Vyvlastnenie kvôli obecnej ceste k rodinným domom?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, zhruba rok dozadu som kúpil dlhý pozemok v obci, na ktorom chovám koňa. Veľkosť pozemku a takáto dlhá záhrada bola kvôli tomu mojou podmienkou. Urobil som ale chybu a doteraz som si nepozrel územný plán obce. Teraz som zistil, že v územnom pláne obce je prakticky cez stred môjho pozemku plánovaná obecná cesta pozdĺž ktorej by mali byť z oboch strán rodinné domy. Je tu potenciál, že susedia by mohli s takýmto vývojom súhlasiť, keďže dlhšie záhrady nepotrebujú a pravdepodobne budú radi ak získajú peniaze z predaja pozemkov. Pre mňa by však skrátenie môjho pozemku na polovicu bolo absolútne likvidačné. Starosta povedal, že s tým nemôžem robiť nič, lebo už prešli tri roky v rámci ktorých sa dalo proti tomuto územnému plánu odvolať a teraz ho už má obec právo realizovať ak bude chcieť. Tieto tri roky prešli v čase keď som pozemok ešte nevlastnil. Snažím sa zistiť aké sú moje vyhliadky a nachádzam protichodné informácie. Na jednej strane veľa ľudí tvrdí, že ak majiteľ pozemku cestu nechce, tak ho starosta nijako nedonúti a cesta tam nebude a že cesta k rodinným domom nie je verejný záujem. Na druhej strane čítam, že obecný chodník či cesta sú stavby vo verejnom záujme a pre obec bude relatívne jednoduché urobiť vyvlastňovacie konanie a túto cestu cez môj pozemok postaviť. Ako to vidíte vy? Ďakujem.
Odpovedať
1
2
@ppo to je práveže veľmi dobrý príklad. V tej Bytčici vlastní cestu osoba, ktorá ju zaradila a chodí sa naokolo. Na rosinkach ju zase chceli asfaltovať, opravovať a majiteľ to zakázal, s tým, že nech sa nedotýkaju jeho majetku. Nevidel som tam následne žiadnych policajtov, že by niekoho spacifikovali.
Odpovedať
ak je cesta raz verejna, nemoze si len tak vlastnik pozemku ani cesty zmysliet ze ju spravi neverejnu. zo zakona to musi povolit obec. a to je rec o ucelovej komunikacii. ak sa jedna o obecnu alebo vuc cestu k takej vlastnik pozemku nema ziadne prava. ak je takyto problem obec by to mala riesit - volat fizlov ako prve.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor256 @ppo ale to sú dve rozdielne veci zapísané na LV ako pozemok / stavba majiteľ stavby môže byť iný ako majiteľ pozemku pod ním... máš kopu ciest, chát, bytoviek postavených ešte z čias minulých na pozemkoch E parciel, ktorých majiteľmi sú iní ľudia, súkr. osoby alebo urbár napr. chaty v lese, ktoré sa stavali na pozemkoch urbáru a po 89 tom pozemky vrátili potomkom /majiteľom čo teraz? nič vlastníka stavby nemôžeš vyhnať, aj keď pozemok pod stavbou je tvoj ... rovnako s tými cestami , ak je cesta verejná v správe vlastníctve iného, nič s tým už nik nespraví nič... napr. v Prešove bol jeden "podnikateľ" čo rád staval mýtnice na verejné cesty, prípadne prístup na verejný cintorín zahatal betonóvými piliermi , lebo pozemok /časť bola povedzme v jeho vlastníctve... do pár hodín to odstránili Zadávateľka témy ma úplne inú situáciu, dnes už keď chceš stavať, musíš mať vysporiadané pozemky pod stavbou a prístup... neni teda možné v nejakom "záujme" obce vyvlastniť pozemok a násl. postavať cestu ... ak by tam cesta už bola , to je iná vec ... samozrejme vo verejnom záujme je možné niečo vyvlastniť, ale len za špecifických podmienok ako sa písalo vyššie , verejný záujem musí byť značne preukázaný... to že sa nejaký súkromník nevie dostať na svoje parcely, alebo tam chce stavať domy nie je dôvod na vyvlastnenie súkr. pozemku obcou . Ako by to už vyzeralo v praxi, ak by si akákoľvek obec poveda, že tu skonfiškujem niekomu časť pozemku, aby sme stavali nové domy ? to sa proste nedá ... to by sa potom stavalo jedna radosť a všade by bolo kopa voľných parciel 😄
Odpovedať
@dexter89 aaaale, no. Za pár hodín to bolo odstránené? Bol to len prvý (a zrejme neoprávnený) pokus mesta. To ON za pár hodín tie betónové panely tam osadil opakovane, a sú tam niekoľko rokov. Ak sa bavíme o tom istom - vchod od strany Starej tehelne), tak tuším nefunguje dodnes. Poznám to tak, že celý problém s tým pánom vznikol tak, že samospráva začala jednať arogantne nerešpektujúc súkromne vlastníctvo občana. On sa sprvu chcel dohodnúť, ale kašľali naňho. No, a v takých prípadoch veci potom väčšinou dostanú voľný spád, a začne boj bez pravidiel... no a pán navozil betónové panely.
