XPS Hydroizolacia sokla

Ahojte, nejak som tomu na začiatku nevenoval pozornosť a teraz hľadám riešenie pre hydroizolaciu sokla. Máme 5 rád DT (cca 1m nad terenom), z 2 strán domu chceme zeminu nahrnúť do výšky podlahy (taktiež terasu). Šalung nam robili pomocou XPS a IPU potiahli na hranu XPS (viď. obrázok). Videl som to na viecero stavbách,ako ste vyriešili hydroizolaciu? Dostal som radu napenetrovať ipu (10cm) a 1/2 rady tehál a nalepiť somelepiacu hydroizolaciu. Ideme robiť už v dome a niekde po tej ipe z vonku presakuje cez základovu maltu,chcel by som to vyriešiť,ďakujem 🙂
Odpovedať
Hydroizolácia aby bola funkčná musí byť prepojená s hydroizoláciou základovej platne. V tvojom prípade s IPA. Môžeš použiť aj tekutú hydroizoáciu, odporúčam aspoň 2 vrstvy. Potom Styrodur a až na to Nopovú fóliu. Francúzska drenáž a okapových chodník dopĺňajú hydroizolačnú funkciu sokla základov, pretože odvedú podstatné množstvo vody preč od sokla... Keďže máš tak vysoko základy, prepočítal by som v nejakom free programe akú min. hrúbku a do akej výšky by si izoláciu mal dať, aby si nemal rosný bod v interiéry počas zimného obdobia. Predpokladám, že 100mm XPS na 2 tvárnice bude nepostačujúce
Odpovedať
@peter977 Takto je to v projekte (príloha),je to ok? Toto som chcel nechať na fasadnikov,mne ide len o to,aby mi netieklo po stene na IPU a potom cez maltu do domu a z prednej časti+terasu chcem zahrnúť zeminou. Podla toho by som mal ešte prilepiť 50mm XPS na tu 100mm a ešte 40cm XPS 150mm dať na tehlu. Skusím zavolať fasadnikovi,hadam tiež povie svoj názor. Podla projektu to mám tahať po všetkých DT,ale v dnešných cenách to je dosť...
Odpovedať
@budix V projekte je to správne, treba zatepliť všetky DT-čka a hlavne si všimni ten detail kde končí XPS a začína EPS, pretože toto je veľmi dôležitý detail.
Odpovedať
@peter977 Bavil som sa ešte s fasádnikom ,hovoril niečo podobné,dve možnosti. 1. Nataviť IPU aleaspoň na druhý rad tehál a opatrne pritaviť na ten 10cm kusok na styrodure ,následne spoj pretrieť tekutou izolaciou. 2. Odsekať nedokonalosti na 1-2 radách,natiahnúť flexi lepidlo (vyplniť špáry) a následne natrieť dvojzlozkovou tekutou hydroizolaciou 2x. Keďže máme vačsinu okien až po zem ( nulu) ,tak asi budem voliť možnost 1. ,prípadne kombináciu. XPS 100mm potiahne ešte fasádnik podľa terénu hore, dole by som to mal taktiež dať,ale 800€ je dosť...
Odpovedať
@budix no 800€ je dnes dosť ale o 10 rokov sa budeš nad tou sumou smiať. Dom staviaš na celý život. A ak máš šetriť nad niečím, čo nevieš len tak ľahko opraviť/vymeniť, tak do radšej sprav od začiatku a poriadne. Máš pravdu, že sa dá IPA nataviť aj na ten kúsok nad styrodurom ale to bude asi náročnejšie bez toho aby si ho neopálil. Ja osobne radšej volím tekuté hydroziolácie, lebo sa dokonale prispôsobia povrhu. Ale aj to je cesta
Odpovedať
@peter977 trochu mimo temy, ale preco je dolezity detail v tom prechode? Ja planujem spravit rovnako hrube XPS ako EPS a teda ist zhora az dole v jednej rovine, ziadny odskok. Ked cena dovoli. V projekte mam tiez odskok, aj ked som toto projektantovi prizvukoval. On asi zabudol a ja som to uz neskontroloval pri preberani.
Odpovedať
@soki To miesto, kde sa stretáva murivo so základovou platňou je tepelný most. Ak nebude dostatočne izolované, tak sa ti bude zrážať v zime voda pod podlahou a nebudeš o tom ani vedieť. Nižšie sú výstupy tej istej konštrukcie z programu Area, kde jedna stavba je založená na styrodure a druhá nie. Rozdiel sú viac ako 3 stupne vo vnútornom rohu budovy. (interiér 21C 50% vlhkosť, exteriér -18C 80% vlhkosť)
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@soki Tak to bude v pohode. Inak ideálne je prekriť XPS murivo do výšky budúcej podlahy a v tvojom prípade to bude asi platiť dvojnásobne, keďže chceš použiť 15cm XPS, ktorý má výrazne lepšiu lambdu ako EPS
Odpovedať
Profilova fotka
@budix to "opatrné" natavovanie zvislej hydroizolácie na XPS by som vypustil lebo je to podľa mňa len "ďalej ale za to horšia cesta" 🙂) Sika® Igolflex®-101 je lepidlo na XPS a zároveň hydroizolácia (i keď si myslím že v tvojom prípade bezvýznamná)....tou by som nalepil XPS do výšky sokla asi ako a obr.....či ešte pridáš XPS dole je na tebe "vrchná" vrstva XPS a prekrytý spoj v mieste kde je dnes vodorovná hydroizolácia (ipa) nemôže nikdy cez XPS zatekať.....pokiaľ nebude dom stáť vod vode 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@soki .
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ako správne riešiť dočasný detail nopovej fólie na XPS ? Fasádu budem robiť o mesiac/dva. Zatiaľ som medzeru medzi xps a obvodovou stenou vypenil a zatiahol do lepidla. Ide mi o to, aby voda, ktorá bude stekať z tvárnic a okien, nepodiekla medzi xps a stenu. Ako dočasne ukončiť nopovú fóliu ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?