Môžem postaviť záhradný domček hneď vedľa domu?

Ahojte, idem si po radu ci nazor. Potrebujem na volny priestor postavit zahradny domcek, teda skor sklad na naradie kosacku a podobne veci. Zaklad je zabetonovana platna (povodne na garaz). Dom je murovany z tehly Porotherm profi hrubky 30cm, zateplenie polystyrenom 12cm, sadrove omietky. A terazk domceku. Chceli by sme dreveny-rozmer cca 1,8x5m2. Nebude to drevo vlhnut zo spodu? Kedze ho chceme nalepit na dom aby sa popri plote este dalo chodit je mozne toto drevo ‘’kotvit’’ priamo o zateplenia? Domcek by v podstate nemal mat vobec jednu stenu (tak ako na foto 2/3). Zatial mam vo vybere v demonte od Karibu (predava aj Obi)-foto2/3 alebo nieco ako na 3/4 fotke z I-OSB nosníkov a oblozene drevom (robi firma Ergon plus z Martina). Pripadne sa nebranim ani niecomu uplne na kluc. Dolezite je aby medzi zahradnym domcekom a domom nebola ziadna medzera. Vopred vdaka za rady
Odpovedať
@vsonny2210 Technicky sa to dá zrealizovať, ako to plánuješ. Tie drevené hranoly by bolo dobré nejako od toho betónového základu oddeliť, aby neťahali vlhko z betónu (alebo keď naprší). Ale ako napísal virnik27, jedná sa o prístavbu k domu, na čo potrebuješ stav. povolenie.
Odpovedať
@virnik27 @chrobak7 vdaka za rady...veru to s tym stavebnym povolenim ma nenapadlo neviem kde som rozmyslal 🤔. Stavebko nechceme a ani nemozeme riesit kvoli zastavanosti pozemku. A rozmyslam spravne, ze ak domcek odsadim 5-10cm od domu nebude to pristavba a uz staci len ohlaska? Alebo druha varianta: nalepit ten domcek na plot opat bez medzery? Je zo zakona nutne dodrzat odstup od plota? Vedla plota mam slepu cestu vo vlastnictve developera.
Odpovedať
Profilova fotka
A co keby si to postavil od plotu po dom (nespijil s domom) a urobil dvere aj vpredu aj czadu, aby to bolo prechodné. Priestoru v zahradnom domčeku nikdy nie je dosť. ;-)
Odpovedať
@lifelike a pri prechode každý raz prechadzat cez bordel 2 dverami, to hadam nie 8-) Z mojho pohladu cisto dizajn: domcek nalepeny na fasade jedna velka katastrofa. Nemas dost priestoru na pozemku umiestnit ho niekde inde (roh)?
Odpovedať
Profilova fotka
@jurobb .... zalezi na tom, ci je to jediny prechod okolo domu do záhrady. Ak ano, tak je pravda, že by to bolo nepraktické. A to aj odhliadnuc od toho ako by to vyzeralo. My sme domček dali na hranicu pozemku, čím nahrádza 8 m plotu. Medzi ním a domom su 2 metre na prechod. Ale máme prechod aj z druhej strany.
Odpovedať
@vsonny2210 Ako píše @jurobb, najlepšie by bolo umiestniť ho inde ako samostatne stojaci. Ale ak nemôžeš dať inde, alebo chceš ho mať pri dome, tak áno, ak ho odsadíš pár cm od domu, alebo prilepíš na plot, tak už to nie je prístavba, ale drobná stavba. Na tvojom mieste by som to urobil tak, že by som to ohlásil ako drobnú stavbu - že bude nalepený na plote a napr. meter od domu. Ale v realite by som to oprel o dom (alebo jedna stena by bola stena domu). Drobnú stavbu nebude nikto kolaudovať ani skúmať, ako si to postavil. Kvôli drevenej kôlni je zbytočné vybavovať stav. povolenie ako prístavbu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@vsonny2210 zaujimalo by ma, ako ste to poriesili, pretoze uvazujeme nad niecim podobnym 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?