Starostlivosť o mladý trávnik

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte , potrebujem poradit s našim travnikom. v marci (konktr. cez velku noc) sme zasiali travicku. polievali sme kazdy podvečer, kedze je to velmi velka plocha, len tak zlahka. tym ze nebolo tak teplo, travicka schadzala velmi pomaly. teraz ked sa pozriem na tu velku plochu, tak je z dialky krasne zelena, ale ked prídem blizsie, je tam zelina, miesta, kde je hustejsia travicka, aj so zelinou a čo ma stve najviac, je tam asi nejaka oblinina. na nasom pozemku sa kedysi sialo zito. min. rok sme striekali zelinu, nic okrem datelinky tu neschadzalo ale teraz, ked sa pôda rozrobila, pohnojila, tak vyskocila obilnina von. je síce krasne zelena, ale ma hrube listy, a aj stonky. ked som to pokosila, tak mi to príde take tvrde. no proste od travnika to ma daleko. neviete mi niekto poradit co s tým? mam dosiat , alebo pockat a pravidelne kosit? poprípade postriekat? znama mi povedala, ze pravidelným kosením zelinu znicime. @dodog pozerala som par tvojich príspevkov a nasledne aj album, mas krasnu travicku, to je koberec?
Odpovedať
@mstanka nic, len cakat, ze konecne prestane prsat a otepli sa, potom budes skody napravat. Postreky fungicidmi v tomto monzune nebudu mat velky vyznam...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Zdravicko, potreboval by som radu mam 6 mesacny travnik ( pokladal som koberec ) a otazka znie mozem uz robit vertikutaciu a prevzdusnenie? Alebo je este skoro
Odpovedať
@tomino2020 nie, ten travnik by namal potrebovat ani jedno ani druhe. Vertikutovat mozes o rok. Prevzdusnenie a zapieskovanie podla toho ako na jar bude vyzerat, ale ak je dobre zalozeny, ma vyhovujuci podklad ani to nebude nutne. Teraz mu len dopraj daku jesenneho nizkodusikoveho hnojiva, pokos ho na vysoko pred zimou a ostrymi hrablami vyces starinu. Pre prvu jesen je to tak akurat. (prva davka jesenneho hnojiva mala byt aplikovana v septembri, ale oktobrovu este v pohode stihas.
Odpovedať
@zita19 dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Ahojte, minuly rok som vysadzal travnik osivom BARENBRUG Bar Power RPR (SportClassic) na konci maja, podla pokynov vyrobcu (35g/1m2). Trava sa rychlo chytila a bola krasna, polieval som cca dva krat do tyzdna, co jej zrejme prospievalo (foto1). Kosil som 2x do tyzdna, na cca 7cm. Na jesen som ju pohnojil hnojivom LSP Pre-Winter 14+05+21+2MgO. Teraz po zime mam po travniku flaky (vid. ostatne fotky). Na zaciatku marca som ho postriekal Askonom, ktory som pouzival uz minuly rok, lebo sa mi obras robila hrdza a v tomto vlakne som sa o nom docital, ze pomaha. Travnik je ale strasne husty a vidim v nom vela odumretych stebiel. Viem ze sa spamata, len potrebuje zrejme prehrabat. Moja otazka, kupil som Stihl RLE240, ktory ma okrem nozov aj vycesavacie struny. Mozem jednorocny travnik vycesat s nim? Nevytrham aj zdrave stebla s korenmi? Je mi jasne, ze musim opatrne, ale pre istotu sa opytam 🙂 Po vycesani chcem pouzit hnojivo LSP Full Season 27+05+05+2MgO. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@mickey_mouse som na tom podobne, dufam ze niekto pride s radou na osetrenie a predchadzanie vzniku problemu do buducna...
Odpovedať
@mickey_mouse vyzerá to na trávnikovú pleseň. čo viem mala by sa tvoriť najmä preto, že je trávnik príliš hustý. Prípadne ak sa po ňom v zime pochodí, tiež to jej vznik podporuje. Nie je treba vyčesávať, treba to poriadne prevertikutovať. Trávnik bude po vertikutácii ako zdemolovaný ale neboj sa toho, on sa dá dokopy a bude nakoniec krásny. Niektorí odborníci odporúčajú po vertikutácii pohnojiť hneď, niektorí počkať týždeň, dva, kým sa trávnik z toho trochu spamätá 🙂 Osobne otec doma hnojí hneď po vertikácii a nemá problém. dokonca sa odporúča vertikutovať iba v jednom smere, on to robí "do kríža" a tiež je to v pohode trávnik sa rýchlo obnoví 🙂 predpokladkám že trávnik nebolvertikutovaný v jeseni a to bol základný predpoklad aby to toto mohlo stať 🙂
Odpovedať
@mickey_mouse ja mam to iste aj to iste semeno travnika :-D
Odpovedať
@sousedekovci89 ten travnik nema ani rok, vertikutatorovat ho urcite nebudem. Podla mna este nema taku korenovu strukturu aby to bolo potrebne a myslim, ze by som mu aj mozno uskodil. Hlvane ma zaujima to vycesanie, lebo hrablami sa mi to moc nechce 😄
Odpovedať
@mickey_mouse vertikutovat až na jeseň. Teraz môžeš kľudne vycesat, ale počkaj na teplejšie počasie. Cesanim vyhrabes odumrate steblá, čo mu urcite pomôže. Aby si zxysil odolnosť trávnika, tak od septembra treba používať bezdusikate jesenné hnojivá na vyzrievanie pletív. Vuholene miesta treba vycesat hustými hrablami od poškodenej maciny a dosiat
Odpovedať
treba hnojit pravidelne kazdy tyzden
Odpovedať
@zita19 dakujem 🙂 @santos950 to mi uz pride trosku scifi. Ved to hnojivo sa ani nestihne rozpustit. Napr. co som pouzil pred zimou v oktobri, tak este v januari som vidiel v travniku malicke gulicky hnojiva. Inak pred tym vycesanim mam travnik trochu poliat aspon 2dni dopredu? Teraz mi uz pride strasne suchy.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mickey_mouse Santos neber vážne, on ešte nedošiel na to, že sú hnojivá s pomalým uvoľňovaním, ktoré stačí aplikovať raz za mesiac, dokonca aj raz za 3 mesiace. On ešte stale fičí na NPK. Riad sa návodom na obale. Suchá tráva sa vycese lepšie ako mokrá, takže poliať netreba
Odpovedať
@mickey_mouse mas ho ako ja co pozeram ze ho mas aj husty..ja to s tou vertikulaciou risknem :-D
Odpovedať
@rado220 potom daj vediet ako to prezil 😄 Ja skusim najprv dobre precesat, pohnojit a uvidim.
