Problém so základmi

Zdravím, keď som riešil projekt s projektantom, tak som mu na začiatku povedal, že na pozemku je navažka hliny, pri ceste menej a potom v zadnej časti, kde by mal stáť dom viac. Chcel som mať projekt tip top, vyšiel ma spolu cez 3000eur s povoleniami. Ale problém nastal teraz pri kopani základov, vykopali mi ho na 140cm od terénu, ako v projekte a začali s vozenim makadamu a s hutnenim a ukladaním armokosov. Ale potom som ich stopol, lebo som videl, že dno výkopu je nejaká hlina, také mäkké blato. Tak som hneď volal stavebný dozor, tomu sa to vôbec nepáčilo, to dno výkopu, ale keď zistil, že idú aj armokose, tak schválil betonovanie. Ale aj tak som s tým tvrdením nebol spokojný, tak som hneď volal geológa. Geologický prieskum nebol spravený pred stavbou a projektant mi ho nenavrhol a ja sa v tom veľmi nevyznám, tak vravel, že je to odvaha robiť základy na takom podloží. Tak mi aspoň narýchlo spravil posudok a vyjadril sa, že v skare výkopu je íl so strednou až vysokou plasticitou F6/CI, F8/CH konzistencia mäkká pri kontakte s vodou únosnosti Rdt 50kpa ojedinele tuhá 80kpa. V projekte je počítanie s unosnosťou pôdy 150kpa. Základy sú už zaliate, lebo aj geodet to odporučil, že možno to bude dobre, ale treba aspoň rok, aby si to sadlo, tak dovtedy netahat múry. Projektantovi som volal asi 30krat, tak nedvíhal a až potom zdvihol, že nevie co s tým, ale príde až po betonáži, lebo teraz nená čas. Co by ste robili na mojom mieste? Dat spraviť teraz geologický prieskum alebo ako pokračovať. My sme mali v pláne, že za rok a pol sa budeme sťahovať. Za paru dní riešenia toho problému som normálne osivel. Veľmi ma to serie, lebo som chcel mať dom tip top a teraz hneď na začiatku taky veľký a dôležitý problém. Nemám problém ani zaplatiť za prieskum, pripadne ci by trebalo spraviť na to hrubšu základovú dosku, alebo ako postupovať, aby základy nesadli a dom nepukal. Dakzjem
Odpovedať
1
2
Osobne si myslim, že toto asi nieje na riešenie cez modrastrecha.sk či myslíš, že keď ti teraz niekto povie, šak to je pohoda tebe to bude stačiť a upokojiš sa?
Odpovedať
@fenix8 Skôr som myslel na koho sa obrátiť, aby to vyriešil. Na geológa, statika pripadne iného projektanta. Nemám problém za to zaplatiť, len chcem, aby to bolo v poriadku na 100%
Odpovedať
@miroslavvvv základové pásy máš 140 cm, to je dosť slušné. A keď ti stavebný dozor, geológ aj všetci povedali, že máš armokoše a podľa mňa aj dostatočnú hĺbku základov, tak nemusíš byť laknutý hneď na začiatku... tobôž keď ti to viacerí odporučili, že môžeš stavať... 150 kPa sa všeobecne píše do projektov... tie prekvapenia a starosti ešte prídu 🙂🙂🙂 akú hrubú ti dali deku a aké stykovanie karisietí máš? jednu alebo dve vrstvy karisietí?
Odpovedať
Profilova fotka
Základové pásy sú 1,4m široké ako pochopil miroslavvvv alebo sú, ako to chápem ja v hĺbke 1,4m ?
