Aký druh a rozmer štrku ide na drenáž základov?

Dobry den prajem chcel by som sa s vami poradit aky strk v romeroch ide na drenaz zakaldov okolo dom?
Odpovedať
Profilova fotka
dostupný, na rozmere nezáleží až tak moc, nie piesok a zakryť geotextíliou
Odpovedať
Profilova fotka
Presne ako píše dotyčný pán. Ale zas aby tesne okolo rúry nebola velká frakcia. Ideál asi 16-32.
Odpovedať
Profilova fotka
Hlavne triedený a bez frakcie 0. Dáva sa aj 8/16 alebo 32/63, ale asi ten 16/32 je najlepšia voľba. A radšej ťažený ( riečny ) štrk a nie štrkodrvu. Čím je výplň väčšej frakcie a čím je ostrejší, tým treba odolnejšiu geotextíliu.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Dobrý den, nechcel som zakladat nove vlákno, tak dúfam ze mi niekto seriózne odpovie 🙂 Chcem sa opýtať ze v prípade kladenia zamkovej dlazby a frakcií ako je na obrazku: 1.Aku frakciu pouzit k drenazke?Ci moze byt 8/16, cize ta istá ako prvá vrstva pod zamkovu? 2.Co s tými 10cm medzi drenaznou vrstvou(20cm)a prvou vrstvou ktorá bude pod zamkovou d.(20cm)?Aku frakciu pouzit-co tam dat? Pouzit tiež frakciu 8/16?Nebude vadiť ze tým pádom bude pri DT-ckach 50cm frakcie 8/16? Ďakujem.
Odpovedať
(Nielen) podľa môjho názoru, drenáž pod základami domu je najlepšou cestou ako pripraviť podmienky na sadanie a praskanie domu v neskoršej dobe. To isté sa dá aj docieliť, ak je (najmä kopaná) studňa blízko pri múru domu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
@petersd dobrý deň, ako ma tomuto vašemu príspevku rozumieť obyčajná žena? Práve patram po informáciách ohľadom drenáže a tie názory sa dosť rozchádzajú. Staviame podpivničenu prístavbu k domu a niekto tvrdí, že určite oddrenazovat a niekto ze určite nie, lebo práve drenáž okolo základovej platne ti pritiahne vodu k domu 🤔 Ako to naozaj je? Budem vďačná za vysvetlenia.
Odpovedať
@janahu7 Hm,... a prečo teda "obyčajná žena" ide riešiť veci, ktoré sú technického charakteru, a ktorým (pri všetkej úcte) väčšina žien nerozumie? 🙂 V tejto problematike neočakávaj univerzálnu odpoveď, lebo taká neexistuje. Rozhodnutie dávať - nedávať drenáž okolo stavby sa odvíja od typu okolitej zeminy, vlhkosti podložia, spádovosti terénu a príp. aj od iných činiteľov. Tak na diaľku sa rozhodne nedá radiť a aj ktokoľvek, čokoľvek povie, bude to iba jeho subjektívny názor plynúci z jeho osobného presvedčenia. Môj názor je taký, že už aj keby bola potreba robiť drenáž, v žiadnom prípade by som to neurobil pod základy stavby, a radšej len okolo nich. To je základná zásada. Ak je okolitá pôda ťažká, ílovitá, teda nepriepustná, tak drenáž je zbytočné robiť. Tak - či tak, robiť drenáže okolo stavby sa stalo akýmsi novodobým hitom a väčšina staviteľov ich robí. Opakujú to jeden - po druhom (takisto ako aj projektanti stavieb) a zbytočne zakopávajú do zeme svoje peniaze. Myslím si, že 80% prípadov/stavieb drenáž vôbec nepotrebuje.
Odpovedať
@janahu7 na rovine zbytočná v o svahu je je dobré odviezť vodu preč z vrchnej časti
Odpovedať
@petersd ďakujem za reakciu Prečo ma to zaujíma? Pristavujeme a chcela by som predchádzať problémom s týmto živlom, tak pátram a pýtam sa, keď mám nezrovnalosti. A u nas doma som ja ten technický tvor, tak preto žena 🙂 U nás je to takto. Zem ťažký íl, sme na relatívnej rovine, pred domom cesta a za cestou mierny zastavaný kopec a pod domom malý potok. Potôčik je nižšie ako základová platna budúcej pivnice.
Odpovedať
@jumt ako je to myslene, odviezť z vrchnej časti? Nejakým žľabom?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?