Čím lepiť polystyren na fasádu a dávať aj kotvy?

Zobraz úvodný príspevok
Chceli by sme niečo od Baumitu, myslela som že klasický Baukleber, ale majú písané že to nieje na fasády. Z ich ponuky mi vychádza Baumit pro contact na EPS a Baumit Starcontact pre XPS na sokel. Je toto dobrá voľba? Prípadne mi poraďte dajakú alternatívu. Budeme dávať 20cm bieleho EPS 70, treba to aj kotviť? Ide o bungalov. Ďakujem za každú radu :-)
Odpovedať
Profilova fotka
Ja budem dávať čierny grafitovy EPS Isover Graywall a tam sa odporúča kvalitnejšie lepidlo. Takze o pene ani neuvažujem, aj z dôvodu že vidím čo sa stane s penou keď má ku nej prístup vzduch. Skrehne. Potom EPS podľa mna držia po čase len kotvy alebo len veľmi malo pena. To je len moj názor. Co sa týka kotvenia, tak kotviť budem istotne. Pre istotu a dobrý pocit nech to drží keď príde hurikán. Kruhy po hmozdinach nebude vidno ak spravíš zapustenú montáž pripadne použiješ samozrezne zapustne hmozdinky. Tie kruhy alebo ako to volajú bodkovanie, sa vyskytuje len pri povrchovej montáži.
Odpovedať
Profilova fotka
@martiner33 pena je hakliva na UVziarenie nie na vzduch led uz. Ja som nazoru ze kotvit treba .. nieje to velka polozka. Rozdiel medzi lepidlom a penou je v rychlosti nasledujuceho kroku.
Odpovedať
Profilova fotka
@wolodymyr mas pravdu s tym UV, dakujem za vysvetlenie, Kamarat ma nahovara stale na tie Fisher kotvy, v piatok pride obchodak urobit predvadzacku, dam vediet ako to dopadlo.
Odpovedať
@martiner33 ahoj ja mam fisher kotvy v ytongu. pre skusku som dal jednu platnu len na kotvu, zlomil som polystyren, kotva ostala aj s druhym kusom na stene. kotvy som daval len na narozia a prvu radu.
Odpovedať
Profilova fotka
@lipton734 Ja pre istotu dam kotvy vsade, nepokazim nic akurat do toho nalejem troska viac penazi a budem kludne spavat ked pride 100 rocny vychor 🙂
Odpovedať
tehla porotherm profi 30...lepim pur penou..a kotvim !
Odpovedať
Profilova fotka
@martiner33 ano zapouštíme hmozdinky a dáváme zátky. Ale vím na 100% že to v zimě vyleze i na této zapuštěné sestavě. U sousedů na fasádě to jde vidět. Čím tmavší barva tím víc to jde vidět...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@mcsmekac @jitkaand - Aby bolo jasne, nechcem robil reklamu. Dnes bol u mna sikovny typek priamo z Fisheru. Robil odtrhove skusky - porovnaval klasicke kotvy s ocelovym trnom ktore sa zatlkali a Ecotwist. Vysledky: 1. Ecotwist = rychla a cistejsia montaz - odpada frezovanie pre zapustnu montaz, miesto ciapky sa vsak vypeni diera penou - spotreba minimalna. 2. Ecotwist drzali jednoznacne viac. Chybou sice bolo ze som nemal skrutkovacie kotvy ktore vraj drzia porovnatelne dobre. Zatlkat kotvy do porobetonu sa nesmie. Prva Ecotwist drzala 0.54kN, druha 0.9kN. Klasicka kotva zatlcena 0.08kN. 3. Pomocou Ecotwistu netreba kotvit T spoje co je nie tak pevne (hmozdina drzi na rohoch) a nieje to ani nutne pri velkych hrubkach EPS - u mna 16cm grafit. Ja budem davat 3 kusy na jednu dosku (presne podla normy - teda 6ks/m2). Do tehly vraj stacia aj 2. Takze nieje o com, som rozhodnuty. Pridavam par fotiek.
Odpovedať
@martiner33 pekna reklama. Pochybujem ze Klasicka kotva zatlcena 0.08kN. To by bolo 8kg potrebnych na vytiahnutie kotvy co by sa dalo zlahka nasimulovat rukou a garantujem ti ze natlkacku s ocelovym trnom rukou nevytiahnes! Kludne si to mozes nasimulovat :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba Mne sa to tiez nezdalo ale podla mna je to tak: 1. Kotva bola natlkana, co sa do Porfixu nesmie vraj kvoli razom ktore tam vznikaju. Takze tym zatlkanim sa moze diera troska vyhlodat. Predpokladam ze ak by som ju sruboval, nenastal ten problem. 2. Pozorne som sledoval ci nahodou typek nespravi vacsiu dieru - vrtal pekne rovno, natlkacky boli 10, tie Ecotwisty 8mm. 3. Zohrat rolu mohlo aj to ze posledne dni prsalo ako dive a Porfix bol namoknuty. Neviem ci by tie natlkacky nemali byt nabite este hlbsie, Hlbka zapustenia bolo cca 7cm. Reklamu robit nechcem, proste som sa presvedcil ze ta Ecotwist drzi lepsie, jednoduchsia instalacia (az na to vypenenie diery). A co je tiez rozhodujuce - cena. 1 kus ma vyjde necelych 50 centov. Srubovacia kotva velkej dlzky (cca 25cm) ma vyjde mozno trosicka lacnejsie ale vyhody aspon podla mna prevysili ten malicky cenovy rozdiel.
