Závlaha trávnika - priesakové hadice pod trávnikom

Profilova fotka
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nemáte naťahané pod trávnikom priesakové hadice na závlahu trávnika odspodu. Premýšľam či to je dobrý nápad, či to bude funkčné a aké to môže mať následky. Moja úvaha je zakopať ich 15-20cm hlboko (odspodu podložené asi 10cm pásom nepremokavej fólie a na tom 1-2 vrstvy hrubej netkanej textílie pre lepší rozptyl vody) asi 50cm od seba. Mám malú časť dvora kde bude trávnik a priesakovú hadicu mám (nie tú dierkovanú, ale tú, čo presakuje po celej svojej ploche). Toto by tvorilo jeden okruh s regulátorom tlaku a druhý okruh by boli klasické výsuvné trysky. Bolo by to cca ako na obrázku (rozloženie trysiek ešte zvážim) Trávnik tam chcem zakladať po tomto lete. Zrejme kobercový.
Odpovedať
@juanex su na to originál hadice s medenymi vyustkami (tŕňmi) proti zarastaniu korienkami
Odpovedať
Profilova fotka
@catscan takú nemám. Aj na tej mojej je napísané že sa môže použiť aj zakopaná. A zaujímajú ma názory na to.
Odpovedať
@juanex Síce sa v tom nevyznám a možno to bude fungovať, ale príde mi to strašne veľa práce zakopať tie hadice. To máš takmer 100 metrov kopania. Máš aj toľko hadice? Lebo toľko hadice vyjde asi ako hadica na postrekovačovnú závlahu a 2-3 posrekovače. Ja by som na tvojom mieste dal na ten trávnik 2, max. 3 postrekovače a tie by pekne pokryli celý trávnik. Ale ak sa ti s tým chce strácať čas, tak si to urob. Ja mám len postrekovače a to bohate stačí. Každým okruhom stačí polievať tak 30 - 40 minút. Ja by som sa bál, že od tých priesakových hadíc bude premočená zemina. Keď chceš, aby aj povrch bol mokrý, v hĺbke 15 - 20 cm to bude musieť byť hodne mokré. A potom aby si sa nohou nezaboril do blata.
Odpovedať
Profilova fotka
kamarat mal nieco podobne.. odhovaral som ho.. postrekovac idealny.. a ovela lacnejsie riesenie... samozrejme nedal na mna po 2sezonach to odpoji... bolo vidno casom kde je voda pustana v trubkach, tam rastla trava rychlejsie a bola zelensia ako na tych medzerach.. na travniku boli normalne pasy cele.... ale je to kazeho volba :) ak ma dovody preco ano, tak smelo do toho
Odpovedať
@juanex Celkovo mám 4 okruhy, na každý okruh je napojených cca 3-5 postrekovačov. Jeden je vidno na rohu terasy a jedne pri rohu plota.
Odpovedať
tiez si myslim, ze je to zbytocne komplikovane... su jednoduchsie sposoby ako dosiahnut zavlazenie pody do hlbky obycajnymi postrekovacmi.
Odpovedať
@juanex naco vymyslas vymyslene. Daju sa kupit hotove zavlahove rohoze http://www.prorain.sk/zavlaha/kvapkov...
Odpovedať
Profilova fotka
Skryté postrekovače tam dám určite. To bude jeden okruh, ale rád si robím také veci a skúšam nové. Trávnik zakladám len raz (dúfam), tak preto sa mi s tým chce babrať. Je mi jasné koľko je to roboty, všetko okolo domu si robím sám (zámková dlažba od výkopu všetko ručne, múrik zo zalievaných okrasných dlaždíc, altánok...) a nerobí mi problém ručne. V podstate ma to baví, lebo to je aktívne odreagovanie od mojej práce. Túto priesakovú hadicu mám - dostal som 75m, preto ju chcem takto využiť. Chcem si to celé zautomatizovať aby som sa s tým nemusel zapodievať, čo mi pravidelne nedovolí ani moja práca. Neide mi o to čo mi to dá práce alebo podobne, ale či sa tá hadica v zemi napríklad nepritlačí (čo by sa mýslím nemala, lebo váha osôb (napríklad) na tráve sa rozloží), Alebo aké zádrheli by to mohlo mať. 50cm od seba je dosť tesné a bude to dosť kopania, ale redšie to nechcem dávať presne kvôli tomu aby sa nerobili "pásy". Máme menší pozemok, tak ma to baví aj samého všetko robiť. ;-) @andyfoto pozerám dávnejšie na tvoju záhradku. Veľmi pekná. Tiež premýšľam nad Albíziou, len sa bojím aby v zime nezmrzla. Síce tu južne bývajú slabé zimy.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@Juanex prosim Vas, zrealizovali ste nakoniec tento napad so zakopanim priesakovej hadice? Ake mate s tym skusenosti?