Odpovedať
@miroslavvvv jeden známy riešil niečo podobné len s tým že jedna čas základov je čisto iba v navazke... Stavia v kopci aby to dorovnal na úroveň cesty naviezol hlinu a základy v tej navazke... Základy asi dvojmetrové tóny železa 3 poschodova radoby stará komunistická kocka, zatiaľ to stojí 🤔 tak ja len tak aby reč nestála ak to máš na rovine a všetci ľudia čo to videli povedali ok nebál by som sa toho 🤗
Odpovedať
hihihi tip top projekt za 3000 😄 som šikol 😄
Odpovedať
@miroslavvvv aky dom stavas?
Odpovedať
@miroslavvvv neviem ci pomoze, ale my sme mali geo prieskum, robili sme ho práve preto, že sme vedeli, že dole nás nič dobré nečaká a vyšlo to na F8 CH s vysokou plasticitou a v hĺbke zakladania 1,2m na únosnosť 80 kpa. Na základe týchto údajov sa projektovali základy bungalovu (pevný strop + klasický krov + keramická krytina)....sú v hĺbke 120cm a široké 100 cm + armo koše a platna výšky 20 cm s kari v 2 úrovniach. Všetci majstri vrátane bagristu sa chytali za hlavu ale spravil som to tak...či to statik prestrelil neviem, ale môžeš si to cca porovnať....
Odpovedať
@milan_toman Základové pas je v hĺbke 140cm a jeho šírka je 60cm. Výška betónu je cca 80cm. Základová doska je plánovaná s hrúbkou 15cm, jedna vrstva kari sieti 150x150x8
Odpovedať
@milan_toman Na základovy pas ešte idú 2 rady DT
Odpovedať
@marekjahoda Veľa, malo? Toľko pýtal, tak hotovo, ja som nezjednaval cenu. Sestra začala stavať dom v roku 2018 a platila za všetko spolu 1100 eur pri inému projektantovi.
Odpovedať
@kamajabo Vďaka za info. Tak ty si na tom asi lepšie, bo ja tam podľa posudku mam F6/CI, únosnost 50kpa. Strop si mal železobetónovy? Mohol by si mi pripadne aj sfotit projekt základov na porovnanie? Aké veľké rozpony základov tam máš?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Co by ste robili teraz na mojom mieste? Dat spraviť teraz ten inžiniersko geologický prieskum? Na koho sa obrátiť, aby to prepočítal potom, na projektanta, či statika?
Odpovedať
@miroslavvvv tak vravis ze tip top 🙂 tip top projekty stoja 10-15000 bez realizacneho. takze bud si to mal mega lacno, alebo to mas len projekt pre SP a bez realizacneho, bez statiky atd. ale tak zase urcite to tebe vyhovuje - len som chcel poznamenat.
Odpovedať
@marekjahoda nevieme jeho vymeru, mozno je to nejaky mensi bungalov. Ceny rastu s velkostou domu a podrobnostou projektu. Ja som zaplatil za projekt na 150 m2 podlahovej plochy 4800 Eur, ale mam v tom aj realizacny projekt statiky, výkazy a orientacny rozpocet. Naviac som dostal odporucenie zaplatit si radsej geologicky prieskum a vyslo to okolo 550 Eur s bagrom a skuskami z labaku a spravou lebo volat geologa az k vykopu zakladov uz by bolo asi trochu neskoro. Povolenie som vybehal sam. Bola to vsetko aj tak mensia polozka pri celkovej cene stavby, odhadom do 4%. Zelezo na dom bude stat viac, ale aspon vieme, ci ho bude tolko ako treba.
Odpovedať
Moja myšlienka o tomto by som sa poradil so statikom.Takze neak moc neudusany zem pod nasledujúcou ZB dekou a navrhnúť deku z hrúbkou aspoň 25cm a min 2stupne železa.princip sakonostnej Železobetónový deky.
Odpovedať
Alebo ešte namiesto dt šalung a riadne armokose ale riadne.
