Problém - čepradlo zaseknuté v studni

10. nov 201990

Zdravím všetkých, mám dosť veľký problém. Na chate nám navŕtali pred časom studňu. Je hlboká 10 metrov a je v nej cca 6 m vody. Priemer je asi 125mm, modré rúry. Trochu ešte pieskovala a mali sme možnosť si požičať vcelku výkonné čerpadlo, ktorým sme čistili studňu. Bolo to ponorné čerpadlo pedrolo, ktoré sme umiestnili cca 0,5 metra nad dno a ťahali vodu.Čerpadlo je asi 0.5 metra dlhé, asi 95mm priemer. Viackrát som ťahal vodu aj zo dna a bez problémov. Pred pár týždňami nám čerpadlo padlo na dno z trojnožky, cca toho 0.5 metra a nejde vytiahnuť. Je zavesené na oceľovom lanku, ale ani sa nepohne.Po debate zo studniarom sme do studne skúsili vháňať vodu, mysleli sme si že by mohlo ostať pricucnuté v kale na dne alebo čo. Tak som si požičal kamerku a spustil ju na dno, na dne je ale štrk alebo hrubší piesok, ale vidí sa mi že rúra nie je potiahnutá až na dno, pri vŕtaní narazili vraj na skalu, rozmýšľam či sa nemohlo čerpadlo zachytiť o spodok rúry alebo o nejakú skalu pod rúrou.Prikladám pár fotiek z kamerky, len sú veľmi nekvalitné, pod vodou bol obraz oveľa horší ako na suchu a kamera zaberá iba niekoľko cm štvorcových, priemer mala možno cca 0.5 cm..Viete niekto poradiť čo s tým? Prípadne vyčítate niečo z fotiek?

 • Na prvej fotke je dno, vľavo hore je piesok alebo hrubší štrk, na druhej koniec modrej rúry kus nad dnom, pod ňou je buď oranžová rúra alebo už navŕtaná skala, na tretej je vpravo čerpadlo, vidieť tam diery na nasávanie vody, štvrtá je asi to isté ako druhá a posledná foto je najzaujímavejšia. Netuším či tam je skala orezaná pomocou vrtáku alebo niečo čo odpadlo pri vŕtaní? To asi nie..Vedel by niekto poradiť? Mám aj video, kľudne posuniem ak by niekoho niečo napadlo..

 • @urgy  Keď pozerám na to čerpadlo, tak vidno, že na spodku má také zárezy po obvode.

  Štandardne by studňa mala mať na spodku zátku - dno. Z fotiek nevidno, či tú zátku máš.

  Pravdepodobne sa čerpadlo zaseklo o tie krúžky na spodku rúry. Takže leží trochu šikmo, s koncom pod rúrou a keď ťaháš za lano, tak sa viac zachytáva o spodok rúry. Takže ťahom ho asi nevyberieš.

  Budeš musieť niečo spustiť dole, čo je dostatočne dlhé a pevné, aby si s tým čerpadlom pohol a aby sa uvoľnil ten spodok spod kraja rúry. Napadá mi napr. pásovina, čo sa používa na bleskozvod. Tá je dostatočne dlhá a pevná- narovnať ju, spustiť až k čerpadlu a skúsiť ňou čerpadlom trochu pohnúť. Ak sa pohne, tak by sa mohlo uvoľniť a malo by potom už ísť vytiahnuť.

  Tým, že je čerpadlo naklonené, tak by sa pásovina mala dať spustiť iba na tej strane, kde je čerpadlo zaseknuté, takže by to mohlo fungovať.

  Alebo niečo iné, čo je tak dlhé, tenké a pevné, aby sa zmestilo vedľa nakloneného čerpadla. Veľa miesta tam nie je, max. 2,5 - 3 cm.

 • studnu predsa cistia studniari po vyvrtani studne sa necha natiect voda a na druhy den sa voda taha ponorkou kym nejde cista voda zo studne

 • Sponzor fóra
 • Podla mna sa vzpriecilo zvar dva roxory a postuchaj ho.

 • @santos950 Tak väčšinou po prvom čistení to nebýva úplne tip top..každého kto poznám s novou studňou ju potreboval ešte dočistiť..A čo sa týka natečení vody tak máme veľmi silný prameň, toto konkrétne čerpadlo tlačí 5500 litrov vody za hodinu (reálne nie papierovo) a ani za celý deň sme nevytiahli vodu...ale keď klesla hladina ak bolo počuť padať vodopád...v mieste kde sú perforované rúry padala dole voda..

 • @chrobak7  Toto je naša posledná možnosť ako si vieme pomôcť sami, len je to 10 metrov, budem potrebovať tri štvormetorvé roxory zvariť...ale aj roxor sa hýbe...tá pásovina ma nenapadla...neviem či by to bolo také pevné...Čo sa týka spodku studne, tak studniar mi povedal že spodnú rúru ukončili nejako do špica, neviem ako...ale ten špic som tam nevidel...

 • @chrobak7  a čo sa týka čerpadla, tak je to toto alebo skoro totožný typ:
  https://cerpadla.heureka.sk/pedrollo-4-blockm-4-14-230v-20m/specifikace/#section

  ale neviem ako by sa to mohlo zachytiť, jedine vrchnou hranou si myslím..

 • @chrobak7 Kámo, máš u mňa pivo. Kúpil som pásovinu na bleskozvod, odpílil som 12 metrov, narovnal, spustil dole popri čerpadle a ohýbal som to všelijako až kým sa čerpadlo neposunulo. Ale čo boli zaujímavé tak po troch metroch sa znovu zaseklo...musel som ťahať s tým aj nejaký kameň alebo čo..tak zase pásovina, po polhodine štuchania ohýbania to zase povolilo a nejako som to vytiahol vonku 🙂 Ale zároveň som asi o 10 cm vytiahol celú rúru, tak som ju musel sklepať dole...S tým som nepočítal ale nejako sa s tým vyrovnám, ale asi sa dostala nejaká hlina do studne lebo voda bola zakalená. Ale čerpadlo je vonku, už som fakt myslel že tam ostane 😃

 • @urgy  Tak super, že sa to podarilo.

  Podľa mňa problém je v tom, že máš úzku studňu - 125 mm. Tam dostaneš len naozaj úzke čerpadlá, takže máš zúžený výber. Ja mám studňu 200 mm. Síce tam nemám čerpadlo, lebo mám domácu vodáreň, ktorá ťahá vodu, ale mohol by som tam dať čerpadlo až do 150 mm.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Protišmykové riešenie mokrých a klzkých podláh.
  Záhrada.sk
  Bratislava
  Web o záhrade
  Návrhy, technické riešenia, predaj geotextílií, geomreží, tvaroviek a iné na výstavbu oporných múrov, strmých zelených svahov, stabilizáciu základov.
  Články od našich partnerov
  HELUZ ocení víťaznú fotografiu tabletom Apple iPad
  Podľa čoho si vybrať schody na povalu?
  Spoznajte účinné riešenia pre teplo a teplú vodu
  Archív článkov od partnerov