Odpovedať
Celkovo je to podla mna hlupost a moze to fungovat ale len kratko. A potom by to musel zas rozkopat a spravit normalne klasicke postrekovanie. @martin_86 podla mna to nespravil, iste by sa pochvalil :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@martin_86 Nie, do trávnika som to nedával, iba do záhonov k rastlinkám a stromkom som to zahrabal do zeme. Nieje vidno žiadne hadice a zalieva to. V trávniku mám závlahu Hunter.
Odpovedať
@juanex vdaka za odpoved. Ja som dnes tie hadice kupil, tak snad to bude pod travnikom fungovat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martin_86 ja by som mal obavy z tej nepremokavej vrstvy pod hadicami, hlavne v dazdivom pocasi, pripadne na jar.
Odpovedať
@stowasser to asi nie je najlepsie riesenie. Ja som kupil original Gardena 1389-20 a rozsirovacie sady 1395-20 (dokopy 200m) + na odporucanie Gardeny pred to este 1510-20 centralny filter. Cize su to len micro-drip podzemne hadice, bez folii.
Odpovedať
niektorí ludia uz fakt nevedia co so sebou, somariny zavlahy pod travnik, uplne zbytocna vec pre zivot, len sa ukazat ano ja na to mam zavidte mi kks
Odpovedať
@santos950 niektori ludia uz fakt nevedia co so sebou a pisu zbytocne komentare. Presne kodove oznacenie som napisal preto, aby ked raz niekto bude hladat skusenosti inych s tymito produktami, moze mi napisat a opytat sa. Pretoze ked som to hladal ja, nic take som nenasiel.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zaujal ma tento nápad z priesakovou hadicou. Sused dával túto hadicu do malej drenážnej trubky a funguje mu to dobre. Určite to treba dať čo najplytšie a žiadnu fóliu vzlínavosť by sa mala postarať o zavlaženie smerom hore. Myslím, že areál kúpaliska v Senci je takto riešený. ja mám cca 4 are trávnika a závlahy sprinkler od Hunter. ravidelne sa mi na jar zanášajú filtre, pri prevzdušňovaní koro vždy 2-3 vyoriem(mám 10r trávnik a už celkom zarástol postrekovače, že ich nie je šanca nájsť, mám automatiku a keď fúka vietor zavlažujem hojne veci, ktoré nechcem, navyše mám na trávniku dve parkovacie miesta. Preto tiež uvažujem o priesakovke cca 7-10 cm hlboko 25 cm rozostup. cca 1500m hadice. V Senci im to funguje 10 rokov. Skôr ide o to čoho sa vyvarovať. Drážkovačkou sa to dá vykopať za deň hadica cca 1000€ To sa dá zvládnuť. a pripojím na súčastné okruhy. Samozrejme toto je len môj laický odhad skúsenosti nemám žiadne, Poteší každý postreh.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Mal som 10 metrov priesakovej hadice a nikdy viac. Ma to viac nevyhod ako vyhod. Najvacsi problem je tazka a nemozna udrzba ak to je zakopane. - pri prekroceny tlaku ma tendenciu robit praskliny - pri nadmernom zatazeni na nejakom mieste dojde k deformacii a vytvoreniu prasklin - tazko sa to opravuje (vlastne to uz ani neopravis len to musis nadpajat) - pri vertikutacii a kopani musis byt extremne opatrny - vodny kamen urobi svoje - potrebujes filter na vstupe -korienky rastlin sa ti dostanu do hadice (ak hadica name kovove priesaky)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Profilova fotka
@atak77 podzemna zavlaha je perfektna vec, ale je to mnohonasobne drahsie. Zbavis sa vselijakych chorob travnika a hub. Pri podzemnej zavlahe neni trava nikdy mokra a to je velka vyhoda. Vsetky choroby travnika, machy a huby su iba kvoli tomu, ze je trava zalievana zvrchu. Su na to specialne kvapvockove hadice s medenymi vyuskami kvoli zarastaniu korienkov. Alebo su omotavane v geotextilii. Spravit takuto zavlahu na 300-400m2 je riadna palka. Caka ma to buduci rok. Budem s tym musiet nejako vybabrat. Urcite nebudem kupovat origos hadice ktore stoja od 6€ za bezny meter.
Odpovedať
Profilova fotka
@robinbobin ahoj. No co? Spravil si tu priesakovu zavlahu?