Odpovedať
@martinko85 tak dom má rozlohu zastavanu 230m2, staviame ho sami, resp. cez živnostníkov. Tak neviem, dosť vysoké cifry tu spomínate. Tak asi preto tomu venoval projektant takú pozornosť, že ani nedal spraviť prieskum, resp. mi ho neodporucil. Čia je to "povinnosť" dat spraviť prieskum, ak je tam navazka? Moja, projektantova?
Odpovedať
@stavam Tiež som rozmyslal, či by nebolo vhodné spraviť samonosnu zakladovu dosku na to. Kľudne aj hrubšiu, ak je to nutné, len chcem, aby to bolo všetko OK. Len pre info, do základov išlo 79m3 betónu. V podstate od vrchu základového pásu betonu mi vychádza 65cm po vrch dosky, takže by sa to tam dalo určite nejako skombinovať. Pôvodne 2 rady DT a doska 15cm =65cm
Odpovedať
@marekjahoda tieto odpovede mám rad 😄 chcel by som vidieť človeka čo si ide postaviť 140m bungalov a dá za projekt 10-15k bez realizačného 😂 veď to ani nedáva zmysel 🤦🏻‍♂️
Odpovedať
@spikerhc hej... som spravil chybu ze som sa vyjadril, ani ja to nemam rad 😄 len mi lezie na nervy ked niekto povie ze chce mat vsetko tip top, ma projekt za babku, projektanta co mu nedviha, ziadny geologicky prieskum, mozno ani realizacny... no a potom takto tu otvara diskusie a stazuje sa 🙂 ale myslim ze tym mu nepomozeme takze ja uzatvaram tuto debatu 🙂
Odpovedať
@miroslavvvv stoja v blizkom okoli aj ine domy? skus sa opytat tamojsich majitelov pripadne
Odpovedať
@miroslavvvv na rovinu projektant asi ťažko iba na pohľad zistí, či je na mieste navážka, ak ho na to neupozorní priamo majiteľ pozemku, ktorý ho vlastní dlhšie a pozná najlepšie alebo bol na takú skutočnosť upozornený od predávajuceho, ktorý je podľa mňa priam povinný dať to do zmluvy, lebo je to dôležitá skutočnosť majúca vplyv na využitie pozemku. Ale na ten prieskum vás projektant upozorniť mohol, že je taká možnosť a je to tak lepšie zaplatiť si ho. Ja som to tak aj mal v správe pre projekt k stavebnému povoleniu, že sa prieskum odporúča a statický návrh pre vydanie povolenia je len na základe predpokladaných hodnôt. Potom sme dali spraviť prieskum pred dopracovaním realizačného projektu statiky a nakoniec boli hodnoty lepšie ako sa predpokladalo, teda budú základy o niečo užšie. Známy kedysi kúpil pozemok v obci a aj keď mu nikto nič nepovedal, tak pri kopaní základov narazili na staré smetisko a komplet museli prerábať projekt základov. Samozrejme na jeho náklady. Píšete že staviate svojpomocne resp. živnostníkmi, tak idem stavať aj ja, ale v takom prípade musíte do povolenia uviesť kto vám na dome bude vykonávať stavený dozor a je jedno či riadny, alebo len papierový. Inak je to len v prípade ak staviate s firmou, ktorá má vlastného stavbyvedúceho, tak vtedy dozor netreba, tak to bolo vysvetlené mne. Ten človek je tam presne pre takéto prípady, keď sa zistia podobné odchýlky projektu voči realite, teda logicky by mal v prípade zistenia inej zeminy zastaviť práce a vyžiadať úpravu projektu, lebo taký človek z fachu by to mal na pohľad spoznať ak je málo únosná. Ja robím u vodární a tiež máme situácie, kedy aj napriek tomu, že sme mali od kolegov zabezpečené podklady od sietí v blízkosti našej trasy kde kopeme sa nám podarí prekopnúť niečo čo nebolo v podkladoch, lebo napríklad na obci ani neupozornili, že tam má niekto taký siete, alebo bol starý armádny, prípadne neevidovaný, v lepšom nefunkčný.