Odpovedať
@petersd nie nie. Radnica to chcela odkupit od majitelky, ktora zije v Australii a dostala dane pozemky v restitucii. Uz mali schvalene 600Skk/m2, ale tesne pred podpisom to kupil Jarkovsky a pytal od mesta 2500Skk/m2... Takze ucelova kupa...
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd neviem ako spor vznikol, je možné že jednali arogantne ale vchod od starej tehelne funguje a je voľný @megdesign jj myslím, že daný pán je v danom odbore "skupovania nevyspor. nazvime to kontroverzných" pozemkov celkom známy
Odpovedať
@dexter89 Už nech to začalo akokoľvek, ja osobne rešpektujem vlastníctvo a šikovnosť človeka. Ak ma niekto obehol, som nasratý, ale nie naňho, ale na seba ! Dobre, kúpil to "vychytralo", ale to je len jeden pohľad na vec. Pozerajme na to tak, že bol šikovný. Prečo to takto od tej pani nekúpil niekto iný? Trebárs i mesto? Zamestnávajú kopec zamestnancov, právnikov, prečo oni neboli šikovnejší, než pán Jarko...ý, alebo Drut..... ý ? A potom ich ešte išli rozvláčiť v médiách, že čo si to vlastne takí ľudia dovoľujú... (brániť svoje vlastníctvo)
Odpovedať
@petersd no problem je ten, ze mesto a povodny majitel sa dohodli na 600Skk za meter. Ale asi isla "info z uradu" spravnemu cloveku, aby to kupil za 700Skk a nasledne predal mestu za 2500Skk za meter. Takze ucelova kupa. Ano. Sikovna. Ale ucelova.
Odpovedať
@megdesign Hej, účelová,... veď zrejme iba kvôli tomu to ten človek kupoval. No a?... Keby niečo podobné urobila banka, exekútor, developer, alebo niekto iný - vážený, tak sa nikto neodváži ani len šteknúť... Keď bežný človek napr. chce kúpiť od pozemkového fondu nehnuteľnosť, musí ( za vlastné peniaze) zabezpečiť riadne ocenenie nehnuteľnosti. Fond mu ale bez akéhokoľvek vysvetlenia túto sumu zvýši, často aj niekoľkonásobne... Iba tak,... vraj interné predpisy... A všetko je v najlepšom poriadku.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd a načo by niekto ako banka a pod. kupoval nevysporiadany pozemok ? Iba ak by si mal ,,kamaráta,, na úrade ktorý ti dá echo , že ide sa odpredavat ten a ten pozemok, kúp ho napr . Si predstav modelovú situáciu : starosta kamoš dá echo že sa bude meniť územný plán , odkup tie a tie pozemky ako polia a zarobis na a samozrejme potom dáš starostovi nejaký ten bakšiš za dohodenie kšeftu To není šikovnosť to je klientelizmus a aj na hrane zákona zrejme ... To len v našom bananistane tolerujeme také správanie štátnych úradníkov , ktorí majú hájiť štátne záujmy a konať v prospech verejnosti , ale mnohí si výkon verejnej funkcie mýlia so ,,zlatou baňou,, ktorú treba vydolovať dokiaľ su pri moci ! Také konanie treba exemplárne trestať a každý úradník, politik , ktorí nakladá s verejnými financiami by mal ručiť za svoje zlyhania
Odpovedať
@gamaqadra Zo zvedavosti ako dlha a siroka zahrada to je? Lebo ked tak rozmyslam ja pri vasom prispevku, zeby som mal kona a vzniknu mi takto 2 stavebne pozemky a zadarmo pristupova cesta tak to je velke plus. Hlavne ak by konovi zostalo 50m, tam si nohy v pohode natiahne a ja nadobudnem hodnotnejsie pozemky kde si mozem postavit domcek "ak nemam" a mat kona hned po ruke a cvalat si na okolite luky/pasienky/lesy kedy sa mi zachce. Jeden kon pokial je onho postarane a nenecha sa mu pod nohami bordel a hovna tak nemoze vadit susedom.