Odpovedať
@pipulkoo ok, drzim palce. mne to pripada dost narocne ...a neverim, ze to moze dlhe roky fungovat, aby ta voda sa dostala vsade kde ma, k tej trave. Stale sa niezo zvykne pokazit, upchat .... pri klasickom zavlahovom systeme to opravis, pri tomto podzemnoum, no neviem co s tym spravis.
Odpovedať
@atak77 ako to jedine by ma od toho teda odradilo. lebo ano kazdu chvilu sa zvykne nieco pokazit a takto no neviem, ci by sa mi to chcelo zakazdym rozkopavat, aby som zistil, kde je vlastne problem
Odpovedať
@pipulkoo este mi pls napis v akej hlbke akoze chces tie hadice mat pod travnikom? a ako je tam zabezpecene, ze voda strieka, alebo ide z tych hadic hore v smere k travniku a nie dole do zeme, ked to mas napr. omotane handrou - ja si to nejako neviem predstavit ... + ked osetrujes travnik, napr. vertikutatorom, ten ide do hlbky, prevzdusnuje .. to je asi zakazane pri takych hadiciach? a este nieco "Vsetky choroby travnika, machy a huby su iba kvoli tomu, ze je trava zalievana zvrchu." - neviem, ale to ani nesmie prsat dazd potom na travnik? ved ked mas take uprsane pocasie, ta voda tam pride tak ci tak zhora ... Tie huby a machy mas podla mna vtedy, ked prelievas zavlahou travnik, davas mu viac ako je potrebne a nie preto ze ho polievas tak ako mas. Ale to je len moj laicky nazor.
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 caka ma to az buduci rok a nemam to este az tak do podrobna nastudovame a ani nemam moc casu sa teraz tomu venovat. Ale dava sa to cca 10cm do zeme. Myslis ze ked dam tych vrchnych 10cm hlina s pieskom 1:1 tak treba travnik prevzdusnovat? Neviem. Este som taky profi travnik nemal. Tento system mi ospevoval jeden kolega z roboty co chodi popri robote s niekym robit zavlahy a travniky. Na rok budem mudrejsi 🙂 ja som najskor spekuloval ze len okolo chodnikov dam na 20cm takuto zavlahu a potom rotatory. Chcel som tym zabranit striekaniu vody na chodniky a vodnemu kamenu na dlazbe a aj zelenenie dlazby. Lebo za domom mi moc slnko nesvieti a bojim sa ze ked budu postrekovace hned vedla chodnika, tak bude chodnik stale mokry a bude zeleniet. Tak preto som spekuloval ze postrekovace dat dalej od chodnika a popri chodniku vymyslet nieco taketo. A medzicasom som sa dozvedel ze jeden kolega chodi robit zavlahy a ze ta podzemna zavlaha je uz davno vymyslena a ze on ju robieva a mam si to dat vsade. No len ked som videl tie ceny, tak urcite by som to nekupoval, ale radsej si to nekako doma vyspekuloval. A videl som ze hunter ma dve trubky spojene geotextiliou a ta geotextilia je celoplosne pod travnikom. Ona asi drzi tu vodu. A ty nepotrebujes mat mokry travnik. Staci ked bude zem pod travou mokra. Korene si vodu potiahnu aj z vacsej hlbky ako je 10 cm. Rastlina sa prisposobi. No uvidim ked to budem realizovat. Mozno sa z toho do vtedy vyspim 😄 ale je to vyzva urobit nieco inak. Ja som vela veci robil inak, ako vacsina majstrov. Neoblubujem vetu ktoru mi stale tatko opakoval: "nevymyslaj sprostosti,my sme to odjakziva robili takto a dobre to bolo" preto som si radsej postavil dom sam a podla seba a hlavne bez zbytocneho mudrovania za usami.
Odpovedať
@pipulkoo no drzim palce nech to spravis tak ako potrebujes ... Inak ohladom postrekovacov, mal som ich pri chodniku a nie je dovod aby Ti striekali na chodnik ... Ja som dal medzi chodnik (zamkova dlazba) a medzi travnik este uzky pas s kamienkami (textilia a na tom dunajsky strk pekny) a tym som to poriesil ... na ten pas nejaka ta voda ide, ale nikomu to nevadi, chodnik je suchy 🙂 Zavlazovacie trysky su umiestnene presne v tom pase s kamienkami, takze aj manipulacia , ci oprava je uplne v pohode a netreba zasahovat do travnika.
Odpovedať
zaujímavé riešiť to teraz ked takmer denne prší, od jari a celé leto nepršalo takmer vôbec vtedy to nevadilo?a barať sa so závlahou ked prší všade samé blato
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 to si dobre vyriesil s tym kamienkovym pasom. Ja mam este cas na rozmyslenie. A neviem este ake predstavy o dvore ma manzelka 😄
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?