Obkopanie, izolácia, zateplenie základov staršieho rodinného domu. Ako to nespackať?

Ahojte. Rád by som sa poradil a počul fundované názory. Domček máme tesne pred rekonštrukciou. Začíname strechou a budeme pristavovať aj dáke terasy, takže pred prístavbami je vhodné poriešiť aj izoláciu základov. Dom je celý podpivničený a základ je betónový (primiešané okrúhliaky z rieky) a múry idú do hĺbky cca 1,6m pod terén. Následne je tam ešte asi 20cm odskok, ako pätka v celom obvode. Pozemok rovinatý a podložie je štrkové. V pivnici dáko nevlhne, ale nie je ani úplne suchá. Je možné jej budúce využitie na rekreačné a skladové účely (stropy 2,1m a 130m2). Radia mi: 1. klasická metóda - obkopať, vysprávkovať základy murárom, nalepiť horákmi hydroizolačnú fóliu - lepenku, dať styrodur cca 5-8cm, nopovú fóliu, drenážnu rúru a zasypať 2. metóda s fóliami - obkopať s nejakými fóliami namiesto bežnej hydroizolačnej, príde na obhliadku zajtra 3. metóda - striekaná izolácia, nie je treba vysprávkovať základy, rovno sa strieka na očistené múry v hrúbke cca 5cm a vytvorí ako hydroizolačnú, tak tepelnoizolačnú vrstvu. Pre istotu doporučujú natreť tekutou lepenkou miesto nopovej fólie a zasypať späť zeminou. s touto vrstvou plánujem ísť cca 15-20cm nad terén a následne odštartovať zateplovacou lištou zateplenie po sokel a celkovo fasády. Ale to už je možno na inú tému. Aký máte na to názor?
Odpovedať
Prikláňame sa k tretej variante so striekanou izoláciou (cca 5cm a proti vonkajším vplyvom ešte náter tekutou lepenkou), ale nemáme skúsenosti a každá líška svoj kožuch chváli. Preto každá rada, skúsenosť je cenná. Ďakujeme:)
Odpovedať
Ja by som základy zaizoloval asf. pásmi + XPS a drenáž.. Ale pokiaľ nieje v pivnici vodorovná hydroizolácia tak to môže vlhnúť.Osobne nemám rád striekané izolácie a tekuté lepenky..
Odpovedať
tej vodorovnej izolacie sa obavam, ze nie je... nemam to exaktne potvrdene, ani vyvratene, ale interierova priecka, ktora bola zahadzana par rokov nabytkom (nez sme to kupili) mala olupanu omietku. Odniekial vlhkkost musela zobrat a obvod to nebol.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Profilova fotka
@jurjak zdravim, prave riesim rovnaku vec, na velmi podobnej stavbe aku opisujete. Mozete sa podelit o nejaku skusenost prosim? Aky sposob ste nakoniec zvolili? Ja mam trochu obavu z toho odkopania az po spodok zakladov, ci sa tym nemoze narusit statika. Tiez ste obkopali a izolovali cely zaklad, respektive cely sokel az dolu po zaklad? Dakujem
Odpovedať
@peter_haring pod úroveň základu nemôžeš ísť,ak máš kde pustiť drenaz stačí varianta 1,2.urcite by som nešiel do nejakých komplikovaných technológií a ak kde máš pustiť drenaz ,obkopat ,dať nopovu fóliu ,obsypat..žiadne horáky,,nastreky,sprostosti.to všetko za predpokladu že suterén je kameň..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda dakujem za odpoved. Ziadna drenaz nepojde, tu je to zbytocne. Murivo zakladu je 50 rocny beton so strokom a kamenmi. Uz som nieco nasiel v diskusiach ze lepsie nechat spodok zakladu tak a zacat izolovat az kusok nad nim. Idem dat baumit sanova prednastrek, mozno baumit sanova s, potom natavit asfaltove pasy(ipa)- to vsetko az sloro po spodok zakladu. Potom xps asi 50cm pod t
Odpovedať
@jurjak mne sa najviac pozdáva varianta 3 ak sa jedná o PUR hydroizolaciu. Pre 1 a 2 asi nebudeš mať dostatočne kvalitný podklad a dole ich neutesníš.
