Podklad pod základovú dosku

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Musel som ist na 4 DT tvarnice a cast hliny som vyuzil asi na 20cm zatial neuzabovanych. Potrebujem vsak zasypat este niekde 25 niekde 35 cm po koniec tvarnic. Bol aom dneska pozriet recyklat ale cisty bordel tehly a kadeco tak zvazujem co dalej. 1. Bud zozeniem.recyklat beton mix hlina alebo cisty beton 2. Dam tam len cisty strk 3. Dam tam zvysok hliny co som setril na zdvih pozemku a strk Neviem sa rozhodnut. Strk 0-32, 0-63? Alebo 32-63,. Každy melie svoje :)
Odpovedať
1
2
@truly @gashtaan osobne si ale myslim, ze to neklesne, ved klesaju aj zaklady aj cely dom vlastne sada, takze skor by som povedal, ze deka bude tlacit na tu navazku a nie ze navazka klesne a vytvori sa prazdny priestor pod dekou.... ci to ste uz niekde tak videli?
Odpovedať
@14054 super, pisem si do kalendara, o 6 rokov sa ta opytam ako to dopadlo :) Ja by som to so sadanim zakladovej skary neporovnaval, ta predsa len je ulozena v rastlom terene, ziadna navazka desiatok centimetrov. A ako tu uz bolo spomenute - staci klesnutie o milimeter a uz je to jedno.
Odpovedať
Profilova fotka
@truly ja som robil takako pises vyssie, rozhadzal som hlinu dal strk a tak zaboval, a aby klesal podklad tak to silno pochybujem
Odpovedať
Profilova fotka
násyp prirodzene klesne cca15%
Odpovedať
@stowasser na dozrievanie áno ale nesmie byť mráz, tá deštrukcia zas nie je po r. ani po 10 ale časom všade, má vydržať 120r ale isto nie neporušený @r4d3k74 v priehrade je teplá voda zamrza len na vrchu a i to sa opravuje odpustením vody a niekedy i celá, tam sú vždy presaky pre veľký tlak
Odpovedať
Tak som nakoniec doviezol 0-32 30 ton. Na vikend je o zabavu postarane :-D
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
@jan45 teda oplati sa dávať kamenivo ked to aj tak klesne? najradsej by som zhutnil ilovitu zem-hlinu, dal separačnu fotliu, karisieť a zalial. čo Vy na to?
Odpovedať
Profilova fotka
@mariankk môžete,ale štrk sa dáva z dvoch príčin, zmenší mnpžstvo betónu a na niektorých zeminách betón netvrdne, Separačná fólia sa nedáva pod betón ale podštrk, beton vy ju znehodnotil
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Existuje len jeden správny názor ? Podkladový betón (platňu) budem mať pod úrovňou terénu na únosnom teréne - nie na zavážke zeminy. 1. Statik navrhol ako podklad pod platňu 150mm štrkopiesok fr.16-32 (t.j. vykopať 150mm pevnej únosnej zeminy a následne zasypať a zhutniť štrkopieskom) 2. Projektant navrhol ako podklad pod platňu 50mm štrkopiesok fr.0-32 3. Realizátor chce odkopať rovinu čo najbližšie na požadovanú výšku (-0,39) a prípadný rozdiel dorovnať výkopovou zeminou a poriadne zhutniť. Vysvetlil mi, že pokiaľ je podkladový betón pod úrovňou terénu, je lepšie pokiaľ bude podklad pôvodná zemina, než lôžko z kameňa, kde hrozí, že sa bude zdržiavať voda. Ja ako investor, ako sa mám rozhodnúť ?
Odpovedať
@purplesticks statik- strkopiesok 16-32 neexistuje projektant- este stara generacia,momentalne sa pouziva drvene kamenivo realizator - vitaz testu,aj ked dorovnaval by som to drvenym 0-32
Odpovedať
Intuícia, sedliacky rozum mi našepkáva, že sonau má pravdu. A úprimne sa divím koľko existuje názorov 🙆 reálne chcem vidieť, koľkí z nich už zburali dom, aby sa pozreli, ako sa správa podklad pod doskou? 🤷 A navyše, každé územie má svoje špecifiká...typ pôdy, typ pohoria, spodné vody atď ..
Odpovedať
@sonau Ako investor mám niekedy chuť si spraviť pukance a vytvoriť telekonferenciu, kde bude prizvaný statik, projektant, realizátor, stavebný dozor a sused od vedľa.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Oslovil som 9 firiem a názory sú nasledovné : 3 firmy presadzujú ako podklad pod platňu zhutnenú výkopovú zeminu 3 firmy presadzujú ako podklad pod platňu zhutnené kamenivo fr.16-32 3 firmy presadzujú ako podklad pod platňu zhutnený štrkopiesok fr.0-32 A teraz si už len vybrať 😬
Odpovedať
@purplesticks pozri si dnesne spravy ako firma dala 4.poschodovy dom do poradku. ono zalezi aj kde stavas
Odpovedať
@sonau môžeš to trošku rozvinúť ?
Odpovedať
@purplesticks no a teraz sa zamysli ty sam aku to ma funkciu pod samonosnou bet. Platnou.
Odpovedať
@palo18 osobne si myslím, že nezáleží čo je pod platňou. Dôležité je, aby bol podklad dôkladne zhutnený. Čo si myslíš ty ? Čo dať pod platňu ?
Odpovedať
@purplesticks no vidis. Cize to co je najlacnejsie 😉 Ja tam mam buracku a bordelovu zeminu. Bordelovu = plnu kamena. A na final cca 15cm sutoliny. A presne tak, postraz si len to hutnenie po vrstvach. Bohuzial je v mode robit rychlo cize zasypat az po vrch a potom to 2x prebehnut na oko to vyzera ok a pod betom to investor predsa nema ako skontrolovat.
Odpovedať
Tak isto mam 5 radov dt. Zemina ziadna ale 300ton kameniva 32-64. A zhutnene asi 10x. Uz ma islo porazit
Odpovedať
@purplesticks bohuzial dnes je doba kedy sam musis kontrolovat postup stavby,musis si najprv nastudovat co idu robit,chvalabohu je internet. ja byvam v lokalite kde je spodna voda v 2m hlbke,ked su dazde tak 50cm,tu uz ani nedostanes povolenie na pivnicu. citaj aj ine diskusie napr krtkodom
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?