Odpovedať
Ja to zaklincujem:jeden kôň je prednejsi ako bývanie 100 ľudí....Dva kone : štvornohý a majiteľ dvojnohy...A ľudia tu vypisujú chobotiny: súdy,vyvlastnenie.....zdravý rozum v prdeli...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@daralbajda Mal by si inakší názor, keby sa niečo podobné týkalo Teba. Už by to nebolo o koňovi a počte nôh...
Odpovedať
@petersd a si predstav , že ked som chcel stavat na vlastnom velkom pozemku, tak obec mi povedala že nedá stavebné povolenie kým aj s bratom čo mal pozemok nižšie neodpredáme obci pás pozemku na prístupovu cestu /š 6m / pre dalšiu zástavbu . Predali sme , a teraz sme radi aspon sa obec stará o udržbu ..... Su situácie ked sa nemožeš správat tak ako keby si bol sám na svete a žil v rezervácií.....No su ludia čo to v živote nepochopia a maju klapky na očiach/teraz obyčajne nosia kapucne /....
Odpovedať
@daralbajda takze si sa nechal vydierat, super pristup
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda " kôň je prednejsi ako bývanie 100 ľudí." to je tvoj uhol pohľadu a dosť pomyleny. Keby za tebou prišla "obec" povedala, že máš pekný veľký pozemok , tak ti ho vyvlastníme a postavíme bytovku pre 100 ľudí... však 100 ľudí má viac nôh a je to väčší záujem jak teba jedného ... obec nemala čo podmieňovať vydanie stavebného povolenia nejakým odpredajom tvojho pozemku ... vydanie stav. povolenia sa riadi zákonom , neni determinované žiadnou povinnosťou niečo odpredať... to, že ty si na to pristúpil je tvoja vec... ale na druhej strane objektívne súhlasím s tebou aj v tom, že niekedy je treba hľadať kompromisy a dohodnúť sa, aby boli chochmes a úžitok vhodný pre obe strany... kopa starých aj mladých čo podedia pozemky po prarodičoch, sa chovajú ako blázni... nikde nepustia ani centimeter pôdy ! lebo vlastníctvo... škodia sebe, druhým , stav. pozemkov je nedostatok a mladí nemajú kde bývať...
Odpovedať
ale pre stavebne povolenie potrebujes riadnu cestu, a to nie hocijaku ktoru s niekym vykseftujes. odkial vznikli vsetky tie ulice - priniesli ich mimozemstania? tiez ich musel niekto odkupit od vlastnikov alebo vyvlastnit lebo par vykukov sa vzdy najde.
Odpovedať
@daralbajda @haciendman @dexter89 Z toho vyplýva jedno: Neexistuje jednoznačný "férový" prístup,... jednoznačné "objektívne" riešenie,... jednoznačný návod na elimináciu problému... Všetko sa vždy odvíja od konkrétnej situácie, podmienok a účastníkov... Ani tzv. litera zákona nie je vždy objektívna a nenapĺňa "ducha zákona" ! Z cudzieho krv netečie... vždy máme kopec jasných riešení, ak sa jedná o cudzieho človeka...
Odpovedať
@petersd Tak ale to je normalna vec. Je len o nahode, v ktorom pripade sa pripadne ocitnes
Odpovedať
@dexter89 tipujem, že na to, aby @daralbajda mohol stavať, bolo treba zmeniť územný plán a klasifikáciu pozemku ... Ak to tak bolo, tak úplne normálne si môže obec pri takejto zmene riešiť aj svoje záujmy ...
Odpovedať
@haciendman nemám taký pocit..susedia o ulicu dalej nepredali a teraz v zime si musia 200 m orat sami , a popolnice vozit dolu k mojej križovatke , aj vodu si museli kopat sami a aj kanalizáciu ...čo tým získali nič...ja mám klud , pride kurier , pošta , preoraju cestu , zoberu popolnicu ...A navyše tam nebol intravilán , ak sme chceli stavat museli sme ustupit , to teraz tí mladí sa priečia a najsmutnejšie je že pozemky vačšinou zdedili po rodičoch čo boli normálni ..
