60m2 domcek a plyn za 800 eur ?

Vie niekto orientacne posudit, ci to nie je nezmyselne vela a cele zle ? Jednopodlazny s neobyvanym a zatvorenym podkrovym (ale v nom su drevene dvere z dosiek, cize tipujem velky unik tepla, ale ak je to zateplene v strope, tak na tom zalezi minimalne?) zastavana plocha 60m2. Lokalita Senec, interierova teplota 22c, kurenie, voda, varenie na plyn. Spotreba 2013 a 2014 po 12000kwh a 2015 az 17000kwh. Okna max 15% zvacsa na juh. Cenovo je to 600 a 800eur u slovakia energy. Podlaha urcite len 6 az 8cm polystyren, strop neviem ale zrejme viac ako 20cm niecoho nie, stena vyzera byt volnym okom na 45cm cize tipujem 30+15. Moja zvedavost je zamerana, ci to moze mat tak brutalnu stratu, alebo je to uplne v norme? Cca 10rokov stary dom. Zo severu velmi kryty proti vetru nie je, z inych stran ano. Vdaka :)
Odpovedať
@dusantt ja mám 180 m2 vykurovanej plochy + varenie a čiastočne ohrev TUV a miniem za rok pri vnútornej teplote 24C 10 000 kWh plynu. Dom má 42 rokov, ale je po rekonštrukcii. Niekde budeš mať chybu.
Odpovedať
No ved mne to tiez nedava logiku, rodicia maju plyn za 1000 pri 180metroch.. Nechapem kam sa straca tolko plynu, varenim to asi byt nemoze.. zeby zly kotol? Ale to tiez je asi blbost, ci?
Odpovedať
Ciastocne to moze sposobovat aj zle nastavena cirkulacia TUV, ak ju mas stale pustenu
Odpovedať
Ok, Porobeton plus 5 cm polystyren Podlaha 5cm Strop 16cm skelenej vaty Takze asi tymto to bude? @jordyl , no neviem , ale na tuv obcas treba cakat, ale to len laicky postreh, to fakt netusim ako maju nastavene... Inak ale dvaja dochodci cize su nonstop doma, nonstop vykurene...
Odpovedať
@dusantt no, jedno je iste, tvoj odhad izolacii bol dost chaby :)
Odpovedať
@dusantt radiatory či podlahové kúrenie ?
Odpovedať
@leilak1 radiator, 2izby a kupelna..
Odpovedať
@dusantt Tak asi kondenzačný kotol to nie je ... tak tie straty môžu zodpovedať...akurát nerozumiem tomu veľkému rozdielu ....v roku 2015 Ak máš radiatory najväčšie straty sú cez strop, lebo teplo najskôr prúdi tam hore.... Podlaha je OK pri radiatoroch a stena dá sa. Ale strop by mohlo byť ešte 20cm určite ... a citeľne znížiš spotrebu plynu.
Odpovedať
@leilak1 no kedze je to tak 60metrov zastavanej, nebolo by na skodu tam hodit extra 20cm vlny a zaizolovat aj tie "vrata" do podkrovia? Ktovie kolko mostov tam je :/ Povodne tam chceli dat polovicu z tych 16cm sklenenej vaty, ale domaci chcel dvojnasobok, skoda ze netrval na este viac.. za 600eur plus doplnky by sa to mozno vratilo aj pod 5 rokov ? :)
Odpovedať
@dusantt ISOVER UNIROL PLUS hrúbka 200mm 1m2 izolácie 6,11 € s DPH Dokopy ale 360eur. ako píšem strop pri radiatoroch je najdôležitejší... ..a v tomto dome je to ozaj najslabší článok ...
Odpovedať
@leilak1 Ak má v strope 16 cm vaty a položí na strop ešte meter vaty, ušetrí na kúrení niekoľko percent, ale určite nie viac ako 10%. @dusantt Ak existujú nejaké odpisy plynu po mesiaci, daj ich sem. Hlavne z leta..
Odpovedať
@jakino No, len dva mesiace v 2013 som nasiel, tam v lete to bolo cca 100kwh mesacne cca Potom su obdobia od 1.9 do 31.12 a 1.1 do 1.9 co nam asi nic nepovie? Neviem.. Ale ak v od konca jula do konca septembra bolo 227kwh ak to bolo korektne odcitane, tak 1200 maju na tuv a varenie? Dava to zmysel? Potom na kurenie az 10-15 tisic ? Ale az dojdem domov tak dam sem foto
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dusantt Bývam v 80. ročnom dome, 60m2. Plastové okná 2-sklo, podlahové kúrenie, podlaha 10-12cm PS, steny 45cm pôvodné, nezateplené, strop 16cm vata. Okná takmer výlučne na východ (1 na západ ale tieni ho susedov strom, 1 na sever), kúri sa na 21,5C, Ružomberok. Ročná spotreba 13500kwh plyn (cca 660€ v SPP) + na jar a jeseň občas krbové kachle. 2 dospelý, TUV aj varenie na plyne, 15r starý kotol Junkers s prietokovým ohrevom. Takže +- myslím rovnaká spotreba ako u teba. Vzhľadom na tvoje južné okná, zateplené steny a polohu by som čakal cca o 20% menšiu spotrebu.
