Menu Forum

Rekonštrukcia pivnice na sklad a kancelárie

fotoportrét
fotoportrét
mir0slav
Registroval sa 8. januára 2019 na modrastrecha.sk. Pridal 8 príspevkov. Okres Galanta.
  • Prestavujem dom
fotoportrét
fotoportrét
mir0slav
Registroval sa 8. januára 2019 na modrastrecha.sk. Pridal 8 príspevkov. Okres Galanta.
  • Prestavujem dom
 Ahojte, pred necelým rokom som kúpil podpivničený cca 20 ročný rodinný dom. Obytná časť domu prečla kompletnou rekonštrukciou a pomer ceny/výkonu bol fajn. Hlavný dôvod kúpenia bol však suterén pod domom cca 170 m2, kde chcem podnikať.

Aktuálne sa teda chystám na rekonštrukciu týchto priestorov na sklad a kancelárie. Pravdepodobne budem rekonštrukciu robiť do väčšej miery svojpomocne a keďže s prácami v pivnici, kde sú podmienky o niečo iné, rád by som skúsenejších požiadal o zopár rád.

Aktálne foto problematických miest som pridal do albumu: http://www.modrastrecha.sk/blog/mir0slav/album/pivnica-rekonstrukcia-na-sklad-a-kance-qdyxe0/

Rekonštrukciu som si naplánoval na niekoľko krokov:

1. Začali sme s výmenou okien a dverí - už vymenené

2. Následne budem pokračovať s upravením elektro rozvodov. Pridám nejaké zásuvky, zasekám rozvody a pod. (to budem riešiť s elektrikárom).

3. Pokračovať budem asi zasypaním montážnej jamy v prednej časti garáže. Pôvodný majtelia jamu už cca na 40% zasypali z dôvodu, že tam presakuje spodná voda.

Otázky: Je správny postup jamu na 90% zasypať následne vyarmovať a zaliať 5% betónu. Následne dať hydroizoláciu a zvyšných 5% znovu vyarmovať a zaliať betónom? Vybrali by ste železnú obruč, kde sú poukladané dosky alebo by ste u nechali? Akú hydroizoláciu by ste zvolili? Obávam sa hlavne rozdielnej vlhkosti pôvodnej podlahy a miesta, kde bola jama nakoľko ju chcem vyrovnávať niveláciou.

4. Pred kúpov zhruba 2-3 roky väčšia časť pivnice nebola používaná. Pravidelne sa tam nevetralo, steny boli zahádzané starím nábytkom atď. Ukázalo sa to hlavne na stenách, kde je miestami pleseň. Na niekoľkých miestach odpadáva omietka a vytvára sa také “kvetovanie” (neviem ako to odborne nazvať). Myslím, že pôjde o vzlínajúcu vlhkosť, ktorá demineralizovala omietku a tá následne opadá. Na väčšine miest myslím nejde o nič hrozné a keby stenu len opravím pár rokov by mohol byť pokoj. Nechcem to však podceniť a radšej by som zvoli systémy vhodné na takéto problematické miesta. Najhoršia je zóna, kde kanalizácia z domu vychádza von. Tam pravdepodobne stena vlhne z vonku.

Otázky: ako by ste problém riešili? Prvý krok samozrejme bude odstránenie starej omietky. Neviem však, či treba odstrániť omietku len na miestach, kde je jasne zdegenerovaná a zničená alebo ju treba odstrániť aj tam, kde došlo len k odlupu farby poprípade len malej vrstvy omietky. Ďalej by ma zaujímalo, či by ste steny len omietli špeciálnym systémom určeným do pivníc alebo by ste volili aj izoláciu muriva navrtávaním proti vzlínajucej vlhkosti.

5. Vo väčšej časti pivnice je spravená dlažba. V garáži a v sklade je však len betón ošetrený nejakou farbou. Podlaha je tam už popukaná, obytá a znečistená rôznymi olejmi a farbami. Uvažoval som nad rôznymi druhmi podláh, ale pravdepodobne zvolím niveláciu nejakou na to určenou hmotou a následne podlahu natriem náterom na betón. Podlaha bude zaťažovaná max nejakou rudlou alebo menším vozíkom na kolieskach do 100kg. Nerovnosť podlahy je do 2cm. Robil som test nasiakavosti a miestami je podlaha vsiakavá a miestami nie.

Otázky: Koľko by mal betón v montážnej jame zrieť, aby bolo možné podlahu vyrovnať nivelákom? Akú by ste zvolili penetráciu? Osobne si myslím, že aj keď sa podlaha nedrolí, bolo by vhodné vytvoriť adhézny mostík zasypaný pieskom, aby to chytilo kvalitne. Je nutné merať vlhkosť podkladového betónu? A nakoniec akú niveláciu by ste volili? Poprípade aký druh podlahy by podla vás bol vhodnejší?

6. Posledná vec, ktorú budem riešiť asi neskôr je zberná nádrž pre kondenzačný kotolo a v budúcnosti možno aj pre WC. Viac na foto: http://www.modrastrecha.sk/blog/mir0slav/album/pivnica-rekonstrukcia-na-sklad-a-kance-qdyxe0/24746536/
Ako môžete vidieť na foto, zvod tečie priamo do zeme. Myslím, že pôvodne bol plán inštalovať nejakú nádrž, ktorá by následne viedla do konalizácie. Jama je však pod úrovňou a asi by sa to dalo riešiť len prečerpávaním.

Otázky: Ako by ste to riešili? Najbližšie sa viem na kanál napojiť cez stenu na parvo na toto miesto: http://www.modrastrecha.sk/blog/mir0slav/album/pivnica-rekonstrukcia-na-sklad-a-kance-qdyxe0/24746562/ Na rúre kanálu je aj miesto na napojenie. Nechcem však mať vedľa v miestnosti rúru, ktorá by zásadne zavadziala. Dané miesto je super na malú dielničku a bolo by super, keby na podlahe nič nezavadzia.

Je toho viac, ale verím, že by táto téma mohla v budúcnosti pomôcť viacero ľuďom. Budem vďačný za každú radu emoticon
Miro
12. jan 2019 o 18:23  •  prestavuje dom  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zatiaľ žiadna odpoveď.