Z pivničného okna chcem urobiť dvere

Ahojte, mám taký zapeklitý problém. Bývam v postaršom baráku, ktorú sme prerábali. Teraz, keď už bývame a domácnosť nám skrášľujú dva plody lásky, nadišiel čas na "bavenie" sa. Mám dom podpivničený, cca 50cm nadzemná časť a zbytok pod zemou. V jednej pivničnej "chyži" mám také okienko, cca 80x40 ("na ležaka". Rozmýšľam, že by som to okienečko vyhodil, urobil dieru až po zem (po zem v pivnici, po podlahu) a zvonku potom dobudoval schody, aby som vedel z vonka sa dostať priamo do pivnice. Potrebujem to najmä preto, aby som si ušetril vláčenie dreva cez obytnú časť domu. Samotné vláčenie mi až tak nevadí, ale zanechávam za sebou piliny, triesky a iný bordel, za čo sa potom žena rozčuľuje (chápem ju). Chcem sa teda opýtať, či také niečo pripadá v úvahu a ak áno, tak ako na to? Základový betón je hrubý asi 45cm, čiže nejaký výrez flexou asi možný nebude (resp. som ešte nevidel takú veľkú flexu). Je to monolitický betón, bez železa. Dá sa to? Ak áno, tak ako? Resp. kto to robí (čo mám googliť) a koľko ma to cirka vyjde?
Odpovedať
Ak to chceš len na to nosenie dreva, čo tak upraviť okno a to drevo tam iba hádzať? Upraviť aby ti to padalo iba nejako k stene, alebo niečo podobné... Podla mňa príliš zložité na to aký účel to ma spĺňať
Odpovedať
@arcticcode väčšie búracie kladivo, trocha potu, guláš a basa piva. Do týždňa to zmákneš aj so schodami. Stačí začať a potom už to ide.
Odpovedať
@arcticcode Dá sa to, ale nemôžeš riešiť len samotný otvor. Potrebuješ tam aj schody, odvodnenie. Si predstav, že príde lejak a vytopí ti cez dvere pivnicu. Podľa mňa škoda peňazí, ale ak sa ti chce a máš na to, je to možné. Aj 45 cm betón sa dá vyrezať. Buď prácne ty sám, alebo oslov firmy, čo robia jadrové vŕtanie a rezanie panelov.
Odpovedať
@arcticcode zažil som podobnú situáciu. Pri okienku sme vykopali jamu na schody, vybúrali otvor na dvere búracím kladivom, vybetónovali, dali dlažbu, osadili dvere, vyspravili stenu a hotovo.
Odpovedať
@chrobak7 Nooo, tak toto ma napriklad nenapadlo, že aj odvodňovať bude treba... Každopádne, dnes som si uvedomil, že stredom toho okna ide pripojka na vodu (teda akože na stred okna "pod oknom", asi 30-40cm nad podlahou v pivnici), takže tento nápad asi padá. @yokel36 Lenže to okienečko je dosť malé 😞 Nejde len o drevo, v pivnici by som tak mohol držať náradie a ak mi treba vonku niečo, tak by som proste týmto vchodom tam vošiel a nemusel isť domu, vyzuvať sa atď atď... Mám ešte druhé okno, v druhej "chyžke", tak porozmýšľam, či by aj toto nebolo riešenie.
Odpovedať
@arcticcode Mne by to tiež nenapadlo, ale švagriná má v suteréne takto vstup po schodoch a keď boli dažde, tak im to cez tie schody vytopilo pivnicu, lebo ten odtok, čo bol pod schodami sa niečím upchal.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?