Odpovedať
@peter_haring na sanačné omietky natavovat ipu je sprostost...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda s cim teda odporucate vyrovnat povrch? Preco nie sanacnou maltou?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
@jurjak zdravim, tiez mame rovnaky problem, dom zo 70ych rokov. Kamenne zaklady... ako ste to nakoniec robili? Jasi viem predstavit aj to,ze sa to podpili a vlozi horizontalna izolacia, obkope a nahodi nopovka, ipa a drenaz.... no to podpilenie by bolo asi mooooc drahe... dik.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@peter_haring pripajam sa, ak to mate vyriesene ako ste dopadli? mam nieco podobne, 50rocna stara chalupa, pivnice mierne pod urovou terenu, asi 60cm pivnicneho betonoveho muru je pod urovnou zeme, pricom chyba horizontalna izolacia. nakres pripajam. Z vnutra je pri spodku viditelna mokra stena, vyssie je to uz plus minus OK. Premyslam z vonku preizolovat aby netahal beton vodu aj z boku ako doteraz. Dat zateplenie aby nepremrzal, oddrenazovat (je kam). Nasledne but vnutri obmurovat alebo sanacne omietky.
Odpovedať
Profilova fotka
Plan je ze to bude takto vyzerat
Odpovedať
Článok sa načítava...
@pavol_piala takto to neporiešiš uplne , tej vode nezabrániš..moje rady : -nepodkop základy, drenáz nedávaj uplne pod spodok základov --nedávaj ipu -radšej náterovu izoláciu -zvol kvalitnu náterovu izoláciu a na to leštený kvalitný beton so sietovinou -*idealne keby si od izolácie primuroval zvnutra plnou tehlou /6,5cmm / alebo betonovou priečkoukou -10cm cm . riešil som tak 2 domy -spokojnost..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda dakujem za napady, ono drenazovat a opravovat sa bude len jeden roh a jedna stena domu, ostatne vzhladom na teren su suche aj za tychto podmienok Viem ze vode uplne nezabranim chcem ju len obmedzit a zastavit premrzanie vrchu - napisal som izolacia a myslel som tiez naterovu nejaku (konkretny typ este nemam vybrany) -zaklady nechcem podkopat, skor davat drenaz vedla nich -z vnutra izolovat a nasledne primurovat plnou tehlou, alebo beton tvarnicami? tak si myslel?
Odpovedať
@pavol_piala Urobíš náterovu izoláciu spodok a celu tu čast po tu vodorovnu čo máš staru , dobru /musí to byt ale dobry podklad , ak nie tak vyspravit ,/ a potom primuruješ na celu výšku bud tehlu , alebo tu priečkovku , priestor medzi tehlou a starým murom odvetraj do vonku /predpokladám že stena je trochu krivá /, potom podlaha leštený beton a potom omietku , alebo tie betonové tvarnice možeš nechat neomietnuté...
Odpovedať
Ahojte. Pri pohlade na steny pivnic pod nasim starym domom sa tomu casom asi tiez nevyhnem, ale svojpomocne sa na taketo nieco vobec necitim (uz som to raz absolvoval a to len dve steny na dome mojich rodicov a mal som dost). Pivnicu+kotolnu mame len ako ulozne priestory, su cca 1,2m pod urovnou terenu. Ma napada, ci by to nestacilo poriesit zvnutra len nejakou sanacnou protisplesnovou omietkou. Omietka je oduta a plesniva (ale relativne sucha), ale to kvoli tomu, ze sa tam predtym, ako sme sa nastahovali, roky nevetralo (zle okna, nove teraz nonstop otvorene) a ze voda zo zvodov nebola dostatocne od murov odvedena. Miestami to doslova tieklo priamo na zaklady. Co si myslite o tom, poriesit to len sanacnou omietkou? Bude to mat trvaly efekt? Vdaka
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?