Ako zatepliť obvodovú stenu z Ytongu o hrúbke iba 150 mm?

Profilova fotka
Z bývalej verandy starého vidieckeho rodinného domu plánujeme urobiť kúpeľňu. Inú možnosť nám priestory domu neposkytujú. Verandu však bývalí majitelia postavili tak, že zamurovali tzv. nálep ktorým sa vchádzalo do domu aj do jednotlivých miestností. Na uzatvorenie tohto priestoru použili tehly, pričom múr má iba 150 mm hrúbku. Tento múr siaha do výšky jedného metra, nad ním je presklená časť až po strop. Vyzerá to nejako takto - fotku som našla na internete: https://www.romantickechalupy.sk/kfc.... Presklenie chceme odstrániť a múr v časti pre kúpeľňu dostavať Ytongom hrúbky 150 mm. Žiaľ nie je možné hrúbku steny zväčšiť ani v prípade, že by sme celú priečku vybúrali a postavili nanovo. Priestor je už teraz úzky, keby sme ho zúžili, nedal by sa už využiť na kúpeľňu. A situovať nový múr ďalej od domu a tým priestor rozšíriť zas nie je možné kvôli streche. Preto sme zvolili tú variantu, že iba dostaviame stávajúcu hrúbku múru. Keďže sa však jedná o obvodový múr, bude nutné zateplenie. Vie mi niekto poradiť ako postupovať, ako zatepliť taký tenký obvodový múr? Zároveň ma zaujíma akým spôsobom riešiť inštalácie sanity, ktorú by sme radi situovali práve k tomuto obvodovému múru. Je to vôbec možné a hlavne bezpečné? Nebude v zime voda zamŕzať? Ďakujem za všetky odborné rady. Pokúšala som sa dovolať niektorým firmám, aj priamo odborníkom z Ytongu, ale telefóny určené pre zákazníkov nikto neberie :-(. Snáď sa tu nájde niekto ochotný a znalý problematiky. Veľmi v to dúfam.
Odpovedať
Profilova fotka
Izolacie co najviac.. S najyssim tepelnym odporom.. Sanitu mozete bez obav instalovat aj na tu stenu
Odpovedať
richard, na stenu áno, s tým nebude problém. Len neviem, či to nemyslela tak, že chcú rozvody zasekať do tej steny. Ale myslím, že aj to by išlo. AK má ytong 15 cm a potrubie zasekáte do hĺbky 5 cm, stále zostáva za potrubím murivo 10 cm plus izolácia. Zamrznutia potrubia by som sa neobával, ak to bude dobre zateplené. Keďže murivo bude mať iba 15 cm, dal by som 20 cm izolácie. Predpokladám, že tá stena, ktorú vymurujete, nebude nosná, že nosné prvky zachováte po vybratí presklenia. Na to pozor, aby sa vám to neprepadlo. Ešte by som doporučil pred realizáciou zbehnúť na stav. úrad a spýtať sa, či takýto typ rekonštrukcie nepodlieha minimálne ohlasovacej povinnosti alebo dokonca stavebnému povoleniu. Aby ťa potom nejaký dobroprajný sused nenatrel úradu a nedostala si pokutu za čiernu stavbu.
Odpovedať
@ottingerova Mňa ešte napadla taká vec. Ak sa nedá rozšíriť dovnútra, rozšíril by som ju aspoň 5 cm smerom von. 15 cm bude na podlahe, 5 síce vo vzduchu, ale bude do čoho zasekať rozvody a zvonku sa to polystyrénom dorovná - na stenu kúpelne 15 cm EPS, zvyšok 20 cm... Ako by to kolidovalo so strechou?
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 Strechu plánujeme na budúci rok, tento rok to žiaľ z časových ani finančných dôvodov nevyjde aj keď viem, že rozumnejšie je začínať rekonštrukciu strechou. Popri tejto verande, z časti ktorej urobíme kúpeľňu, bude vstupný chodník. Nad ním sa krov predĺži, takže by ten predĺžený krov zakryl aj zateplenie. Ak som to správne pochopila, miesto 150 Ytongu by sme na domurovanie mohli použiť 200 mm. Momentálne je tam betónová parapeta ktorá sa kedysi pri takýchto riešeniach dávala pod železné okná.Tú chce manžel odpíliť na šírku terajšieho múru. Na tomto obrázku to vidno, ale nie je to náš dom, len okno aj múr vrátane nosných stĺpov je rovnaké. Nad železným oknom je betónový preklad, ten tam ostane, vymuruje sa len otvor po odstránení železného okna. Tie rozvody sa ale budú sekať do spodnej časti, nie do tej, ktorá bude nadstavená. Možno dokonca do podlahy, neviem či to nie je riskantné sekať do takto úzkeho múru. Vďaka za vaše rady, má to pre nás veľký význam, nie sme odborníci :-( . https://www.romantickechalupy.sk/kfco...
Odpovedať
Ja by som tým 200 Ytongom začal od podlahy. A keď sa hneď aj nezateplí a vnútri sa bude kúriť, rozvody prežijú...
Odpovedať
Profilova fotka
Ale nebude vadiť, keď základy sú úzke? Sú len na takú šírku akú má múr, čiže 150 mm. Keď sa takto úzka stena zateplí, čo bude pod tým nobasilom dole? Nie je potom lepšia voľba celé to vybúrať, rozšíriť základy a postaviť širší múr? Táto varianta by ale znamenala viac roboty, preto sme dúfali, že toto nebude potrebné.
Odpovedať
@ottingerova Práve preto, že nevieme, ako to vyzerá pod zemou - v základoch - nevieme správne poradiť. Lebo súčasné riešenie základov a podlahy mohlo stačiť verande, ale pre kúpeľňu to nemusí byť postačujúce. Už tu naznačili niektorí, že je riziko, že po zateplení budete mať problém s vlhkosťou, ktorá sa potom môže ťahať zo zeme cez základy, ak by stena nebola odizolovaná od základov. Lebo kým to nie je zateplené, tak tá vlhkosť na stene vyschne. Zateplením vlastne uzatvoríš povrch steny a tá vlhkosť sa potom môže tlačiť do interiéru.
Odpovedať
Profilova fotka
Pomohlo by podrezanie terajšej steny o hrúbke 150 mm? A na čo nasadne ten nobasil, keď pod ním nebudú základy? Môže taký hrubý nobasil trčať do priestoru? Inak - celý dom musíme obkopať a zaizolovať, to je súčasť plánovanej rekonštrukcie. Len sme chceli najskôr urobiť kúpeľňu a WC, aby sme tam mohli chodiť na dlhšie, nielen na jeden-dva dni, tak sa veľa práce urobiť nedá. Dom je cca 80 km od nášho bytu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?