striekaných omietok,dlažby a okien, všetko sám od základov až po fasádu
Odpovedať
@bksl prečítať si otázku (aj dvakrát) ju niekedy pomôže pochopiť 😇✌️
Odpovedať
@marecko002 nemas doma nejakych "saboterov" co nejako nadmerne vetraju ? 🙂 Inak caste sprchovanie aspon 4 - clennej rodiny "zozerie" pri novych kvalitne zateplenych domoch viac energie ako vykurovanie domu. A ak su to vacsinou zeny tak si treba zdvihnut zalohu na elektrinu este viac 🙂
Odpovedať
Zacal by som termokamerou, ak mas tu moznost. Preskusavanie meradla distribucky ako najposlednejsia moznost. Za svoju karieru okolo elektriny som zazil x preskusavani elektromerov a vzdy to skoncilo v neprospech zakaznika, ktory to navyse zacvakal. Ides na to dobre, meranim spotreby spotrebicov a predradenim meraca pred kotol. Aky mas tarif v distribucke? 100kWh denne je hodinovka cez 4kWh... kurenie v cerstvej novostavbe, ohrev tuv, spotrebice ... je to vela, ale je to realisticke cislo.
Odpovedať
@marecko002 ok, takze sfusovanu izolaciu mozes vylucit, podlaha ma aku skladbu? Inak ked vydelis svoju rocnu spotrebu tromi, co moze byt rozdiel medzi el.kotlom a tepelkom tak to niesu az take rozdielne cisla voci kolegom A nemozes porovnavat seba a kolegov, iny dom, ine osadenstvo, ine navyky Za dalsie, prve dva roky treba ratat zo zvysenou spotrebou...
Odpovedať
120m² od 10.2.2022 do 10.2.2023 4398kWh 4osoby... kurim klimatizaciami....
Odpovedať
@marecko002 v tychto dnoch ti elektrokotol musi zozrat na kurenie minimalne 40-50kwh/den tak asi nieco pozeras zle.
Odpovedať
@marecko002 ak máš dennú bežnú spotrebu 10kWh mimo kúrenia, tak čisto na kúrenie dávaš nejakých 19MWh ročne? To je unreal
Odpovedať
Treba si uvedomit ze ta energia co pride cez kabel do domu sa musi niekde prejavit. Ak sa neprejavuje pocitom tepla tak odchadza bud vetranim alebo v ohreve teplej vody. Ak by boli v dome velke tepelne mosty - tepelne straty tak by tam mala byt aj plesen.
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl 😄 si ma rozosmial,ale ver či nie..u nás sa asi ešte nikdy nevetralo 😄 rekuperácia beží nonstop 24hodín denne, vlhkosť domu momentálne 46 percent mi ukazuje..a zálohy 😄? neboj tie sa momentálne zdvihli samé,respektíve dodávateĺ na 315e/mesiac 😄...a čo sa týka sprchovania..ako som už písal, mám elektrický bojler zapojený na smart zásuvku,tak to si kontrolujem a max. čo nám ohrev teplej vody "zožral " bolo 5-6kwh/deň.
Odpovedať
@goldway ake to mas klimatizacie a s akymi vykonmi ?
Odpovedať
@marecko002 tak skus odmerat dva-tri podobne dni s rekuperackou a dva-tri dni bez rekuperacky. Mozno mas nastaveny zbytocne velky prietok vzduchu a tym ma rekuperacka aj mensiu ucinnost.
Odpovedať
@bksl alebo zapnuty by-pass
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix už som nad tým rozmýšlal a profi termokameru mám k dispozícii,buúci týždeň ju zoberiem na víkend domov a budem hľadať teplené mosty...ešte ma napadá,či neposilniť minerálnu vatu aspon o ednu vrstvu v hrúbke 150mm..tarif mám DD5...vysoký tarif denný prírastok 2KWh...nízky tarif 80-100kwh...
Odpovedať
@marecko002 nemas daku vychytavku v podobe vyhrievaneho chodniku, ci okapov? Nikde som sa nedocital akou masinkou kuris a kde je dom umiestneny. Termokamera ti neukaze zasadny problem, lebo keby bol, tak by si ho videl i z vnutra v podobe plesni. Sprav to jednoducho odfot si hodiny, vypni kurenie a odfot si ich na druhy den v rovnakom case.
Odpovedať
@marecko002 Osobne nepredpokladam, ze odhalis nejake zasadne tepelne mosty. V tomto obdobi by tam totiz uz s vysokou pravdepodobnostou kondenzovala vzdusna vlhkost, napriek rekuperacke.
Odpovedať
Profilova fotka
@cukrik25 skladbu podlahy som dával 80mm a 50mm EPS 150....potom štandard fólia,teplovodné rúry a poter 6-7cm...komplet dom veĺkoformátová dlažba...hmmm nejdeš na to zle s tými počtami....
Odpovedať
Profilova fotka
@marecko002 no však gro spotreby bude tvoriť elektrokotol ... ja zatiaľ 100m2 dom, menej zateplený jak tvoj, spotreba na kúrenie od začiatku vykur. sezóny- septrmbra 2022 - doteraz 1077 kwh tiež kúrim troma klimatizáciami
Odpovedať
1
2
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?