Záhrada na klúč - aká je cena a aké firmy poradíte?

Profilova fotka
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by mi tu niekto vedel odporučiť nejaké firmy ktoré robia záhrady na kľúč. Vaše skúsenosti s firmou. Okolie BA sme z Pezinka. A tiež by ma zaujímala približná cena realizácie my máme 200m2 záhradu ale potrebovali by sme začať od terennych úprav. Budem vďačná za každú radu. 🙂
Odpovedať
1
2
pripnem sa, toto ma fakt zaujima hlavne ta cena ako sa pohybuje.
Odpovedať
záleží koľko si za záhradu predstavujete, v BA a okolí pôsobí AWIS záhrady, kedysi počas VŠ (ešte predtým než mali svoje relácie v TV) som pre nich brigádoval 🙂 srandy kopec som s nimi zažil, skvelí ľudia, nie je to len tou TV 🙂
Odpovedať
@sendy94 Napíšem to tak trochu všeobecne. Všetko závisí od toho, čo si želáte. Teraz som navrhoval jednu záhradu so závlahou na komplet do Bojnej. Súčasťou návrhu sú terénne úpravy. Pozor pod terénnymi úpravami však len vyrovnanie pozemku rotačnými bránami pred realizáciou závlahy. Zákazník si rozhrnenie predtým 10m3 ornice po pozemku sam. Závlaha na obdĺžnik 250m2 + jedna vetva kvapka. Potom opäť prerovnanie terénu. K tomu položenie siete proti krytom a položenie trávnika. Závlaha je jednoduchá, nakoľko nechce extra žiadne polkruhy z obrubníkov ale čistú rovinu. V konečnej cene som už započítal cenu trávnika, cenu siete, obrubníky a komplet položenie ako siete, obrubníkov, tak aj trávnika. Cena komplet 3350€ až 3500€ nakoľko som mu poskytol zoznam výsadbových rastlín, kríkov a stromov na plochu 24m2, čo si ešte musí sám zvoliť z našej ponuky. Na jar idem robiť ďalšiu záhradu o rozmere 250m2 a tam je však už cena dvojnásobná, nakoľko pozemok je silno zaburinený, musí sa tam riešiť prečerpávacia nádrž a zákazník chce kombináciu horskej lúky s modernou výsadbou. Prosím neberte to ako reklamu. Chcem poukázať len na to, že cena je fakt individuálna a ak vám niekto povie od brucha 4000€, iný 9000, tak ak jedna aj druha cena môže byť reálna, všetko je otázka toho, koľko by ste ochotní investovať a či suma je adekvátna k množstvu preverených prác a materiálu, ktorý sa tam použil. Ešte raz... Nechcem si robiť reklamu. Zákaziek mám dosť.
Odpovedať
Profilova fotka
@sendy94 200m2 záhradu ? to lopatou za deň vyrovnas pokiaľ tam nemáš obrovské kopy .... Bože ja mám už fakt pocit z dnešných ľudí že sú ľaví a pohodlní neviem kam to spejeme Ako nič v zlom sorry nechcem sa nikoho dotknúť ale mojej manželky dedo robil na 6000 m2 záhrade a keď dakto napíše že hľadá firmu na 200m2 tak to pôsobí minimálne úsmevne 🙂
Odpovedať
no zalezi od firmy znamy mal skusenost ze zavolal firmu ,chlapik prisiel s dronom vsetko odfotil pomeral a za 700m2 chcel za tú zahradu od 13 000 do 15 000€ rozlúčili sa a nakoniec nasiel zivnostnika ktory mu to spravil ale cenu neviem
Odpovedať
@dexter89 Čiastočne súhlasím, aj keď som realizátor. Dedo tam s najväčšou pravdepodobnosťou sadol cibuľu, zemiaky a iné. Súčasne požiadavky sú úplne iné a nie každý vie spraviť závlahu tak, aby bola 100% funkčná. A samozrejme nielen capnúť trávnik alebo vysiať, ale spraviť tu záhradu tak, aby bola okrasno-úžitková. Možno niekto nemá čas, iný nemá skúsenosť a patrične náradie.