Odpovedať
@dusantt 100 kWh mesačne na ohrev vody je výborná (až nereálna) hodnota, ale predpokladám, že ste odpisovali m3 a 100 m3 mesačne je katastrofa. Si si istý, že spotreba cez leto bola 100 kWh/mesiac a nie 100 m3?
Odpovedať
@jakino myslim, ze 100kWh na ohrev vody nie je nerealna hodnota, tiez mame cca taku spotrebu dvaja v domacnosti za mesiace jun, jul, august, september.
Odpovedať
@gashtaan veď píšem, že je to výborná hodnota, ale v spojebí s varením sa mi zdá nereálna. My minieme mesačne cca 100 kWh len na varenie. A odpisovať plynomer v kWh, keď on meria v m3 sa mi tiež nezdá. Možno to už @dusantt prepočítal, preto som sa pre istotu spýtal, či to sedí, nech môžeme ďalej pátrať po príčine vysokej spotreby
Odpovedať
@jakino v tych 100kWh co som ja pisal bolo aj varenie, no u nas sa vari len cez vikendy... zalezi o zvykoch, niekto sa v lete sprchuje studenou vodou, tak moze mat spoterebu este nizsiu, to ale nie je nas pripad :) Ale hej, chapem o co ti ide s tymi m3 vs kWh, ja som to prepocital, ale je pravda, ze vacsina ludi ani netusi ako sa to robi...
Odpovedať
prikladam jedno zauctovanie, ak to pomoze je to trochu divne, ze koncom sept 2013 je 500kwh za 10 dni, pricom v lete je 200kwh za 2 mesiace.. oktober-november-december 2013 za 4300kwh a od 1.1 do 24.07 presne 7000kwh
Odpovedať
@dusantt Z tohto vychádza na ohrev vody a varenie 1500 kWh za rok a zvyšných cca 10-15 000 kWh na kúrenie. Ako to vyzerá ten dom? Spodné podlažie 60 m2, vrchné podlažie 60 m2? Izolácia podlahy spodného podlažia 5 cm, 40 cm pórobetón+izolácia stien 5 cm a izolácia stropu vrchného podlažia 16 cm? Strop druhého podlažia je rovný, či sú tam aj šikminy, alebo len šikminy? Tie drevené dvere sú na balkón? Je vrchné podlažie vykurované? Aké sú na dome okná? Dvojsklá k=1,1?
Odpovedať
@jakino no, dom je 6x10m (necelych), Ackova strecha. zatepleny je len strop, je tam OSB, potom ta 16cm sklenna vata, potom dosky a potom krov, krytina.. nic tam nie je, len su dvere do tohto podkrovia z exterieru (strecha stareho domu), tie dvere su len bezne z dreva, nic izolovane. podkrovie je celkovo neobyvane, prazdne. nevykurovane. porobeton len 30cm, plus izolacia cca 5 cm - udajne. dvojskla, ale cisla neviem, uz tam nie som. nabuduce pozriem, ale klasicke, ziadne special urcite. jedno dvojkridlo a jedno trojkridlo, potom dalsie tri jednokridla, nic velke, priemerne 90x150cm kridlo. este mi napadlo, tento novy dom je napojeny na stary dom, to napojenie silne pochybujem ze je izolovnane (to je ta 6m stena), plus, v dom je aj spaiza, ktora je z beznych prieckoviek a vzdy je tam otvorene okno, je tam zima, aj to bude velky unik.
Odpovedať
@dusantt keď to prerátame, na kúrenie ide cca 10 000 kWh plynu, to je pri účinnosti kotla 80% strata 8000 kWh. Vydelíme to 230 dňovou vykurovacou sezónou po 24 hodín a dostaneme stratu cca 1,5 kW pri priemernej teplote cca 5C. To je celkom v pohode. Ja mám na podobnej stavbe 3x viac izolácie a trojsklá okná a mám tam približne polovičnú stratu. Takže to bude ok. Otázne teda zostalo len to, prečo vlani tak vyskočila spotreba
Odpovedať
@dusantt Ak rozroluješ po povale ešte 24 cm Nobasil Classic 040 za 270€ usporíš na kúrení 2000 kWh plynu za rok, čo je cca 90€. Vráti sa to za 3 roky. Doizolovanie stien a výmena okien a vchodových dverí by mala mnohonásobne dlhšiu návratnosť. Tak isto výmena kotla za kondenzačný (ak tam taký nie je) by mala návratnosť cca 20 rokov
Odpovedať
@jakino no kedze zima viacmenej este len zacina, tak je to velmi zaujimava myslienka.. ono by to stacilo len tak navolno rozrolovat, alebo treba to este nejak uchytit, pritiahnut, pripevnit? alebo po dobrom rozlolovani, nenechami volneho miesta sa gravitacia uz o to postara ? pripadne na to miestami polozit nejaku dosku sem a tam ?
Odpovedať
@dusantt len volne rozrolovať a susediace pásy na k sebe nasilu pritlačiť, aby tam nevznikla medzera. Žiadne fólie pod ani nad izoláciu netreba. Dosky na to nedávaj, lebo doska stlačí vlnu na menšiu hrúbku a o to bude menej izolovať
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?