Odpovedať
@mickey_mouse ja som vycesaval uz na jesen aj ,a toho je mrte,to vsetko zase nevyceses,a mas to huste , je to plesen a je to huste.A asi si to aj moc polieval?vycesat sa to podla mna neda ani 80% ..potom daj vediet ;-)
Odpovedať
@mickey_mouse skúste nabudúce použiť na jeseň postrek Ortiva. Nám to poradil pán čo robí trávniky a naozaj nemáme s týmto problém a naokolo to majú skoro všetci. Taktiež na jesen hnojiť hnojivom bez dusíka, nejaké pomaly rozpustné hnojivo. A ak nechceš teraz vertikutovať, aspoň by som skúsil aerifikáciu, kľudne stačí poprepichovať vidlami, do jamiek potom zamiesť piesok.
Odpovedať
@mickey_mouse nevadí že nemá ani rok, vyzerá byť poriadne hustý, vertikutovanie mu iba prospeje 🙂 trávnik je tak trochu burina, mačiny sa rýchlo rozťahujú 🙂
Odpovedať
@tomasr1 no prave nad nejakym postrekom som rozmyslal, skusim to asi na jesen. Diky. @rado220 polieval som ho dva krat do tyzdna, ako som pisal. Zavlahu som mal nastavenu na 5tu hodinu rano, ale mam dost nepriepustnu zem a tym ze je strasne husty, tak je mozne, ze tej vlahy zostalo cez zimu az moc. No je zaujimave, ze to robi iba na tomto kusku, ako na fotke. Na dalsich 150m2 vobec, alebo len minimalne 🤔
Odpovedať
@mickey_mouse ako to vyzera u teba s travou?
Odpovedať
@rado220 zatial vyzera, ze sa pekne spamatava. Po vycesani dostala LSP Full Season a myslim, ze jej to prospelo. Vobec som nic nedosadzal, stavil som na to, ze je to RPR a poradi si sama 🙂 Toto je ta najpostihnutejsia cast. Este vidno miesta, kde nie je uplne husta, ale ratam, ze to dorastie.
Odpovedať
@mickey_mouse parada. Ja som to vycesal dalh hnojivo a zatial des..ty polievas?
Odpovedať
@rado220 Spociatku to bol aj u mna des a hroza, ale po cca dvoch tyzdnoch to uz vyzeralo celkom pekne. Treba jej dat cas. Vycesaval som 25.03. a odvtedy som aj pustil zavlahu. Ako som pisal, polievam kazdy treti den, rano o 05:00. Najprv som jej daval zhruba 1-1,5mm zrazkovej vody na jednu davku, no teraz asi tyzden - ako sa oteplilo, tak pridavam do 3mm.
Odpovedať
@mickey_mouse no pozeram to hnojivo a drahsie som este ani nevidel..asi to bude tym :-D
Odpovedať
@rado220 Co som pocul a cital, tak LSP su vyborne hnojiva, preto aj stoja. Samozrejme nie vzdy vsetko drahe je aj dobre, ale uz na jesen som kupoval LSP Pre-Winter, tak som chcel vyskusat hnojivo na celu sezonu podla programu od vyrobcu, vid. obr. Pri tomto programe a mojej zlave ma vyjde hnojivo na cca 40€ za rok len na travu, co som este ochotny investovat....samozrejme ak to bude mat dobry vysledok 😄
Odpovedať
Zabudol som na screen tych programov hnojenia. Momentalne skusam program Full season + Pre-Winter
Odpovedať
@mickey_mouse a aku ty mas zlavu?Ako fiemnu nejaku?Takze na zimu uz nebudes davat hnojivo?
Odpovedať
@rado220 ano firemnu. Kupoval som 15kg balenia z obidvoch, takze to mam na dva krat, cize na dva roky. Ano budem davat este aj na zimu a buducu jar tiez...potom uvidim ci znova kupim 🙂
Odpovedať
V akom stave mate travniky?ja mam miesta kde ta trava ako keby ani nerastla potom miesta uplne ta trava ako keby bez zivota zlahla a flakata miestami a to som do kriza hnojil.co s takouto travou?ze by zle semena travy?ci zly vyber travy?
Odpovedať
@rado220 ked je to vlanajsi travnik a vlani si ho mal v pohode, co sa pamatam, tak to nebude semenami ale tym, ze nieco sa jej cez zimu stalo. Teraz bolo pocasie vselijake, pokos, tam kde vyslovene vyhynula dosej a uvidis.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?