Odpovedať
@zrubo Pri takých cenách by som už bol milionár 😄 😢
Odpovedať
Profilova fotka
@mamato ano ja súhlasím jak píšeš samozrejme že záhrada od profesionálov bude krajšia a oku lahodiaca viac ako keď si to spravíš sám... otázka je či sa lepšie človek necíti v záhrade ktorú si sám spraví ...Zas na druhej strane aj mňa kus šokli tie ceny za 200m2 záhradu 4-9tis ? Neviem či na 2 arovu záhradu treba nejaké špeciálne náradie a závlaha na takú plochu hmm neviem nie som odbornik ale osobne mám skusenos - sme dostali pozemok asi 15 arovy a 20 rokov neudržiavany ... 2 metrova burina , všade samé kopy neupravené bodlaky 2 metrové prhlavy , sutina po zburanom dome .. aby toho nebolo málo tak aj s invaznou burinou, ktorú ničím doteraz .... pohánkovec japonský fallopia Japonica ... Dávali sme to dokopy dlho a ešte to nevyzerá tip top ale už máme trávnik a vysadených asi 25 drevín sem tam záhon ... Neviem si predstaviť koľko by za úpravu pozemku a záhradu zobrala nejaká firma 😀
Odpovedať
@dexter89 Aj to je pravda. Pozri tu je 300m2 aj s výsadbou. Plán som nerobil, to mal navrhnuté od iného, ja som realizoval. https://www.miniagro.sk/fotogalerie/p... Ceny sú preto také vysoké, pretože sa nebavíme len o výseve, alebo položení trávnika. Dnes zákazníci požadujú komplexné služby a okrem závlahy, trávnika, výsadby chcú napríklad osvetlenie, chodníky a podobne. Preto tá cena na tak malej ploche je variabilná.
Odpovedať
@dexter89 OT - pohánkovca sa nezbavíš, to je trápenie na veky
Odpovedať
@henry_sk Zbavíš. Pravidelné striekanie roundopom. Ak sa použije ten neriedený, originál poľnohospodársky, tak to ide. Tam kde sa dá, treba použiť 2x textíliu, zasypať do cca výšky 10cm okrasným štrkom. Tam kde nie je možnosť (pod dlažbou) polosuchý betón, aby bolo čo najmenej vlahy k pohánkovcu. Tam, kde pôjde trávnik, by to bolo najhoršie. Tam treba vymeniť 25 cm zeme, rýchlo položiť trávnik a kosiť, kosiť, kosiť. Tráva udusí všetko. Problém je najmä to striekanie. Spodné vody sú od toho úplne v háji...
Odpovedať
Profilova fotka
@mamato krásne to vyzerá, je to pekné... tak samozrejme len ja ako prírodovedec mám trochu iné poňatie ekosystémov. Iste krásne upravená záhrada s položeným trávnikom vyzerá pekne, ale z môjho pohľadu to pôsobí veľmi umelo až strojene. Ja mám radšej skôr záhrady "živšie" a možno trochu aj divokejšie, ale samozrejme potom to nie je tak na pohľad pekné... Ale každý má iné požiadavky a 100 ľudí 100 chutí samozrejme... Niekto nasadí rovno pred dom zemiaky a kapustu aby mal zeleninu, iní zas nejaké ovocné stromy, niekto zas si dá položiť umelý trávnik a všetci sú iní a preferujú niečo iné 🙂 Ja preferujem napr. veľa stromov rôznych druhov niečo na typ lesoparku by sme chceli mať do budúcna. ja viem, že taký je trend a ľudia chcú mať krásne... a samozrejme máte pravdu, že čím viac prvkov tým ide cena vyššie ja to nespochybňujem, viem koľko stoja len obyčajné betónové tvárnice na chodník povedzme a ako píšete ak osvetlenia, chodníky, závlahy tak sa cena samozrejme vyšplhá aj vyššie. @henry_sk no jj pohankovec je pliaga a na pozemku nám to rástlo v trsoch vyše 2 metrové boli... samozrejme na jar a cez leto to rastie stále ale to je už kolobeh života a príroda... postupne je ho menej a nedorastá do výšky. snažím sa ho vytlačiť inými rastlinami, ktoré odčerpajú živiny jemu+intenzívne kosenie najmä na jeseň keď sťahuje živiny do koreňov. Bojujem s ním už druhý rok, ale akosi som si zvykol, že pravdepodobne bude súčasťou pozemku ešte dlho... 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@mamato raz sme požili aj roundoup , nie som priaznivec takého svinstva, ale buhužiaľ sa inak nedalo. v "jadre" kde rástol u nás boli trsy husté a vysoké cez 2 metre, po pokosení za necelé 2 týždne narástol opäť na meter a viac, za týždeň niekedy dokázal vyrásť o meter po dažďoch! na tejto ploche cca 150m2 kde boli rozšírené najviac, som raz vystriekal roundopom... jedince to oslabilo ale nevyhubilo... Niektoré rastú dodnes, niektoré zdegenerované... kamene a štrk neviem osobne sa mi zdá, že v miestach kde je sutina a kamene sa mu darí najlepšie... u nás napr. ten invazívny trs bol práve v miestach, kde bol zbúraný starý dom a sutina... v čistej pôde bez kameňov, kde je už zatrávnenie sa m darí omnoho horšie... u nás pomohlo vysiať v miestach kde rástol iné, agresívne byliny (pŕhľava) 😄 odčerpávalo mu to živiny, potom sme navozili na miesto hlinu a rýchlo vysiali trávnik nie monokultúrny ale zmes hustých trávnatých bylín... momentálne je v miestach kde rástol hustá tráva tak uvidím na jar... cez vegetačné obdobie rastie stále ale zatiaľ s ním bojujeme ani nie rok ... roundop po tom prvom zásahu už nepoužívame nechcem zamoriť celý pozemok 😄
Odpovedať
@dexter89 Super. Takýto štýl preferujem aj ja, napriek tomu že robím závlahy a záhrady. Sám bývam na takom mieste, kde nemám priamych susedov. Za mnou je 2ha park. Je to vlastne prírodný lesík s chodníkom.