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd s týmto sa dá súhlasiť, najmä na Slovensku, kde čo právnik, to iný výklad zákona... máme kopu zákonov, aj protichodných , kde jeden paragraf odporuje druhému a potom v tom vzniká taký bordel aký tu panuje... že normálni človek sa v tom nevyzná a ani mnohí právnici ... už pred 200 rokmi v starých demokraciach platilo, že čím má štát viac zákonov, tým horší štát @ppo no dnes zväčša cestu robí developer... logicky ak za "pole", ktoré má hodnotu zopár centov sa premení na stav. pozemok, za ktorí ludia platia cez 100€/m2 tak ten človek, budúci majiteľ azda očakáva za tie peniaze aj nejakú cestu ... potom nech štát dáva pozemky ľuďom zadarmo a neboj, sa postavili by si aj cestu za svoje ak by nemuseli platiť statisíce za obyčajný kus zeme @lubk0 aj to je možné , aj územné plány by mali byť flexibilné na zmenu... v zahraničí to bežne funguje tak, že ak je vysoký dopyt po bývaní (nedostatok bytov) tak sa za chodu mení úz. plán napr. z priemyselnej zóny sa stanú aj obytné plochy... u nás sa úp chápe ako niečo na veky pomaly nemenné a skostnatené ... keď už sa ide meniť, "naši ľudia" dostanú echo a zlietnu sa ako supy nad zdochlinou , aby si vyrvali svoj kus mäsa, resp. obohatili sa na úkor niekoho... potom aj rozumiem tým "obyčajným" ľuďom, ktorí konečne prídu k nejakému majetku a zrazu im to chce nejaký úradnik nejako obmedzovať ich vlastníctvo...z akéhokoľvek titulu.. a potom sme v situácií že mladí nemajú kde bývať... a nehnutelnosti tu stoja toľko čo v Kodani alebo pomaly v Nórsku , kde majú 8 násobné platy..
Odpovedať
@daralbajda ak to bola rozumna dohoda a kazdy nieco ziskal (aj ty aj obec), tak fajn. Ale mal som z toho prveho prispevku pocit, ze starosta si svojvolne dal nejaku podmienku na udelenie stavebneho povolenia, co ma z principu vie vytocit 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda tak to potom je rozumná dohoda... ale prvý príspevok fakt vyznel, akoby ťa len niekto obmedzil a ty si z toho nič nemal... u nás chcel developer od jedných mladých 1,5m pás pozemku (1,5m) by dal on zo svojho na cestu a dotyční s tým nesúhlasili , lebo že neuhnú ani o CM ! tak majú pozemok o rozlohe 20 árov a bez prípojok a sadia tam na asi 2 ároch zeleninu, zvyšok leží ladom ... niektorých ľudí nepochopím snáď nikdy
Odpovedať
@dexter89 tak zase neplatí to všade. Nemám detailne naštudované všetky obce, ale v Trnave sme menili územný plán niekoľko krát do roka aj kvôli 1 parcele, ak bolo treba 🙂
Odpovedať
@dexter89 Veď vravím, že všetko je to o (ne)výhodách pre obe zúčastnené strany. Vo všeobecnosti ja len neviem pochopiť niektorých súčasníkov, ktorí sa ku svojmu vlastníctvu stavajú "iba tak"... Tu pustím hranicu, tam pustím, veď čo? Veď stále mám ešte 20 árov. Len akosi zabúdajú, že za každý jeden m2 pozemku musel napr. jeho dedo pľuť krv v nejakej americkej bani. Všetko v pote tvrdo vyrobené a terajší mladí na úplne to serú... Už keď nie kvôli inému, tak aspoň z úcty ku mozoľom svojich predkov...
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd tak áno to je pravda... niektoré obce/mestá vraj zavádzajú daň z neudržiavaných stavieb a pozemkov. Máš kopu ľudí čo podedia po predkov, vlastníctvo svoje nijak nezveľaďujú , nechávajú to chátrať a vyčkávajú... títo ľudia len "vyčkávajú" keď sa na scéne objaví nejaký verejný záujem, developer, abo niekto , aby vyťažili len maximum z daného bez práce ...
Odpovedať
Trosku s nadsadzkou.... Ked by ste mali pozerat len na kona.. tak vyhodnejsie prenho aj pre kona bude tu zahradu rozdelit aby vznikla prijazdova cesta, preco? - lebo casom tam domy budu tak ci tak a konovi ci susedom to bude vadit - lebo zadavatelovi vzniknu 2 stavebne pozemky, ktore moze drahsie predat a kupit konovi X-krat vacsi pozemok niekde mimo rod.domov kde kon si moze cvalat krizom krazom a nielen hore dole po uzkej zahrade 🙂
Odpovedať
@turbot áno, aj to je riešenie... @dexter89 nemaj im to za zlé, je to ich, nech si to predajú. Tak zdravo im trošku aj závidím, to je pravda, že prečo ja nemám pozemok, na ktorom by som trhol pekné prachy, ale pozerám na to objektívne,... Je to ich, nech si to užijú! Alebo pozemok, alebo prachy zaň 😉
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?