Odroda jablone - výsadba vo výške 900 m.n.m.

Profilova fotka
zdravim vas, prosim o radu, chcem vysadit jablon vo vyssej nadmorskej vyske asi 900mnm, poradte vhodnu odrodu... dakujem
Odpovedať
@dusi jablone su vacsinou vhodne aj do tej nadmorskej vysky. Odroda sa neda len tak jednoducho poradit, lebo nevieme ci preferujes letne, jesenne jablka alebo jablka na skladovanie. Nevieme ci preferujete sladke ci kyslaste, ci cervene alebo zlte, ci mucne alebo stavnate.... Druha vec je, ze kazda odroda musi mat v blizkosti inu odrodu, s ktorou sa budu navzájom opelovat (nie je jedno aka odroda, musia kvitnut v rovnakom case), lebo jablone nie su samosprasne. Tretia vec je, ze potrebujes si ujasnit aky tvar stromu chces pestovat (nizkokmen, polokmen), podla toho sa vybera stromcek so zapestovanou korunkou, podla toho kolko miesta pre strom mas sa vybera typ podpnika. Odporucam preluskat teoriu napríklad na webe ovocnej skolky Caklov, kde je to pekne a zrozumitelne popisane, maju aj celkom dobre popisy odrod, vratane vhodných opelovacov, ktore pestuju a predavaju a potom sa rozhodnut, pripadne sa este s nimi poradit pred nákupom.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 jednu jablon mam , ma cervene plody a cervenu duzinu,, budem sadit dve jablone.. preferujem cervene, na skladovanie... ide o to, ze je tam dost veterno a dlho jarne mrazy... nádejam sa, 🙂 ze niekto ma skusenosti s urcitou odrodou šlachtenou na horske podmienky.... do studia sa iste este pustim,,, dakujem
Odpovedať
@dusi a vies aka je to odroda? Hladala by som opelovaca k nej
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 nedopracovala som sa k nazvu, nieco ako Baya Marisa... ale jablka ma , neviem kto mi ju opeluje , mozno od suseda... on ma male jablone ale urodu som nevidela.. moja jablon je nizka, zda sa ze chatra, je blizko obrovskeho buku, mozno ju vyciciava... preto chcem posadit dve kus dalej
Odpovedať
@dusi 900 m.n.m je dosť. Dosť podstatná je aj orientácia pozemku - južný svah, severný svah, dolina..., a tiež pôda. K jabloni Vyhnite sa odrodám zimným, a neskoro zimným. Vyberajte na bujne rastúcich podpníkoch ako semenáč, A2, v krajnom prípade MM106 (ten je stredne silno rastuci) Vhodne odrody: Priesvitné letné (letné), Matkino (jesenné), Rubín (Jesenné), James Grieve (Jesenné), Angold (jesenné), Malinové Hornokrajské (jesenné), S opelivostou si nerobte starosti, skoro vždy sa najde v okolí jablon... Skúste Čaklov, Plantex ,alebo v ČR Stareodrudy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?