Odpovedať
😛 😛 @dexter89 máš kvalitný kultivar 😛 😛
Odpovedať
@dexter89 ono v dnešnej dobe sa už vyrába aj roundup bez glyfosátov takže až také svinstvo ako býval kedysi už nie je 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 @sendy94 ..... áno, máš pravdu, že to to úsmevné, ale pravda je taká, že možno nemajú žiadne náradie a ani si neplánujú kúpiť, pretože dnes chce väčšina bezúdržbové záhrady a ...... potom sú aj tak riadne prekvapkaní, že aj o takú sa treba starať. Ale viem pochopiť takých, čo si to dajú robiť na kľúč. Nemajú jednoducho čas sa tým zaoberať, nebaví ich to a vlastne by im aj stačil byt, ale .... v dome môžu mať deti súkromné ihrisko, či bazén. Ja osobne by som to nechcela (ani po skúsenostiach) a napíšem aj dôvod: My máme okolo domu 450m2. Keď sme dom kúpili, tak tam bola tráva, nejaké tuje a 10 ks stĺpových jabloní. Na jeseň a v zime sme si riešili veci v dome podľa svojich predstáv a odvtedy budujem záhradu ..... na jar to budú 4 roky, čo som začala a ešte stále neskončila. Pretože až časom sme zistili, čo všetko vonku chceme, potrebuje a potom, čo ani nepotrebujeme 🙂. Každý rok uberám z trávnika, zakladám a potom rozširujem záhony ... vymýšľam, čo sa nám ešte do záhrady pomestí 🙂. Pre toto by som nechcela na kľúč záhradu, lebo by mi bolo potom ľúto tých peňazí, pretože by som aj tak nakoniec robila zmeny. Preto sa s ňou "trápim" a len špekulujem, hľadám inšpirácie, potom postupy .... učím sa o rastlinách. Máme aj maličkú úžitkovú záhradu aj 3 vonkajšie terasy, aj zimnú záhradu ....aj záhradný domček .... aj kríky s drobným ovocím, aj kopec kvetov aj trávnik... aj 3 korene viniča... Ale toto všetko prichádzalo postupne, ako sme sa postupne zabývavali a ujasňovali si, čo od nášho bývania očakávame. Iné požiadavky majú rodiny s malými deťmi, iné s veľkými a iné my, čo sme sa ich úspešne "zbavili" 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@lifelike veď presne jak píšeš. Ja tiež keď vidím tie záhrady jaké sú krásne a upravené, mám pocit, že ľudia to robia hlavne ako pastvu pre oči, aby susedia videli... Mentalita Slovákov je proste taká... Až závidím mnohým firmám, ako dokážu ľudí presvedčiť, že to najdrahšie je to najlepšie a ľudia na to skáču... 😄 Mnohí stavajú domy vedeckou metódou akoby išlo o raketoplán, samé špeciálne kúrenia a high tech veci, inteligentná domácnosť, rekuperácie a pod. nezmysly ... Radosť z toho majú samozrejme firmy, no človek sa učí celý život. Ja osobne nechápem, keď nemám čas pomaly si zveľaďovať záhradu, tak nemám čas potom ani v nej byť. Kopu ľudí má záhrady a nestrávia tam do mesiaca ani hodinu bo sa naháňajú za peniazmi, aby si mohli inteligentne zariadiť dom, mať obrovské kuchyne s inteligentnými spotrebičmi, pričom ani skoro nikdy v nej nevaria... obrovské domy, zväčša celé dni prázde, bo sa naháňajú za peniazmi a celé dni sú v robotách ... Mne to nedáva zmysel ale veľa ľuďom to zmysel dáva 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 ....pre mňa je záhrada a práca v nej ten potrebný protiklad toho, že celý deň v práci riešim veci s ľuďmi a vlastne sedím na zadku. Pri tom, ako si v záhrade trhám sem tam zelinku, odstrihávam odviktnuté kvety, či len tak sa poflakujem, si čistím hlavu, nasávam kyslík a vstrebávam vitamín D 🙂. Nemusím s nikým nič riešiť, pozdravím sa so susedmi, vymeníme si pár viet, občas nejaký svet či plod zo záhrady. V lete trávime dnu minimum času ... obývačkou je nám záhrada ... s hojdačkou, terčom na šípky ..... a aj preto máme v záhradnom domčeku letnú chladničku, plnú potrebných