Odpovedať
@martiner33 v poho, ja som mal kotvy za vyrobnu cenu a na cely dom ma vysli 50E s ocelovym trnom + 100E frezka s eps stuplamy. Ja mam porobeton P4 a ten rozdiel v tuhosti je priepastny, keby som mal super truper nadychany porfix tak by to tak mohlo byt ako pises.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martiner33 plastovu kotvu s kovovym trnom z 500 triedy porobetonu len tak rukou nevytrhnes. Nehovoriac o tom ze odtrhovky z mapei lepidla vysli tak ze sa lamal eps a nie na zlepenom spoji takze fischer kotvy su paradne ale ich cena to trochu zabija. Kotvit staci narozia a vyssie domy,ale kazdy sa isti. Ja som dal plastove kotvy s kovovym trnom ktory mal na konci plast a prerobil som vrtak do eps a vrtal na 4cm dovnutra eps a daval 2 stuple grafitove. Nikde kotvu nevidno,cena nizka, most tam nie je nejaky zazracny.
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba cena hra rolu to jo ale podstatne je ze to drzi, ty mas tuhsie/pevnejsie tvarnice avsak na ukor tepelnych vlastnosti predpokladam. ale to je do inej diskusie 🙂 poslem foto z realizacie.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefsv ja potrebujem cca 800 kotiev coz je cca 400 EUR. Je to hodne penazi iba za kotvy. Preto som aj volal toho typka, nechcelo sa mi tolko investovat. Teraz som si isty ze to bude dobre. Viem ze niekto nekotvi vobec, alebo len rohy. Ako si pisal, kazdy to isti, ja dvojnasobne 🙂 Aj tak si myslim ze mam tie kotvy za dobru cenu takze az tak markantne by som variantom srubovacich plastovych kotiev s ocelovym trnom neusetril. Vyhody ktore su tam su pre mna jednoznacne.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac zavrtat klasicku kotvu si mozes do eps kolko chces
Odpovedať
Ja som daval 4cm stuple do sedeho sede, do soklovej dosky vyfrezovane zo soklovej dosky... Mal ti ten majsterko ukazat ako s tym ecotwistom ukotvy soklovu dosku alebo xps, rad by som si to pozrel :-) Ja som daval 8ks/m2 a pripadalo mi to ok ako zamedzenie problemov do buducna. Ta pena to drzala len pokial som to neukotvil a kludne sa uz moze rozpadnut umelohmotne kotvy tam epsko podrzia 300 rokov :-)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac fischer kotvy poznam dobre, su dobre len stale zbytocne drahe. Presvitat ti nic nebude. Przve kvoly tomu ze to bezne vidno na domoch som daval 4cm zatky. Pri tejto hrubke uz nic nevidno.
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefsv @mcsmekac @rkorba Ten typek mi slubil ze ked mi to pride ukazat/vyskolit nas ked to pojdeme kotvit. Video iste poslem. Dokonca mi pozicia aj ten pripravok taky stvorhran s ktorym sa to zavrtava. Stoji sice iba 20E ale po montazi by mi to bolo nanic. Spravne ako pisete, bez priklepu jednoznacne. Ak je tehla tak s priklepom ale idealne velmi slabym ak sa da na masine nastavit aby to nerozbilo tehlu. Fisher ma na to aj speci vrtak so skratenou drahou SDS PLUS. I ked to budem lepit na lepidlo, spomeniem ze vcera som upevnoval bleskozvodove kontrolne krabice a podlepil som ich XPS (su len do vysky 150mm). Nalepil som ich na termo penu a po cca 10 minutak som ten kusok XPS cca 15x20 nevedel dat dole ani kladivom. Drzalo ako dive. Takze myslim ze aj lepenie na penu by mohlo byt fajn ak je idealne rovna stena coz je casto problem pri neprenych Porfixoch kde sa zrovnava stena pri murovani zvnutra, vonku su teda nerovnosti - fajn daju sa celoplosne zrovnat ak by bolo treba 🙂.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@stavbar81 pozdravujem, to je poradie od najlepsieho podla skusenosti? Plati to aj dnes ci uz je nieco lepise? dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
ahojte, aké kotvy pre zápustnú montáž by ste odporúčali na sivý austrotherm polystyrén 120 mm ? platí, čím hlbšia zápustná montáž, tým lepšie ? ĎAkujem
Odpovedať
@prokennex Fischer Ecotwist. Dnes 400ks na paradu.
Odpovedať
@palo18 Pri lepení EPS na fasádu dokážem skorigovať 10mm nerovnosti podkladu ? ( odskoky medzi obvodovým múrom, stropnou doskou a atikou)
Odpovedať
@purplesticks samozrejme, a co neskorigujes lepidlom skoriguhes prebrusenim.
Odpovedať
@palo18 akú hrubku polystyrenu dávate ? nelámu sa tie kotvy, dobre to ide "zatočiť" do eps dosky y?
Odpovedať
@rkorba aké kotvy si používal ?
Odpovedať
@prokennex taketo https://zateplidom.sk/produkt/hmozdin...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?