Odpovedať
@miroslavvvv Existuje niečo ako "Zaťažovacia skúška doskou" robia to geológovia - meria sa tým únosnosť podložia pred betónovaním. Statické zatažovacie skúšky sa dajú urobiť aj na zhotovených základoch. Tu na fóre to nikto nevyrieši je potrebné osloviť statika najlepšie toho kto počítal statiku k projektu a nech nájde riešenie on musí určiť či k tomu bude treba geologické skúšky alebo stačí zosilniť dosku .... Pre ostatných ak nie ste zbehli stavebníci treba dobrého stavebného dozora ale aj napriek tomu statik na stavbe pred každou betonážou prevziať armovanie a vydať súhlas na betonáž zápisom do stavebného denníka. Ten výjazd zaplatiť 3x není táka položka v porovnaní s možnými problémami.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme dostali k projektu aj statiku, elektroinštalácie aj zdravotechniku. Tak v tej statike okrem iného mame bod 1.geologicky prieskum dokonca ho mame aj v projektovej dokumentácii kde mame pôdorys za projekt aj so sieťami a osadením sme dali 1380. Nemáme takýto problém síce, ale každý kto k nám prišiel sa pýtal ci ideme stavať bytovku, keď videli tie základové pásy a 40-ky DT-cka. Určite sa treba poradiť so statikom. Ja som si vždy myslela, že je to automaticky ku každému projektu. Proste je tam niekto podpísaný čo vie čo robí - teda by mal.
Odpovedať
@miroslavvvv povinnosť spraviť geologický prieskum je na stavebníkovi, ktorého na to musí upozorniť projektant (ak nie je zmluvne dohodnuté že si prieskum zabezpečí projektant). Ak sa prieskum nerobí, statik uvažuje s hodnotou únosnosti podľa skúseností, podľa lokality, prípadne podľa geologických prieskumov ktoré sa vykonávali v okolí. Ak ale geologický prieskum nie je vykonaný v čase spracovávania projektovej dokumentácie, projektant aj statik na to musia v technických správach upozorniť a väčšinou (aspoň ja to píšem) že k výkopom základových pásov prípadne stavebnej jamy musí byť prizvaný geotechnik, prípadne statik s dostatočnými skúsenosťami so zakladaním, ktorý posúdi základové pomery. Chybu spravil aj stavebný dozor, ktorý odobril zalievanie základov, čiastočnú zodpovednosť týmto rozhodnutím teda prevzal aj na seba. Doporučujem osloviť nezávislého statika, dať spraviť nezávislý geologický posudok a prepočítať či výjde únosnosť základových pásov. Akékoľvek práce by som ale zastavil až kým nebude jasné či to vyhovie alebo to bude potrebné riešiť dodatočnými úpravami.
