Zasadila som cucoriedky. Treba zrezat?

Treba cucoriedky po zasadeni zrezat, alebo kedy? A kedy sa potom zrezavaju? Dakujem
Odpovedať
@aknelka1232 cucoriedky sa v zasade nestrihaju, len vtedy ak uz su moc zahustene a aj to len prestarnute konare. Strihat sa maju len suche a poskodene vyhony, inac nic
Odpovedať
@zita19 takze nezrezat ani pri zasadeni?
Odpovedať
@aknelka1232 nie, pokial nie je nic poskodene. Hlavne udrzat primerane vlky nielen korenovy bala ale aj substrat okolo aby dobre prekorenili
Odpovedať
Nerezat, pokial su v poriadku, nerob s nimi nic. Len ich drz vo vlhkom substrate
Odpovedať
Profilova fotka
@erik4827 čučoriedky nemajú nejaký iný špeciálny substrát?
Odpovedať
Profilova fotka
@brnkinka musia mať kyslú pôdu, rašelinu
Odpovedať
@brnkinka ako napísala @olinka166 a odporúča sa aby to bolo minimálne v objeme meter na šírku a meter do hĺbky.
Odpovedať
Idealna poda je zmiesat raselinu, trochu kompostu a piesok. Priestor by mali mat naozaj komfortny, siroky a hlboky a ak sadite do volnej pody, tak dobre je priestor obranicit napr nopovou foliou, aby z okolitej zeme do substratu neprenikali zasadite latky, ktore cucoriedky nemaju rady. Vrch sa odporuca mulcovat drevenou stipkou. Urcite nestrihat, v podstate si odpalite celu dalsiu urodu 🙂. Ako pisala @zita19 strihat sa maju len stare odrodene konare, mlade vyhony urcite nie.
Odpovedať
@sousedekovci89 meter do hlbky je zbytocne, pretoze cucuriedky korenia plytko, staci 50 cm a dno jamy nemusi byt cucoriedkovy substrat, staci neosetrene drevo, najlepsie ihlicnany. Jednak pri rozklade ma kyslu reakciu, jednak sluzi ako akumulacka na vlahu
Odpovedať
@zita19 môže byť, ja len som tak bol inštruovaný predajcom keď som domov kupoval môže byť že to trochu prehnal potom som sa zbytočne trápil s výkopom 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 lepsia velka ako mala. Jama aj vyplata 😬
Odpovedať
@zita19 tak s tým súhlasím všetkými desiatimi 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zita19 ake prirovnanie 😄
Odpovedať
@brnkinka tak uz ti stihli za mna odpovedat. Planujes kupovat?
Odpovedať
Profilova fotka
Zvyšok pôdy je teda normálne klasický, len takto vo svojom okolí alebo ako by som to nazvala postačuje tento špeciálny? Chcela by som ich, len neviem, či som sa v správnu dobu rozhodla.
Odpovedať
A mozu sa pestovat aj v trochu vyvysenom zahone,tak priblizne 25cm? 🙂
Odpovedať
@zuzana838 ano, ale potrebujes aspon do hlbky 40 cm dat cucoriedkovy kysly substrat, takze vykopat aspon 30 cm do hlbky, na spodok dat drevo (stiepka, vetvicky alebo aj hrubsie konare, najlepsie ihlicnany ale mozu byt aj listnace alebo ovocne stromy) na vysku aspon 5 cm, na to cucoriedkovy substrat a do toho vysadit. Nesadit do cistej raseliny, ta nema ziadnu vyzivu, musi to byt zmes kyslej raseliny, neutralneho kompostu (najlepsie stiepkoveho), kremiciteho piesku a zeminy s nizkym pH, co v domacich podmienkach tazko namiesas, treba kupit hotovy. Ked nebude cucoriedkovy moze byt aj pre rododendrony, ale musi byt kysly
Odpovedať
@zita19 a ked mame zasadene/tento rok na jar/,ale na zlom mieste/malo slnka/,tak ich mozme kedy presadit? 🙂
Odpovedať
@zuzana838 teraz je vhodny remin. My sme tak uz 2x vyberali a znovu sadili cucoriedky lebo uz mali "slaby" substrat a uz ani hnojenie to neriesilo. Na dalsi rok boli o poznanie lepsie a potom sa celkom dlho drzali. Akurat minuly tyzden sme im zas menili substrat v celom zahone. Najstarsie cucoriedky mame 20 rocne a tie su uz na tretom mieste a vzdy sa velmi dobre pozviechaju po presadeni. Cucoriedky korenia plytko, nemaju velky korenovy bal ani ked su uz starsie, takze s tym nie je ziadny problem manipulovat.
Odpovedať
@zita19 super dakujem velmi pekne 😊😊 tak musim ist nasklbat ihlicnani,zase vyhrabat detom piesok a hor sa do presadzania 😁😁
Odpovedať
Profilova fotka
@brnkinka povedal by som, ze kludne mozes. takto by ti na rok uz mohli rodit. takze ked sa chces do toho pustit, tak najvyssi cas.
Odpovedať
@aknelka1232 myslíš že o tie čo rastú na holiach sa niekto stará, tam majú vhodné podmienky i bez zásahu a rastú stále, záhradným hlavne veľa vlahy a menej slnka treba vytvoriť vhodné podmienky, tie z hôľ doma rásť nebudú známi doniesol i pôdu no nariastla veľká obluda
Odpovedať
@duzu az na to, ze tie cucoriedky co rastu v nasich lesoch su uplne iny botanicky druh ako kanadske cucoriedky. A kanadske cucoriedky pestovane v zahradach su slachtene na vynos, takze moc samoobsluzne nebudu, treba im pripravit vhodne podmienky aby prosperovali aj rodili.
Odpovedať
Profilova fotka
@maros_get nechala som si teda poradiť a posadila som ich. Horšie bolo nájsť im vhodné miesto. Ale tak hádam som utrafila.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?