Závlaha

Zdravím, chcel by som sa spýtať niekoho skúseného, najlepšie vodára ako rozumne spraviť závlahu, keď mám dva zdroje vody. Mám nádrž na dažďovú vodu (6m3) v zemi a asi 5 metrov do nej šachtu so studňou. Moja predstava je, aby závlaha primárne išla na vodu z tej nádrže. Keď hladina v nej klesne na minimum, tak aby tá závlaha šla zo studne. Studňa je hlboká 14m a stĺpec vody je 7m. Zatiaľ nemám kúpené ani čerpadlo ani závlahu. Mal som tu vodára a ten len vkuse opakoval, že to bude ťažké 🙂 Kamoš zas hovorí, že najlepšie bude zo studne dopúšťať vodu do nádrže, keď klesne pod určitú úroveň (dať tam plavák alebo iný hladinomer). Len to vlastne pôjde zbytočne jedno čerpadlo. Za každú rozumnú radu dík
Odpovedať
@14054 zbytocne to komplikujes. Procesna logika a vsetky instalacie okolo ta mozno vyjdu drahsie ako jedno cerpadlo navyse
Odpovedať
@14054 Kde zbieraš dažďovú vodu? Za kej veľkej plochy?
Odpovedať
@zita19 🙂 ty si uz aj vodarka? Akosi si neviem predstavit vesmir, kde by to, co som opisal slo na jedno cerpadlo, takze ano, tam budu dve cerpadla, jedno v studni, jedno v nadrzi. Ale dik za radu. Mne ide o to, ze ked mam cerpat vodu zo studne do tej nadrze, tak preco by rovno ztej studne nesla ta voda do tej zavlahy. Len ako to zapojit.
Odpovedať
@chrobak7 zo strechy, vsetky dazdove zvody mam zvedene pod chodnikom do tej nadrze. Zabudol som na filtraciu, takze este pred nadrzou musim dorobit aj tu, lebo geiger sam o sebe toho moc neodfiltruje. Strecha ma 180 m2
Odpovedať
@14054 nie vodarka nie som, len som tak trosku pricuchla k procesnej automatizacii. Jasnacka, nie je to technicky neriesitelne, pre procesakov v podstate malina, logika jednoducha len HW musi byt dobre vybraty a dobre nastaveny. Len ci to zrovna v tejto aplikacii ma vyznam... Poznam takych nadsencov (aj profikov), ktori by toto dali uz len z pasie, ale ked medzi nich nepatris, tak to budes musiet zaplatit. A teda neviem ci sa ti to oplati
Odpovedať
Profilova fotka
@14054 to čo chceš robiť, je zbytočné. Nejak prepájať medzi sebou dve čerpadlá ktoré majú iný zdroj vody. Najlepšie hodiť do nádrže čerpadlo s plavákom ktoré si zapneš keď chceš, klesne hladina, tak nepôjde. A druhé do studne. Na pred spojom potrubí na každé čerpadlo spätnú klapku - aby si netlačil vodu zo studne do nádrže, alebo z nádrže do studne. Alebo to riešiť elektronikou ktorá bude riadiť čerpadlá na úrovni plavákov. Ale tomu by som sa vyhol ...
Odpovedať
@14054 Ešte je otázne, čo všetko s tým chceš zavlažovať. Keď nejakú malú záhradu, či stromy nejakou kvapôčkovou závlahou, tak OK, tá zberná nádrž by mohla stačiť. Ale ak chceš polievať trávnik, tak pri zrážkach , ktoré sú na SK v tej nádrži nebudeš mať nikdy dažďovú vodu a na 90% budeš polievať zo studne.
Odpovedať
@zita19 ale ved na to som tu mal toho vodara 😄 Nechcel som, aby to vyriesil za pol hodinu. Ale ked niekto s niecim robi pol zivota a je to jeho chleba, tak som ocakaval, ze navrhne riesenie, ktore bude aj dobre aj efektivne. Da mi zoznam, co vsetko treba nakupit, spravi pracu, ja mu zaplatim. Keby mam cas, tak sa do toho pustim sam, ale bohuzial. Sem som pisal len preto, lebo mozno niekto riesil nieco podobne alebo je natolko skuseny, ze mi poradi.
Odpovedať
@14054 Tí, čo sú skúsení, si navŕtajú studňu, dajú čerpadlovú sústavu a neriešia nejaké zberné nádoby na dažďovú vodu. To, čo chceš, je pre takých kutilov, ktorí chcú poskúšať rôzne veci, otestovať rôzne riešenia. Nakoniec aj tak budeš polievať len zo studne, tam je vody habadej. A čistej.
Odpovedať
@dominik_galaba Diki, takto som mal aj v plane, len vodar stale, ze to musi byt nejak inac spravene. Ze si to nakresli na papier, co je rozumne, a navrhne to naj riesenie. Ako druhe ma napadlo, spravit vetvy na kvapockovu zavlahu a vyvysene zahony co by sli z nadrze a travnik zo studne, v podstate co hovori @chrobak7
Odpovedať
@14054 joj ale to si nemal volat vodara. Ten akurat pozapaja trubky a cerpadla podla vykresu. Co on uz ti tam "naprogramuje" za automatiku? Vsak ked chces automaticke prepinanie, tak potrebujes niekoho, kto sa vyzna do automatizacie.
Odpovedať
@chrobak7 co ti budem hovorit 🙂 tu nadrz povazujem za najvacsi fail na dome, detaily si necham pre seba. Ale ked uz je v zemi, tak mi je blbe ju nechat len tak. Raz za x rokov sa tu voda vsetkym v studni straca, obdobie ked vypustaju vazsku kaskadu a cistia brehy a dno. Vtedy klesne spodna voda (z pochopitelnych dovodov) a aspon vtedy by bola prinosom 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 ale ved ja zas nemam problem otocit daky ventil manualne, ved nemozem do ovladania zavlahy slahnut 1k € 😄
Odpovedať
@14054 mozna mi neco uniklo ale neslo by to udelat jednim hladinovym spinacem a jednou sondou? Cena okolo 50euro. Lepsi spinace maji dve rele a pro precerpavani, akorat vy by jste nic neprecerpaval ale pouzival rovnou na zavlahu…
Odpovedať
@raziel628 Tvojmu riešeniu nerozumiem. Skús to popísať presnejšie, ako si predstavuješ zapojiť len 1 čerpadlo s 2 spínačmi. Čo by spínali, a kedy? Čerpadlo by kam čerpalo a odkiaľ?
Odpovedať
Zaujímavá debata. Na základe vašich skúseností, voliť zber dažďovej vody alebo investovať do studne na závlahu ?
Odpovedať
@chrobak7 cerpadla by urcite musely byt dve. Na rizeni bych koupil bych napriklad https://www.elkoep.cz/hladinovy-spina... napojil sondu kterou hodil do nadrze. Pokud by byla v nadrzi voda byl by vystup aktivni pro cerpadlo v nadrzi a v opacnem pripade by byl aktivni vystup dva na ktery by bylo zapojeno cerpadlo v studni. Urcite by museli byt zpetne klapky atd… ale jinak by to melo fungovat… jak to udelat s jednim cerpadlem si nedokazu predstavit. Mozna pouzit saci cerpadlo a mechanicky otevirat zavirat saci potrubi ale to si moc nedokazu predstavit (odhlidnuli od max delky potrubi)
Odpovedať
@raziel628 Aha, už chápem. Áno, takto by to bolo realizovateľné. V každom prípade potrebuje pre riešenie, aké chce, 2 čerpadlá.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?