Základy ach tie základy.

Dobry deň, idem stavať bungalov 13,5x12,5. Idem kopať základy plus mám ešte 2nosne steny v strede domu. Základy 600x1000mm hĺbka. V projekte nemám žiadne železo ani štrkové lôžko. A neviem čo s tým, veľa ľudí mi vraví že by som tam mal dať niečo a veľa zase, že nie je ho tam treba. Je to rovina, a so zemou sa nič nerobilo 50roklv možno aj viac(žiadna navazka nič.tvrda zem). Bolo tu toho dosť popísané, ale predsa by som chcel počuť názor aj od niekoho z vás, kto sa tomu viacej rozumie. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
Nerozumiem sa tomu. Som si vsak isty,ze pokial tam nie su nejake specialne podmienky (navazka, nestabilny svah a pod.) tak pri bungalove zelezo do zakladov urcite netreba. Ak to tam nedal zodpovedny projektant(a nemas nejaky katalogovy projekt), ver mu. Zakladovu skaru by mal po vykope prebrat stavebny dozor, on ti povie najlepsie (ako hoci kto iny z tvojich znamych alebo ludi tu na fore) uz pri prvych metroch vykopu zakladu, ci je tam nutne strkove lozko. (myslim tak na 95% nepotrebne)
Odpovedať
@roman101 ja som staval bungalov. Dal som dole ornicu od 30 do 60 cm ktoru som si nechal na pozemku. Potom som spravil vykop 70 cm do vykopu som nasypal riecny kamen 10 cm potom pasy pre hromozvod a zalial som to betonom. Do ktoreho som napichal roxory cca kazdych 50 cm. Po vytvrdnuti som vylozil DTckami 2 rady ktore som zalial. Ak mas mat sirku zakladov kludne daj kopat 50tkou ja som to tak robil. Stale to bude sirsi vykop. Snad som pomohol.... Daval by som aj kamen lebo odvedie pripsdnu vodu s pod zakladov a roxory len kvoli prepojeniu
Odpovedať
@kaspy ďakujem za info. A práve preto že tam nie je žiadna navazka ani nejaký nestabilný povrch. To nemá absolútne kde ísť. Budem mat miakovy strop. Myslím si že ta sila sa rozloží dobre. Nerozumiem sa ani ka tomu, som obyčajný laik. A to lôžko ? Tiež nemám v projekte. Neviem ani prečo sa to tam dáva ahlavme kedy ho tam je treba. Aj fotky som pridal ako to vlastne vyzerá. Ta zem je veľmi tvrdá už v 30-40cm hĺbke.
Odpovedať
@adidasko1 vdaka, ja som dal tiež 30cm dole ornicu. Poslal som aj vyššie fotky, ako to vyzerá. Budem kopať 60-tkou plus meter hĺbka. Myslím si že to bude v poriadku aj bez železa.
Odpovedať
@roman101 budes kopat dost hlboko a dost siroko takze uplna pohoda nemas sa absolutne coho bat na bungalove sa vaha roznasa v pohode. Vela uspechov pri praci a vela pevnych nervov
Odpovedať
@roman101 železo netreba do základových pásov ak ho projektant nenavrhol a základy nie sú príliš dlhé alebo tam nie sú špeciálne základové pomery. V ílovitej zemine je aj štrkové lôžko kontraproduktívne.
Odpovedať
@roman101 uplne rozumiem tejto tvojej dileme, kedze aj my sme to riesili. V projekte sme zelezo vobec nemali a naokolo vsetci ludia nam vraveli, aby sme ho tam dali. Pre nasu taku vacsiu spokojnost sme ho tam fakt dali aj ked si myslim, ze sme vobec nemuseli.
Odpovedať
@roman101 neblazni vykop to 50kou a rucne docistis, ta 60ka je strasne moc.
Odpovedať
@roman101 to sú všetko otázky, ktoré sú na posúdení statika. Netráp sa kvôli veciam, ktorým nerozumieš. Zavolaj mu a daj si vysvetliť prečo tam nie je štrkové lôžko ani železo a prečo majú základy takéto rozmery. Ja by som povedal, že vaša zemina je dostatočne únosná a preto je to takto riešené. Šírka základov zrejme kvôli širokému múru... a tak podobne a tak ďalej. Mimochodom: http://sunhouse.sk/blog/strkove-lozko...
Odpovedať
Profilova fotka
Presne to ma napadlo. Tazko to budes riesit, ked sa tomu nerozumies. S kazdou pochybnostou by si mal kontantovat projektanta a statika, ktory by ti mal tvoje otazky objasnit
Odpovedať
Ďakujem Vám za info. 😊
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@slavoslav Dobrý deň, môžem sa iba opýtať, prečo je v ílovitej zemi štrkové lôžko kontraproduktívne? Kvôli vlastnostiam ílu a následne, že tam bude stáť voda medzi štrkom, alebo? Ďakujem (som total laik)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@onka štrkové lozko pôsobí ako drenaz, t.z. Ak ma voda cez neho kam odtekat tak vyplavuje drobne castice ilu leziaceho pod tym lozkom a ak nie tak sa presuvaju castice ilu do medzier v strku a znova sa "oslabuje" podlozie pod strkom.
Odpovedať
@onka aby sa zamedzilo zadrziavaniu vody, ku ktoremu by v tom strkovom lozku mohlo dochadzat, pretoze il v kombinacii s vodou rozbreda a straca unosnost
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
caute. je to velky pruser? slabo sme uhutnili beton. ide o zaklad pod plot, bude tam 2m betonoveho plotu. toto bude v zemi
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?