tekutín 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem všetkým za vaše postrehy a názory. Ano možno niekomu príde prehnané si dávať robiť firme pozemok o výmere 200m2 ale ako písala pani vyššie. Jeden z dôvodov prečo si kupujeme dom je ten, že snívame o peknom upravenom pozemku kde bude prevažne trávnik a nejaké okrasné rastlinky a stromčeky. Ja niesom typ človeka ktorý bude pestovať od jačmeňa až po čínsku kapustu ... chceme záhradku okrasnú a keďže toto je jeden z hlavných dôvodov kúpy domu nebudeme si to robiť sami lebo ako písala pani vyššie upravuje si to 4 roky a stále to neni podla jej predstáv... a sme na tom presne opacne my obaja s partnerom sme denno denne niekolko h na nohách a ked prídem domov chcem si posediet na terase s výhľadom na krásnu upravenú záhradua nie okopávať... a v neposlednom rade sme sa rozhodli pre firmu kvoli tomu že nás poznám a viem že keby sme si to aj urobili sami v konečnom dôsledku by to vyzeralo ovela horsie ako by sme si to naplánovali 😄
Odpovedať
@sendy94 takze k zahrade na kluc aj pravidelne sluzby, ktore udrzia tu zahradu v takom stave ako si predstavujete.
Odpovedať
Profilova fotka
@capzahradnik V podstate asi aj áno záleží od toho čo by tam bolo všetko ale skor ano ako nie ja sa priznám ja som mestské dieťa vyrastala som v paneláku a nemám predstavu ako sa starať o rastliny ... ale nevidím na tom nič zlé keď som ochotná si za to zaplatiť tak prečo nie?
Odpovedať
@sendy94 Vo väčšine prípadov je to tak, že ktorému zákazníkovi zrealizujeme záhradu, tak mu aj robím okolo toho všetku starostlivosť. Len málo z nich mi povedalo nie, boli to takí, ktorí mali vlastné stroje ako kosačku a vertikutátor. Z pohľadu služieb si daj pozor, lebo poniektorí "experti" radi práve na tom zarábajú.
Odpovedať
Profilova fotka
@mamato ako to myslíte že práve na tom dobre zarábajú ?
Odpovedať
@sendy94 Ja robím vertikutácie tak, že 0.10€ za meter + hnojivo. Ak má niekto 250m2 tak je to 25€ za komplet vertikutáciu k tomu hnojivo 50€, teda komplet 75€ aj s odvozom trávnej plste. Väčšina z nás tu má také ceny. No sú takí, čo nemajú ani živnosť, ani sro a obehnú si mesto alebo dedinu, vhodia do schránky "leták" a keď sa niekto chytí, vytiahnu od neho 150€. Takto spravia 5 pozemkov, čo je 750 € - cena hnojiva a benzínu = 500€. Máme tu žiaľ takých expertov...
Odpovedať
@mamato mozem kontakt na vas do spravy?asi ako vopre riesite objednavky?dakujem
Odpovedať
@stefan222 Kontakt som poslal do súkromnej správy. Objednávky riešim priebežne. Od marca máme sezónu, tak teraz zapisujem do poradovníka, najmä závlahy. Vertikutácie robím priebežne po dohode s majiteľom pozemku, nakoľko pri prvom kontakte chcú byť majitelia pri tom, čo je pochopiteľné. Vertikutácie sú samozrejme závislé od počasia.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 už sme na nich pozerali ale neviem či pracuju na projektoch aj mimo TV lebo na stránke toho teda veľa nemaju a na fb posledný príspevok z 2019 😞
Odpovedať
@sendy94 firmu zatiaľ nezrušili ale je pravda že je to už zopár rokov čo som u nich brigádoval 🙂 ale nemyslím si že by mimo telku nerobili iné, lebo veď v telke robia 1 záhradu za jednu reláciu a to sú zvyčajne tak 1-2 max. 3 dni takže určite majú aj prázdne dni. Inak aj v tom čase mali síce ešte starší dizajn stránky ale tiež nejako extra aktuálna nebola. 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
@mamato dobrý deň chcem sa opýtať s akej firmi ste chcela by som si urobiť záhradu na kľúč ... aký je postup ďakujem
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?