Mokré základy / voda pod pri základoch

verky5
Autor diskusie
05.01.2019
Zdravím, chcel by som sa opýtať na názor, môže tento stav nejako nepriaznivo vplývať na základy / dom? Dažďová voda steká pod dom ktorý sme nestihli zatepliť a zahrabat. Stojí tam voda, môže to zamrznut.. Ďakujem za názory.
Odpovedať
slavoslav
06.01.2019
@verky5 určite áno, ale jednu zimu to v pohode zvládne.
Odpovedať
marrad
06.01.2019
My sme to mali podobne ale mame podpivničený a pri jednej veľkej búrke nám vytlacilo až xps tepelnú izoláciu suterénu. Bolo to našťastie v auguste a stihlo to vyschnúť. No prednostne sme urobili fasádu a chodník okolo domu aby sme zabránili takémuto javu. No jednu zimu by to snad mohlo prežiť...
Odpovedať
Profilova fotka
jan45
06.01.2019
@verky5 bez obáv, voda má na kvalitu betónu len dobrý vplyv, bude tam vždy.
Odpovedať
marrad
06.01.2019
@jan45 @slavoslav to co píše jan45 betonu voda neurobí nic zle. Jediné žeby bol čerstvo za betónová ny tak zamrznutá voda by poškodila. Ale toto nie je ten prípad.
Odpovedať
gashtaan
06.01.2019
@verky5 je to jedno ak je voda na povrchu... problem je voda, ktora ztecie do zakladovej skary, hlavne ak mas ilovite podlozie.
Odpovedať
verky5
Autor diskusie
06.01.2019
@slavoslav @marrad @jan45 @gashtaan Ďakujem, ja som sa obával toho že tá voda by mohla do DTciek natiect a zamrznut. Takže nepoškodí ich to..? Rozmýšľam som či to nezahadzat zeminou a na jak pri zateplení odkopat. Robí to len na jednej strane a to lebo je to naprd vyspadovane. Ešte raz ďakujem za rady.
Odpovedať
verky5
Autor diskusie
07.01.2019
@gashtaan @marrad @jan45 @slavoslav A letip styrodus až na jar keď to vyschne? Aj penetrák asfaltový..? Keď to natriem skôr neuzavrem tam vlhkosť?
Odpovedať
Profilova fotka
eagleowl
07.01.2019
@verky5 Na jar odkopať a nalepiť....v podstate stačí aj priložiť a zasypať.....žiaden penetrák netreba.
Odpovedať
mcsmekac
07.01.2019
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra. Porušoval pravidlo "Iný dôvod".
kamajabo
07.01.2019
@gashtaan @jan45 ja to mám presne tak isto až na to že teraz je ešte aj cca 30 cm snehu všade okolo, tiež mi tam stojí voda úplne rovnako a mám ílovité podložie.....mám sa niečoho báť?
Odpovedať
Profilova fotka
jan45
07.01.2019
@kamajabo nie, trvalá voda neškodí, problém je skôr ak je betón porézny, nasiakne , zamrzne, rozmrzne a cyklus sa opakuje, ale to musí byť dlhšia doba a viac cyklov. V severských zemiach môžu betonovať aj v zime, pretože betón pri -20°C prakticky hneď zamrzne, kryštalizácia sa zastaví a na jar, keď rozmrzne, pokračuje.
Odpovedať
kamajabo
17.01.2019
@jan45 viem, že betónu by sa nemalo nič stať, skôr som mal na mysli základovú škáru. Sneh sa začali topiť, mám okolo DTciek doslova 30 cm hlboké jazierka. Nemôže to základovú škáru narušiť, a potom nerovnomerne dom sadnúť až povedzme prasknúť? Posiela foto rohu domu kde to je najhorsie, to tmave okolo DT je vsetko voda, podľa mňa niekde aj do 30 cm hlboká :(
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
jan45
18.01.2019
@kamajabo ohrozenie základovej škáry vzniká pri dlhodo neukončenom (nezabetonovanom) výkope, pretože zemina sa odľahčí a zväčšuje objem. Preto sa má čím skôr zabetonovať. Po zaťažení už škody nehrozia, , voda tam bude stále.
Odpovedať
kamajabo
18.01.2019
@jan45 dakujem, potesili ste ma :)
Odpovedať
Profilova fotka
sidewinder
19.01.2019
@verky5 dva vplyvy, na material a na zeminu. na beton to moze mat vazny vplyv ak bol beton slabo alebo nebol zhutneny. vtedy je porovity a zmrazovacie procesy ho trhaju. ale deje sa to len v tenkej vestve na povrchu. druhy zavazny vplyv ma ta voda na zakladovu podu. unosnost zakladove pody je niekde okolo 150 az 200 kPa v zakladovej skare. ked sa ta zemina premoci dostane sa jej unosnost niekde medzi 0 az 50 kPa. cize sa zacnu zaklady zatlacat cez premocenu zeminu na unosnejsiu pod nou. nestane sa to jedine pri zhutnenych strkoch. tam je to ine. a cim viac zmrazovacich procesov prebehne je to horsie. druha vec: zaklady , spodna hrana sa navrhuje dp nezamrznej hlbky. lebo zmrazovacie procesy (voda v zemine) hybe zeminou. tym ze mate odkop nie je dodrzana nezamrzna hlbka a premrza vam zemina pod zakladom. ak sa nestane nic mozte byt len radi. ak nato stavba zareaguje tak vam mozu presadnut zaklady, objavia sa tehliny na stenach. ako to je na fotkach je zle!! do zimy mali ist tie zaklady obsypane.
Odpovedať
frenkkk
28.03.2019
Ahoj vadí keď budem zajtra pasi zalievať dnes kopanie a je tam cca 10 cm vody tečie :-. Dik
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?