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím, pre porovnanie: my sme pred stavbou domu tiež dávali robiť geologický prieskum, vlastne už druhý, lebo prvý bol robený približne pred 25-30 rokmi v tých istých miestach, no chceli sme vedieť nakoľko sa základové pomery zlepšili. Dom bude stáť na navážke kde je všetko možné od výmyslu sveta, od stavebného odpadu až po domový odpad, plasty, dokonca aj elektroodpad sa nájde.... bude stáť v brehu (percentá sklonu neviem) kde predná časť bude 40cm a zadný múr vo výške cca 2,5m nad terénom (podľa projektu - v skutočnosti to bude zrejme viac, aspoň čo hovorili pri zameriavaní), uvidíme, či to tak bude naozaj tak o dva až tri týždne približne. Výsledku prieskumu ja vôbec nerozumiem, každopádne toto je také zhrnutie k zakladaniu, č nám napísali: "Zistenú geologickú stavbu hodnotíme ako pomerne zložité základové pomery→ vzhľadom na výskyt heterogénnych navážok, ktoré sú tvorené stavebným odpadom, fluviálnymi štrkmi ílovitými (G5/GCY) až siltami piesčitými (F3/MSY). Nehomogénna navážka v mieste starého koryta rieky bola sypaná približne od roku 1980 až do roku 1990. Navážka je po 30 rokoch už značne skonsolidovaná. Základovú pôdu bude tvoriť heterogénna navážka prevažne charakteru (G5/GCY a F3/MSY) s tabuľkovou hodnotou únosnosti Rdt = 130 kPa. Minimálna hĺbka zakladania objektu je do nezamŕznej hĺbky hpr = 108 cm. Po zrealizovaní základov je dôležité po celom obvode odvodniť aj základovú konštrukciu pomocou drenážnych rúrok DN=100 mm uložených v štrkovom obsype frakcie 4/8 mm a spolu so štrkom obalených v geotextílií, aby nedošlo ku kolmatácii drénu. Zhotovená drenáž musí byť vyspádovaná a musí vyúsťovať mimo objekt v smere sklonu terénu do recipientu." Dom má zastavanú plochu 103m2. Základy sú urobené kaskádovo, aby kopírovali sklon terénu, a šli do hĺbky skoro 2m, široké cca 70cm po obvode a 90cm stredové (aké hrubé sú do hĺbky, to neviem. (Po výkopoch prišiel geológ robiť tlakovú skúšku). Do základov šli armokoše, a približne 35m3 betónu. Odtiaľ ťahajú múry pivnice, ktoré ešte pôjdu prisypať do výšky pôvodného terénu. Drenáž bude ako píšu v prieskume. Dom bude čiastočne podpivničený (využitie terénu) a postavený montovaný: drevo+fermacell, ľahká strecha. Možno sa budete smiať, píšem ako žena a laik, stále sa naučím niečo nové. Celkovo nám hovorili, že máme zlé podložie (tak keď porovnám naše hodnoty z prieskumu a tie čo píšete tu, vôbec neviem ako sme z toho nakoniec vyšli). Na základy s pivnicou po základovú dosku vrátane + betónová terasa s nosnou stenou a podperným stĺpom (pod terasou sú urobené tiež základy previazané so základmi domu) s izoláciou, ale bez odvozu odpadu, zdravotechniky, prípojok a pod. máme predpokladané náklady približne 40 000eur. Váš názor? Ak by niekto chcel, do správ viem poslať fotky nejaké.
Odpovedať
@venusa915 zdravím, a viete aj do akej hlbky zasahuje spomínaná problematická navážka? nebolo by jednoduchšie vymeniť podložie?
Odpovedať
@miroslavvvv uplne chápem tvoje pocity, tiež ma poriadne vytrápil každý problém na stavbe a to som v porovnaní s tebou riešil banality. podľa mňa sa bez poriadneho geologického posudku nezaobídeš a dal by som si ho spraviť ako prvý. ale nájdi si iného geológa, nechápem totiž ako ten súčasný mohol povedať že to možno bude dobré. a treba si nájsť poriadny stavebný dozor. daj si urobiť aspoň 2-3 sondy po obvode zakladov a s geologickým posudkom potom oslov statika. aj ja som staval na ilovitom podloží F3 a mám základy do hĺbky 120, sirka pásu 60, výška 70 a išlo do neho veľa železa, potom dva rady DT a 15cm doska s jednou vrstvou kari sietí. v dnešnej dobe sa určite dá riešiť každý problém, takže sa tým nestresuj a počkaj si na posudok
Odpovedať
@miroslavvvv drzim prsty...ale. povedzme si pravdu...kazdy dom klesne ci sadne...niekto viac niekto menej 😉 tak nezufaj... si vezmi dnes stavaju domu s keramickym zakladom ci aka rit da to vola a to stavaju len na navazke zhutneneho makadamu ktory len vydrbu na zem...hned vedla mna taky jeden je a len som olakal od smiechu ako ho stavali...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?